1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLK BİLGİLER PAYLAŞILDI
İLK BİLGİLER PAYLAŞILDI

İLK BİLGİLER PAYLAŞILDI

Güney Kıbrıs’ın, “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde (MEB) yer alan 12. parselde doğalgaz sondaj çalışmaları gerçekleştiren Amerikan Noble Energy şirketi, 12. parselde doğalgazın yanı sıra petrol yataklarının da bulunduğunu açıkladı. Fileleft

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ın, “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde (MEB) yer alan 12. parselde doğalgaz sondaj çalışmaları gerçekleştiren Amerikan Noble Energy şirketi, 12. parselde doğalgazın yanı sıra petrol yataklarının da bulunduğunu açıkladı.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Noble Energy şirketinin dün, 12. parseldeki doğalgaz yataklarına ilişkin ilk resmi açıklamasını, ABD’de düzenlediği dört saatlik basın toplantısıyla yaptığını ve sondaj çalışmalarının sonuçlarına ilişkin ilk bilgileri verdiğini yazdılar.

Fileleftheros: “Noble Başka Çözümler Arıyor - İlk Kez İsrail’de veya Mısır’da Terminalden Ya Da Yüzer Terminalden Bahsediyor - Noble: Bu Kadar Çok Doğalgazı Rüyamızda Bile Göremezdik” başlıkları altında verdiği haberinde, şirket yetkililerinin konuya ilişkin açıklamalarını yansıttı.

DOĞALGAZ MİKTARI 3 İLA 9 TRİLYON AYAK KÜP ARASINDA

Gazete, Noble Energy şirketi yetkililerinin Teksas’ta yaptıkları ve dört saat süren basın açıklamasında, 12. parselde mevcut doğalgaz miktarının, ilk başta tahmin edilen 10 trilyon ayak küpten daha az olduğunu, mevcut miktarın 3 ila 9 trilyon ayak küp arasında olduğunu ve “jeolojik başarı oranının ise yüzde 60 olduğunu” duyurduğunu yazdı.

Habere göre; “hayal edebileceğimizden bile fazla doğalgaz, petrol için çalışıyoruz” başlığıyla yapılan sunumda, 140 sayfalık grafiklerle desteklenmiş sunum yapılırken, doğalgaz yataklarının altında, 3.7 milyar varil petrol yatağı bulunduğu da duyuruldu.

Gazete, doğalgaz miktarına ilişkin açıklanan 3 ila 9 trilyon ayak küp değerlendirmesindeki iki rakam arasındaki büyük farkın sebebinin, “Monako İhtimaller Çizelgesi’nin” baz alınması olduğunu, bu öngörünün 12. parseldeki doğalgaz miktarını, İsrail’in “Tamar” isimli parselindeki doğalgazla denk düzeye koyduğunu iddia etti.

İsrail’in “Tamar” ve “Leviathan” kuyularındaki doğalgaz miktarına ilişkin ilk değerlendirmelerin de zaman içerisinde düşürüldüğünü vurgulayan gazete, buna karşın 12. parseldeki doğalgaz miktarının beklenenden düşük açıklanmasının, Noble şirketinin 12. parseldeki haklarının yüzde 30’unu alması beklenen Delek ve diğer şirketlerin hisse senetlerinin düşmesine sebebiyet verdiğini belirtti.

DOĞALGAZ TERMİNALİ KESİN DEĞİL

Öte yandan gazete, Noble Energy şirketi yetkililerinin dün yaptıkları açıklamada, doğalgaz işleme tesisi kurulması konusuna da değindiklerini ve ilk kez Güney Kıbrıs’tan başka bir ülkede LPG tesisi kurulabileceğini açıkladıklarını yazdı.

Habere göre şirket yetkilileri, doğalgazın Avrupa’ya ihraç edilmesini sağlayacak bir tesisin Güney Kıbrıs’ta kurulması unsurunun da henüz kesinleşmediğini belirtiler ve kesin kararın Mart ayında alınacağını duyurdular.

Politis gazetesi ise; “Endişeler Yüksek - Noble Yüzde 40’lık Başarısızlık Oranı Bıraktı” başlıkları altında verdiği haberinde, şirketin açıklamasında yüzde 60’lık başarı oranı açıkladığını, bunun da yüzde 40’lık başarısızlık ihtimali anlamına geldiğini yazdı.

Şirketin açıkladığı verilerin kesin değerler olmadığını ve incelemelerin devam edeceğini de vurgulayan gazete, şirketin basın toplantısında açıkladığı ve doğalgazın sıvılaştırılması için kurulacak LNG terminallerinin muhtemel yerlerine ilişkin küçük bir haritaya da haberinde yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler