1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İLAHİYATA İHTİYACIMIZ YOK'
İLAHİYATA İHTİYACIMIZ YOK

'İLAHİYATA İHTİYACIMIZ YOK'

Çakıcı, yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’ye her gidişinde başımıza bir iş geliyor” dedi

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “İlahiyat (İmam Hatip) Lisesi açılmayacak” diyen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin, bu sözünü tutmadığı gibi, daha da ileri giderek, ortaokuldan itibaren tedrisatı olan İlahiyat (İmam Hatip) Koleji açma kararı aldığını; UBP’nin yalan rüzgarının devam ettiğini söyledi ve “KKTC’de ilahiyat kolejine ihtiyaç yoktur” dedi.

Çakıcı, yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’ye her gidişinde başımıza bir iş geliyor” diyerek, halk desteğini kaybeden Küçük’ün Türkiye hükümetine yaranarak hükümeti sürdürmeye çalıştığını ifade etti.

Çakıcı; Atatürkçü ve ulusalcı olduğunu söyleyerek siyaset yapan UBP’nin, İlahiyat (İmam Hatip) Koleji açılmasına karar vererek düştüğü durumun kendileri açısından düşündürücü olduğunu savundu.

İmam Hatip Koleji açılması olayını basit bir okul açılışı olarak değerlendirmenin büyük bir hata olacağını ifade eden Çakıcı, “UBP Hükümeti’nin ortaya koyduğu bu siyaset, doğrudan doğruya Kıbrıs Türk halkının kimliğini ve kültürel yapısını değiştirmeye yöneliktir” dedi.

TDP olarak siyasetin din üzerinden yapılmaması, siyasetin din üzerinde bir baskı olmaması gerektiğine inandıklarını ifade eden Çakıcı, “Elbette her birey istediği ve benimsediği inancında eğitimini alabilir. Ama, KKTC’de İlahiyat (İmam Hatip) Kolejine ihtiyaç yoktur. Bugün yapılan yalnızca İslami bir devlet anlayışının, çocukluktan itibaren yeni model bireyler yaratma politikasının filizlerini atmaktır” dedi.

Kıbrıs Türk halkının kimliği ve kültüründen onur duyduklarını belirten TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bunları değiştirmeye yönelik her politikanın karşısında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 522 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler