1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İLAHİYAT'TA PROTESTO
İLAHİYATTA PROTESTO

'İLAHİYAT'TA PROTESTO

Öğrenci İnisiyatifi, Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik, Barikat ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği bugün düzenledikleri ortak eylemle, temeli 20 Temmuz’da atılan “Hala Sultan İlahiyat Koleji”ni protesto etti. Eylemciler, Le

A+A-

 

 

Öğrenci İnisiyatifi, Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik, Barikat ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği bugün düzenledikleri ortak eylemle, temeli 20 Temmuz’da atılan “Hala Sultan İlahiyat Koleji”ni protesto etti.

Eylemciler, Lefkoşa Otobüs Terminali’nden Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı önüne kadar yürüyerek, burada ortak basın açıklaması okudu. Bakanlık önündeki eylem, şiir, hiciv amaçlı şarkı okunması ve skeçle tamamlandı.

“Şeriatçı AKP, İşbirlikçi UBP”, “İnadına Darwin, İnadına Evrim” sloganları atılan eylemde, parasız, bilimsel eğitim talebi dile getirildi.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde okunan ortak basın açıklamasında, İlahiyat Koleji’nin açılma süreci anlatılarak, “Türkiye’deki AKP’nin dayatmasıyla açılacak bu okulla amacın Kıbrıs Türk kültürünün aşındırılması, Kıbrıs’ın kuzeyinde var olan Türkiye’nin tahakkümünün yeniden yapılandırılması” olduğu ifade edildi.

Açıklamada, AKP’nin neo-liberal politikaların uygulayıcısı olduğu ifade edilerek, Hükümet’in İlahiyat Kolej’nin demokratik talep sonucu açıldığı yönündeki açıklamalarına dikkat çekildi.

“İlahiyat Koleji’yle yapılmak istenenin, AKP’nin kendi leo-liberal İslamcı kültürünün Kıbrıs’ın kuzeyinde kalıcılaştırmak olduğu” ifade edilen ortak açıklamada, topumun yapısına bakıldığında İlahiyat Koleji ve diğer İslamcı ürünlerine rağbet gösterecek kesimlerin ilk etapta Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan göçmenler olduğu savunuldu.

Açıklamada, bunun sebebi hem egemenler tarafından yaratılmakta olan suni Kıbrıslı-Türkiyeli ayrımı, hem de göçmen halkın daha çok toplumun daha çok yoksul kesimini oluşturması olduğu hatırlatıldı.

Türkiye göçmeni halkın İlahiyat Koleji’ne rağbet göstermek isteyeceğinin açık olduğu iddia edilen açıklamada, “Bu durum erken dönemde mevcut Kıbrıslı-Türkiyeli ayrımına hizmet edecektir. Yani göçmen halk her asimilasyon politikasında olduğu gibi bu konuda da egemenler tarafından kullanılacaktır. Uzun döneme bakıldığında İlahiyat Koleji ve din temelli bir kültür sadece göçmenleri hedefleyen bir yapı değildir” denildi.

İlahiyat Fakültesi’nin resmi devlet koleji olarak eğitim sistemine dahil olmasıyla diğer okullara alternatif oluşturulmak istendiği ve bunun kabul edilemez olduğu kaydedilen 5 örgütün ortak açıklamasında, “İlahiyat Koleji’ni açanların bunun demokratik talebin bir sonucu olduğunu” söylediğine işaret edilerek, UBP’den parasız, bilimsel eğitim talebinde bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1292 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler