1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLK DURUŞMA GERÇEKLEŞTİ
İLK DURUŞMA GERÇEKLEŞTİ

İLK DURUŞMA GERÇEKLEŞTİ

“Özelleştirme Yasası” ile ilgili dava duruşmasının ilki dün Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü. TÜRK-SEN’E bağlı EL-SEN VE TEL-SEN ile Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nin, “Özelleştirme Yasası”

A+A-

 

 

“Özelleştirme Yasası” ile ilgili dava duruşmasının ilki dün Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü.

 

TÜRK-SEN’E bağlı EL-SEN VE TEL-SEN ile Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nin, “Özelleştirme Yasası” aleyhine Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davanın esasına ilişkin ilk duruşma dün yapıldı. Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, üye yargıçlar Şafak Öneri, Necmettin Bostancı, Talat Refiker ve Narin Şefik huzurunda görüşülen davada, İddia Makamı adına Başsavcı yardımcısı Muavini Behiç Öztürk, davacı parti ve örgütler adına Av. Ürün Solyalı, Av. Hasan Esendağlı ve Av. Şefik Aşçıoğulları mahkemede hazır bulundu. Anayasa Mahkemesi’nde görüşülen davada Savunma Makamları hitaplarını 4 temel başlık altında yaparak iddialarını ortaya koydu. Mahkeme, İddia Makamı’nın hitabını dinlemek üzere davayı bugün saat 14.30’a erteledi.

 

Duruşmada Savunma Makamları en temel 4 iddianın üzerinde durdu:

 

·        “Yaşam devri”ni ortaya konularak, Meclisin yapması gerekeni Bakanlar Kurulu’nun yaptığı, Bakanlar Kurulu’nun yetki sınırının çizilmiş olmadığı dolayısıyla Anayasaya aykırı olduğu ifade edildi.

·        Tekelleşme ve Stratejik Kurumların elden çıkarılması ile Yabancılaşma oldu. KKTC’nin egemenliğine ve bağımsızlığına aykırı olduğu aktarıldı.

·        Sosyal Adalet ve Eşitlik İlkesine aykırılık söz konusu olduğunun altı çizildi.

·        Özelleştirme Yasası’nın kamuda ayrımcılığa neden olduğunu, eşitliği ortadan kaldırıldığı vurgulandı. Bir diğer önemli olgu ise kamu hizmetinin devlet tarafından yapma zorunluluğu olduğu vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler