1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İLAHİYAT'IN TEMELİ ATILDI
İLAHİYATIN TEMELİ ATILDI

'İLAHİYAT'IN TEMELİ ATILDI

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın (KİSAV) işbirliğinde inşa edilecek olan “Hala Sultan İlahiyat Koleji”nin temeli atıldı. Haspolat çemberi yanında bulunan arazide düzenlenen töre

A+A-

 

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın (KİSAV) işbirliğinde inşa edilecek olan “Hala Sultan İlahiyat Koleji”nin temeli atıldı.

Haspolat çemberi yanında bulunan arazide düzenlenen törende, kolejin temelini Başbakan İrsen Küçük ile Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay birlikte attı.

Atalay’ın, inşaatın yapımını üstlenen Tüfekçi Grup sahibinden aldığı söze göre, kolej, ikinci eğitim dönemi başlamadan önce 31 Ocak’ta tamamlanacak ve bakanlığa teslim edilecek.

Eğitime bu yıl başlayacak olan İlahiyat Koleji, sınavla kabul ettiği öğrencilere, kolej binası tamamlanana kadar Lefkoşa’daki TED Kolejinde eğitim verecek.

KAYNARCA

KİSAV Başkanı Hikmet Kaynarca törende yaptığı açılış konuşmasında,İlahiyat Kolejinin KKTC’nin en büyük eğitim kompleksi olacağını, bugün temeli atılan kolej binasının sadece ilk adım olduğunu, daha sonra kademe kademe spor alanları, kütüphane, sağlık ocağı ve yurt gibi binaların yapılacağını kaydetti.

KİSAV’ın eğitim, kültür ve sosyal yardımlaşma faaliyetleri yürüttüğünü, ahlaklı bireyler yetiştirip topluma hizmet etmek için çalıştığını anlatan Kaynarca, vakfın, kimsenin güdümünde olmadığını, tüm faaliyetlerini hayırseverler aracılığıyla yaptığını vurguladı.

KAYMAKAMZADE

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade de, Vakıfların bugün gurur günlerinden birini daha yaşadığını ifade ederek, Vakıflar İdaresi olarak eğitime katkı yapmaktan onur duyduklarını kaydetti.

Vakıflar İdaresine konuyla ilgili yapılan eleştirilerin “haksız” olduğunu ifade eden Kaymakamzade, kendilerinin doğruyu yaptığını, geçmiş idare tarafından Dome Otel’in bedelsiz verildiğine, ancak bunun eleştirilmediğine dikkat çekti ve kolejin ülkeye hayırlı olmasını temenni etti.

DÜRÜST

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de, bu adım atılana kadar çok eleştiriler aldıklarını, ancak hükümet olarak KKTC’nin geleceği için doğru gördükleri adımları attıklarını ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelenek, görenek, kültür ve dinine sahip çıkarak geldiğini söyledi.

Bu yüzden bu tip çalışmaları sürdüreceklerini ifade eden Dürüst, bir süre önce, din alanındaki eksikliklerden dolayı ailelerin çocuklarını Türkiye’ye yollayarak bu eksikliğini aştığını, ancak din alanında attıkları adımlarla bu eksiklikleri giderdiklerini ifade etti.

Kemal Dürüst, kolejde sadece din eğitimi verilmeyeceğini, normal kolejler gibi eğitim verileceğini, sadece belli saatlerde kuran ve Arapça dersleri verileceğini anlatarak, kolejin hayata geçirilmesinde emeği olan ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

ATALAY

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, ülkelerin kolay yaratılmadığını, altyapılar, insanlara yapılan yatırımlar ve kültür, örf adet, dinin yaşatılmasıyla büyük ülke olunabileceğini ifade ederek, bu coğrafyanın hep bu tip eserlerle dolu olduğuna dikkat çekti.

“GEÇEN YIL KONUŞTUK”

Adanın her yerinde türbeler, tarihi eserler, ilahiyat kolejine adının verildiği Hala Sultan Camisi, Hz. Ömer dergahı gibi nice eserlerin bulunduğunu, kendilerinin de bugün kolej temeli attıklarını ifade eden Atalay, geçen yıl Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ile KKTC’ye geldiklerinde bu konuları konuştuklarını, ardından YDÜ’de İlahiyat Fakültesi açıldığını, Eğitim Bakanlığının İlahiyat Bölümü açtığını, şimdi de İlahiyat Kolejinin temelinin atıldığını kaydetti.

KÜÇÜK: “ÜLKEYE GÜZİDE BİR KURUM KAZANDIRDIK”

Başbakan İrsen Küçük de, bugün geleceğin teminatı çocukların, yeni bir bilim ve irfan yuvasına kavuşmasının, ülkeye güzide bir eğitim kurumu daha kazandırmanın sevinci ve gururu içerisinde olduklarını vurguladı.

Her yaz döneminde çocukların uçaklara doldurularak, bilmedikleri yerlerde bilmedikleri kişiler tarafından din eğitimi almalarının kabul edilemez olduğunu söyleyen Küçük, bu nedenle halktan gelen isteklere karşılık vermek adına çağdaş normlarla tamamen bir kolej anlayışı içerisinde Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kurulmasına karar verdiklerini kaydetti.

 “HEDEFİMİZ; ÜLKEMİZİ EĞİTİM ADASI HALİNE GETİRMEKTİR”

Küçük, şunları kaydetti: “Hükümet olarak bizlerin en öncelikli hedefi ülkemizi bir eğitim adası haline getirmektir. Bugün bu amaçla hızla ilerleyen adamızda İlahiyat Koleji toplumsal bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır.

Başbakan Küçük, KKTC’nin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da hızla ilerlediğini ve geliştiğini ifade ederek, bugün temel atma törenini gerçekleştirdikleri bu eğitim yuvasının da bu süreçte çok önemli bir rol oynayacağına inanç belirtti.

Başbakan Küçük, konuşmasının sonunda bugünün Küçük ailesi için ayrı bir önemi olduğunu da söyleyerek, İlahiyat Kolejinin yapılacağı alanın aslında Küçük ailesine ait olduğunu, ancak araziyi Kıbrıs Türk halkının, gençliğinin ve geleceğinin hizmetine verdiklerini ifade etti ve “helal olsun” dedi.

Konuşmaların ardından dua okundu ve kolejin temeli atıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2260 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler