1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İlk görüşmeden sonuç çıkmadı
İlk görüşmeden sonuç çıkmadı

İlk görüşmeden sonuç çıkmadı

Güney Kıbrıs'taki kabinenin istifasının ardından Hristofyas ve Karoyan, önceki gün bir araya geldi. Hristofyas ve Karoyan'ın bugün yine bir araya gelmesi bekleniyor

A+A-

 


Güney Kıbrıs’ta Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO koalisyon hükümetinde yaşanan krizin derinleşmesine bağlı olarak kabinenin istifa etmesinin ardından Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan, önceki gün öğle saatlerinde bir araya geldi.
Fileleftheros gazetesi, yaşanan hükümet krizinin ardından bir araya gelen Hristofyas ve Karoyan’ın, görüşme sırasında, taahhütler ve düşünceler olmaksızın sadece birbirlerini dinlediklerini yazdı.
Hristofyas-DİKO işbirliğinde ayrılığın yaşanmasını bekleyenlerin, önceki günkü görüşmenin ardından yanıldıklarını yazan gazete, Hristofyas ve Karoyan arasındaki diyaloğun sürdürülmesine karar verildiğini belirtti.
Gazete, iki yetkilinin büyük bir ihtimalle yarın yeniden bir araya gelerek manzarayı netleştireceklerini yazdı. Gazete ayrıca yarın yapılacak olan görüşmede, DİKO’nun hükümette kalıp kalmayacağı, eğer kalırsa hangi şartlar altında kalacağı konularının da değerlendirileceğini belirtti.

NET GÖRÜŞ YOK

Habere göre DİKO Başkanı Marios Karoyan, başkanlık binasına, Kıbrıs sorunu, ekonomi, enerji ve kurumların çağdaşlaştırılmasına ilişkin olarak öneriler paketiyle giderken bunları yazılı olarak sunmaktan kaçındı. Karoyan, özellikle Kıbrıs sorununa ilişkin önerilerine vurgu yaparak her başlık konusunda ayrıntılı açıklama yapmakla sınırlı kaldı.
Karoyan’ın; Kıbrıs sorununa ilişkin olarak katı göründüğünü ve son olarak yapılan Ulusal Konsey toplantısında bu konuda sunduklarına değindiğini yazan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın ise net görüş belirtmekten kaçındığını, yeni görüşmeye cevaplarla gitmeye hazırlandığını belirtti.
Haberi “Uzatmalara Oynuyorlar” başlığıyla veren Politis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Karoyan’ın şartlarına yönelik olarak ortaya koyacağı görüşün, iş birliğinin geleceğini belirleyeceğini yazdı.
Alithia gazetesi ise Hristofyas-Karoyan görüşmesi konusunda Başkanlık’tan “iki yetkilinin hemen hemen anlaştığı ve kabinenin pazartesi gününe kadar açıklanacağı” bilgilerinin sızmasına karşın, DİKO’dan ise tam aksi olan “görüşmenin iyi gitmediği ve ayrılığın an meselesi olduğu” bilgilerinin sızdığını yazdı.

HRİSTOFYAS
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, önceki gün Başkanlık binasından ayrılırken istifa etme durumunun olmadığını söyledi.
Fileleftheros gazetesine göre, Hristofyas, kendisinin halk tarafından seçildiğini, basına değil halka hesap verdiğini de ifade etti.

KAROYAN
DİKO Başkanı Marios Karoyan ise görüşme sonrasında yaptığı kısa açıklamada, “zamanının, sorumluluk, fikir, sağduyu zamanı olduğunu, fazla lafın yarar getirmediğini” söyledi.
Karoyan ayrıca diyaloğun süreceğini de belirtti.

STEFANU
Rum Hükümet Sözsüsü Stefanos Stefanu ise, Hristofyas-Karoyan görüşmesinin yapıcı bir ortamda geçtiğini ve görüşmelerin devam edeceğini yineledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 518 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler