1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İlgisizlik, maddiyat ve bilgisizlik
İlgisizlik, maddiyat ve bilgisizlik

İlgisizlik, maddiyat ve bilgisizlik

Sanırım 4-5 gün önceydi. Kıbrıs Gazetesi’ndeki meslektaşım Zafer Sukuşu’nun, atletlerin sorunları ve beklentileri ile ilgili haberi mükemmeldi. Son birkaç yılda kendilerine göre ‘iyi dereceler’ yapan ve basının gündemine gelen sp

A+A-

 

 

Sanırım 4-5 gün önceydi. Kıbrıs Gazetesi’ndeki meslektaşım Zafer Sukuşu’nun, atletlerin sorunları ve beklentileri ile ilgili haberi mükemmeldi.

Son birkaç yılda kendilerine göre ‘iyi dereceler’ yapan ve basının gündemine gelen sporcularla yapılan röportajın içeriği sporcuların yaşadıkları sorunlardı.

Sorunların temeli ise maddiyat ve ilgisizlikti.

Hemen hemen her spor branşının sorunu da bu değimli zaten. İlgisizlik ve para.  

Ancak, atletizmi diğer spor branşlarından “ayrı tutmak” gerektiğini bir türlü anlatamadık. Atletizm başka diğer branşlar başka.

Hele hele Meliz Redif’in Londra Olimpiyatları’nda koşması sonrasında atletizmin alamadığı değerini almasının zamanı gelmiştir.

Şu da bir gerçek, mevcut durumda atletizmin tesis alt yapısı bana göre tamamlanmıştır.

Sorun tesisleşme ile sporcu gelişimin ayni paralellikte gitmemesidir.

Atletizmin gelişmesi demek, sporcuların uluslar arası alanda boy göstermesi demektir.

Yapılması gereken ise antrenör eksikliğinin giderilmesi.

Kimse üstüne alınmasın ama, bu sporda antrenörlük yapan ve sporcu geliştiren antrenörlerimizin bilgi eksiklikleri mevcuttur.

Beden eğitimi öğretmenlerinin de…

Bunları birilerini eleştirmek veya kötülemek için söylemiyorum.

Gerçekler acıdır.

Çünkü, benim koştuğum dönemler de ki yaklaşık 20-25 yıl önceydi, Zafer Sukuşu’nun röportajında atletizm yapan sporcuların yaşadığı sorunlar aynı. Cümlelerimiz bile aynı. Ancak gelişen atletizm tesis yapısı ilgisizlik ve maddiyat sorunlarını aşmamakla birlikte yeni bir sıkıntıyı da doğurmuştur. Bilgi eksikliği… Antrenör sorunu

 

 


 

DİP NOT

 

Solkanat’ın Lefkoşa serüveni

 

Lefke ile özdeşlen bir isim Mehmet Solkanat. Futbolculuğunu bilmem ama antrenörlük hayatını iyi bilirim. Hırslı ve kendini işine adayan biri.

Lefke futbol takımı ile başarılı sezonlarda geçirdi, başarısız süreçlerde yaşadı. Futbolun doğal yapısı içerinde olması gereken zamanlar da geçirdi, olmaması gereken anlarda yaşadı. Ancak, çok fazla Lefke dışında takım çalıştırmadı. Şimdilerde Lefkoşa kulüplerinden Gençlik Gücü’nün futbol branşının başına geçti. İyi de etti. Başarılar. 

 

 


 

EFSANE SÖZLER

 

*"Yarış bittiğinde 'Game Over' yazısını bekledim. Çünkü bir video oyununda gibiydim" Usain Bolt (2009 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 200 metrede 19:19 ile dünya rekoru kırdıktan sonra...)

*“Hakemleri dinlemem. Benden daha az para kazanan kimseyi dinlemem" Charles Barkley

* "Taraftar 5 istedi, 6 attık. 10 istedi ama zaman yetmedi" Serhat Akın

 


 

BİR SORU

 

Yenicami Futbol Takımı’nın yeni teknik patronu olan Osman Emiroğlu’nun “İlk devreyi ilk dört içinde tamamlamalıyız” cümlesi ne anlama gelir?

a)Devre arasında transfer yapıp şampiyonluğa oynayacak kadroyu kurmak için yönetime mesaj verdi.

b)İlk devreyi ilk dörtte tamamlanırsa başarılı sayılacak.

c)Dörtle beşinci sıra arasındaki farkın çok olmadığı mesajını verdi.

d)Hepsi

 

 

Bu haber toplam 435 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler