1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLK KEZ BU KADAR SERT KONUŞTU
İLK KEZ BU KADAR SERT KONUŞTU

İLK KEZ BU KADAR SERT KONUŞTU

“Millet babaları” BM’ye verdiği çözüm taslağının içeriği ve Kıbrıs sorunundaki icraatları nedeniyle kendisini eleştiren muhalefete karşı atağa geçen Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas, “bazılarının koltuğu milli çıkarların üze

A+A-

 

 

“Millet babaları”

BM’ye verdiği çözüm taslağının içeriği ve Kıbrıs sorunundaki icraatları nedeniyle kendisini eleştiren muhalefete karşı atağa geçen Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas, “bazılarının koltuğu milli çıkarların üzerinde tuttuğunu” söyleyince; yeni bir çatışma turu daha başladı.
Fileleftheros, haberi “Kıbrıs Sorunu İçin Koltuk Savaşı... 2013’ü Daha Yakına Getiriyorlar... Başkan’dan Eleştiri, Anastasiadis’ten Yanıt... Hristofyas’ın Saldırısına DİSİ, DİKO ve EDEK’ten Eleştiri” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.
Gazete, AKEL dışındaki bütün siyasi partilerin dünkü açıklamaları nedeniyle Hristofyas’ı; BM’ye verdiği çözüm taslağının içeriği ve Kıbrıs sorunundaki icraatları merkezli eleştiri bombardımanına tuttuğunu; yeni tur çatışmaların derininde ise Güney’de 2013’te yapılacak başkanlık seçimleri bulunduğunu yazdı. Gazetenin haberine göre DİSİ ve EDEK’in, Rum Ulusal Konseyi’nin atıl hale geldiği söylemlerini de “bazıları koltuğa çıkmak arzularını milli çıkarların üzerinde tutuyor” sözüyle yorumlayan Hristofyas, kendisini eleştirenlere “millet babaları” nitelemesinde bulundu.


“ELEŞTİRİLER KABUL EDİLEMEZ”

Fileleftheros’un haberine göre Hristofyas dün Limasol’da yaptığı açıklamada, muhalefetin özellikle Türk vatandaşlarına yönelik 4 temel özgürlük konusunda kendisine yönelttiği eleştirileri “kabul edilemez” olarak niteledi.
“Ulusal Konsey üyeleri belgeleri aldıkları gün bunları basına veremezler. Eleştiriler her türlü sınırı aşmıştır, etik açıdan da öz açısından da kabul edilemez ve birbirimize karşı saygısızlığımızı gösterir” diyen Hristofyas “Bazıları Kıbrıs Rum tarafının belgesini almayı bile beklemeden, Kıbrıs Türk liderliği tarafından şekillendirilen çarpıtılmış belgeyi basına verdi. Böyle şeyler ancak zarar verebilir” ifadesini kullandı.

“4 TEMEL ÖZGÜRLÜK KIBRIS VATANDAŞLARI İLE ALAKALIDIR”

Hristofyas 4 temel özgürlükle ilgili belgenin Rum tarafının büyük başarısı olduğunu söyledi ve “bazılarının yorumladığı gibi, Türk vatandaşlarıyla değil, Kıbrıs vatandaşlarıyla alakalıdır” ifadesini kullandı, şöyle devam etti:
“Türk vatandaşları ancak Avrupai şartlar altında Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olabilecekler. Özgürlükler, AB’nin Türk vatandaşlarıyla ilgili özgürlüklerle alakalıdır ve asla ihlal edilemezler, bu belgeye göre de ¼ oranı asla ihlal edilemez. Ancak 4 Yunan Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olursa bir Türk vatandaşı vatandaş olabilecek.”
Hristofyas esas olanın; bütün “Kıbrıs vatandaşlarının”, kısa bir geçiş döneminin ardından, federasyon çerçevesinde yaşayacağı yeri serbestçe seçebilmesi, serbestçe seçeceği ekonomik, yatırım faaliyetinde bulunabilmesi, mesleğini icra edebilmesi; alım-satım yapabilmesi olduğuna işaret etti. Hristofyas bu noktada; iki bölgeli federasyonun altına imza atıldığı için bunlardan bazılarının, siyasi haklarını; o eyalette kullanmaması kısıtlaması olacağını vurguladı.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler