1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İLAHİYAT'A KARŞI YÜRÜDÜLER
İLAHİYATA KARŞI YÜRÜDÜLER

'İLAHİYAT'A KARŞI YÜRÜDÜLER

Haspolat Meslek Lisesi’nde “yasa, tüzük ve yönetmenliklere aykırı ilahiyat alanı açıldığı” gerekçesiye, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na protesto yürüyüşü geçekleştirerek

A+A-

 

 

 

Haspolat Meslek Lisesi’nde “yasa, tüzük ve yönetmenliklere aykırı ilahiyat alanı açıldığı” gerekçesiye, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na protesto yürüyüşü geçekleştirerek, bakanlık önünde basın açıklaması yaptı.

KTOEÖS’ün Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı önündeki protesto eylemine Sendikal Platform da temsili katılımla destek verdi.

Sendikanın, “Kültürüme, İnancıma ve Kimliğime Dokunma”, “İnancım Yüreğimdedir Kimse Dokunamaz Devlet Bile” sloganlı yürüyüşüne katılan 30 kadın 8 erkek öğretmen ile sendikacılardan oluşan 48 kişilik grubun Cumhuriyet Meclisi önünden geçişine polis izin vermedi.

Bunun üzerine güzergahı değiştiren eylemciler Meclis’in arka sokağından geçerek protesto edecekleri Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı önüne ulaştı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bugün yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunun tüm karşı çıkışına rağmen ülkede yaratılmak istenen düzenle ilgili adımlar atıldığını savunarak, Anayasa’da yer alan devletin laik ve demokratik bir hukuk devleti ilkesinin ayaklar altına alındığını söyledi.

Gökçebel, Grev ve Referandum Yasası’na aykırı bir şekilde grev yapılan okula dışarıdan getirilen ve öğretmen adıyla çalıştırılan kişiler hakkında gerekli şikayetlerde bulunduklarını ancak polisin bu konuda görevini yapmadığını öne sürdü.

Gökçebel, aynı polisin sadece yoldan yürüyerek Meclis önünden geçmek isteyen KTOEÖS eylemcilerine yolu kapatmasını eleştirerek, öğretmenin hiçbir zaman saldırgan bir tutum içinde olmamasına karşın polisin tavrının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Gökçebel, yapılmak istenenin demokratik laik toplumu yok etmek olduğunu savunarak, “Bizim tepkimiz bunadır” dedi.

Toplumu, dinci-laik, Türkiyeli-Kıbrıslı, Türk-Kürt diye bölmeye çalıştıklarını iddia eden Gökçebel, toplumun bölünmeyeceğini ifade etti, ilahiyat alanı açılmasıyla amacın vatandaş değil kul yetiştirmek olduğunu söyledi.

Tahir Gökçebel, bugünkü protesto eyleminin Kıbrıs Türk toplumu adına gösterilen tepki olduğunu anlatarak, EOKA’nın da zamanına Kıbrıslı Türklere “ya bu kültürden (Yunan) olacaksın ya da gideceksiniz” dediğini hatırlattı.

Kıbrıs Türk toplumunun kültüne her koşulda sahip çıkacağını, bundan sonra da kendi kimliği ve kültürüne sahip çıktığını ifade eden Gökçebel, Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin halkı temsil etmediğini, bunun değerlendirilmesi gerektiğini iddia etti.

Gökçebel, öğretmenin bugün burada olduğunu, mücadelenin gerektirdiği her yerde olmaya devam edeceğini anlatarak, bugünkü eyleme destek veren Sendikal Platforma teşekkür etti.

KAPTAN

Sendikal Platform adına Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan KTOEÖS eylemine destek verdiği konuşmasına, alanda 30 kadın, 8 erkek sendikacılarla birlikte 48 eylemci olmasına karşın 80’den fazla polisin önlem almasını yadırgadığını söyledi.

Kaptan, ülkenin önce Kıbrıslı Türk, Türkiyeli Türk; sonra Türk-Kürt diye bölünmeye çalışıldığını, bugün Kıbrıs Türk toplumuna Sünni İslam dayatması yapılmaya çalışıldığını ifade etti.

Kaptan, yapılmak istenenin Anayasa’ya aykırı oluğunu anlatarak, gelen bu anlayışın geldiği yere imamın olduğu yere gerisin geri gönderileceğini söyledi.

Ahmet Kaptan, Kıbrıs Türk toplumunun EOKA’ya, Enosis’e karşı çıktığını, buna da aynı şekilde karşı çıkacağını anlatarak, Kıbrıs Türkünün sakin ama mücadeleci insanlar olduğunun unutulmamasını istedi.

Kaptan, Kıbrıs Türk toplumu adına KTOEÖS ve öğretmenlere teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler