1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İLİŞKİMİZ OLMAZ'
İLİŞKİMİZ OLMAZ

'İLİŞKİMİZ OLMAZ'

AKPM Başkanı Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanı olmasıyla ilgili, açıklamalarda bulunda

A+A-

 

 

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanı olmasına ilişkin, ''Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Kesimini tanımadığı için, doğrudan bir teması olmaz'' dedi.

 

Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB üyelik süreci, Euro Bölgesi'nde yaşanan ekonomik kriz, Kıbrıs sorunu ve Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanı olmasıyla ilgili AA'ya değerlendirmede bulundu.

 

Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanı olmasına ilişkin Çavuşoğlu, Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında doğrudan bir ilişki olmayacağına işaret etti.

 

Çavuşoğlu, ''Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımadığı için, doğrudan bir teması olmaz. AB'nin diğer kurumlarıyla yürütmesi gereken çalışmalar vardır. Bu kurumlarla Türkiye ilişkilerini elbette yürütür. Dönem başkanlığının yapması gereken işlerde o ülkeyle doğrudan Türkiye muhatap olmaz'' diye konuştu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın söylemlerinin de bu doğrultuda olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, özellikle Kıbrıs sorununun çözülmesini temenni ettiklerini bildirdi.

 

Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun henüz çözüme kavuşmadığını belirterek, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşmasını temenni ettiklerini söyledi. AB'nin çözüm olmadan Güney Kıbrıs’ı üye yaptığına vurgu yapan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''Bunun da şimdi hatalı bir karar olduğunu anlamışlardır. Ama iş işten geçmiştir. Bu konuda telafi edici adımlar atmasını bekliyoruz. En azından KKTC üzerindeki kısıtlama ve ambargoları kaldırması gerekiyor. Bu konuda kararları da var. 2004'de 24 Nisan'daki referandumdan iki gün sonra 26 Nisan'da böyle bir karar aldılar. Bunu uygulasınlar ki bazı karşılıklı adımlar atılsın. Bu iş daha fazla da sürüncemede kalmasın diye ümit ediyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte Kıbrıs konusunda olumlu gelişmeler bekliyoruz.''

 

''TÜRKİYE'NİN KIBRIS SORUNUNA YAKLAŞIMI BELLİDİR''

 

AB üyeliği süreciyle ilgili olarak Kıbrıs sorununa da değinen Çavuşoğlu, bu sorunla ilgili olarak askıya alınmış ya da açılıp kapanmamış dosyaların bulunduğuna dikkati çekti.

 

Çavuşoğlu, bu sorunun bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiğine işaret ederek, ''Bir taraftan Türkiye'nin Kıbrıs sorununa yaklaşımı bellidir. Çözmeye çalışıyor. Diğer taraftan bu ülkelerde özellikle seçim zamanı maalesef Türkiye'nin üyeliğinin aleyhine söylemleri görüyoruz. Bu tabi Türk halkında da bir kırılganlığa yol açıyor. Çifte standart olduğunu düşündüğümüz gelişmeler'' görüşünü bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1602 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler