1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İlahiyat Koleji' ve Diğerleri
İlahiyat Koleji ve Diğerleri

'İlahiyat Koleji' ve Diğerleri

İlahiyat Koleji sınavları yapıldı. 141 öğrencinin başvurduğu sınav sonuçlarına göre 72 öğrenci bu koleje kayıt yapma hakkı elde etti… Artık bir “İlahiyat Kolejimiz” var… Eğitim sistemimizin, nur topu gibi yeni bir yarası daha oldu.

A+A-

 

“İlahiyat Koleji” ve Diğerleri

        

İlahiyat Koleji sınavları yapıldı. 141 öğrencinin başvurduğu sınav sonuçlarına göre 72 öğrenci bu koleje kayıt yapma hakkı elde etti… Artık bir “İlahiyat Kolejimiz” var… Eğitim sistemimizin, nur topu gibi yeni bir yarası daha oldu. Üstelik bu yara, sisteme ölümcül darbeyi vuracak cinsten…

 

Okulun adı belli; “İlahiyat Koleji”… Öğrencileri belli; sınavla alındı… Yeri belli; Haspolat’ta 200 dönümlük arazi… Ancak henüz yanıtı belli olmayan oldukça önemli sorular var. İşte, Kıbrıs Türk Toplumu’nun kucağına nur topu gibi doğan “İlahiyat Koleji” ile ilgili yanıtlanması gereken soruları:

 

·    Akla gelen ilk soru: Diğer bütün kolejlere girişte SBS diye bir sınavla öğrencilerin canını çıkarttık… Neden İlahiyat Koleji’ne girişte SBS kullanılmadı?

·    İlahiyat Koleji’ni kazanan öğrencileri, isterlerse diğer kolejlere nakil olabilecekler mi? Yani bu öğrenciler, seneye bu okulda okumak istemezlerse ne olacak?

·    Her yaş grubundaki çağ nüfusunun 3500 – 4000 olan bir ülkede sadece 141 öğrencinin (daha doğrusu anne-babanın) talebi ile 72 öğrenciye hizmet verecek bir okul yapılabiliyor… Yaklaşık 600 (ve belki de daha fazla) öğrenciye hizmet verecek ve son 3 yıldır siyasi sözler verildiği halde Girne’ye yeni bir ortaokul niye yapılamıyor?

·    Bu okulundan mezun olan öğrencilerin sonraki eğitimlerine hangi okullarda devam edecek?

·     İlahiyat Koleji’nin farklı olan derslerini Sayın Başbakan Meclis Kürsüsü’nden duyurdu: “Kuran’ı – Kerim” ve “Arapça”… Bu derslerin, öğretim programı, ders kitabı, yıllık planı var mı?

·    Bu derslerin öğretmeni var mı?

·    İlahiyat Koleji’nin müdürü, müdür muavini, öğretmenleri nasıl seçilecek?

·    “Öğretmenlerin Yer Değiştirme Bekleme Listesi”nde bu okul için herhangi bir başlık var mı? Öğretmenler bu okulda görev yapmak için herhangi bir nakil dilekçesi doldurdu mu?

 

Ve belki de bu sorunların en önemlisi;

·    Bu okul yatılı mı?

·    Yatılı değilse; Erenköy’den, İskele’den, Lapta’dan, Güzelyurt’tan öğrenciler nasıl gelip-gidecek?

·    Yatılı ise; 11 yaşında bir çocuğu ailesinden ayırmaya kimin hakkı var? Yoksa zaten bu çocukları ailelerinden ayrı tutmak, bu eğitim anlayışının bir gereği mi?

 

Bütün bu sorulara verilen yanıtlar ne olursa olsun… Ne yazık ki artık eğitim sistemimizde “İlahiyat Koleji” ve diğerleri diye bir ayrım var. Bu ayrım, doğduğu yer neresi olursa olsun bir bütün olarak var olma uğraşı veren Kıbrıs Türk Toplumu’nu farklı değer yargıları, farklı alışkanlar ve farklı eğilimler açısından kutuplara ayırma, gruplaştırmadan başka bir işe yaramayacaktır. 

 

 

Biliyor muydunuz?

 

 

Tavuk Toplum

 

Charles Darwin, dogmatik düşüncelere inat, insanın ve diğer canlı yaşamın gelişimini açıklayan “Evrim Teorisi”ni ortaya koymuş büyük bir bilim insanıdır. Dünya’nın bugün geldiği bilimsel ve teknolojik gelişimin temelinde bu teori vardır.

 

Bilinenin aksine Darwin’in ortaya koyduğu teori ve fikirler sadece fen bilimleri alanı ile sınırlı değildir. İşte bunlardan biri: “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur. ‘Tavuk Toplum” önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz.”

 

İlahiyat Koleji’nden külliye anlayışına eğitim sistemimizde yapılanları düşünerek yanıt verin. Bütün bunları bilim ve sanat için mi yapıyoruz yoksa başka bir şeyler için mi… Özgür bir toplum muyuz? Yoksa “Tavuk Toplum” mu?

 

 

 

 

 

Gülmece

 

Her İşin Bir Başlama Zamanı Var

 

Genel Müdür,  Alt Yapı-Teknik Müdürü’ne dönerek:

-      İstediğiniz kadar eleman alabilirsiniz, yeni okulun 1 ay içerisinde tamamlanmasını istiyorum.

 

Alt Yapı-Teknik Müdürü, Genel Müdür’e:

-      Genel Müdürüm, ben size 9 kadın versem 1 ay sonra benim kucağıma bir bebek verebilir misiniz?

 

 

 

 

Buraya Dikkat

 

İhtiyaçlar

Sağlık Bakanlığı, 7 – 11 Mayıs 2012 tarihleri arasında 10 ortaokul merkezinde gerçekleştirdiği okul sağlığı tarama programı sonuçlarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetler Dairesi tarafından yapılan açıklamada, toplam 974 ortaokul öğrencisine yapılan taramanın bazı sonuçları şöyle:

 

Taramaya katılan ortaokul öğrencilerin;

·        %10’u obez,

·        %13’ü aşırı zayıf,

·        %50’si diş sağlığı sorunu bulunuyor,

·        %25’i görme sorunu yaşıyor,

·        %7’si kendi hijyen koşullarını kendisi sağlayamıyor (kendi kendine banyo yapamıyor).

·        %3’ünde istemsiz idrar kaçırma sorunu var.

·        Kız öğrencilerin %56’sı tuvalet hijyenini yanlış uyguluyor.

·        % 1.6’sı ruhsal uyum sorunu yaşıyor.

 

Sonuçlar çarpıcı ancak bana göre sürpriz değil… Bir eğitim sistemi, kendi ihtiyaçlarından uzak anlayışla yapılandırılırsa buradaki bulgulara benzer daha birçok olumsuz bulgu ile karşılaşmak sürpriz değildir. Kaldı ki, bu taramanın hangi ortaokullarda yapıldığı açıklanmadı. Taramanın, taşra okullarını da içeren bir kapsamda yapılması durumunda sonuçların çok daha vahim boyutlarda olduğu görülecektir.

 

Okullarımız sadece sağlıkla ilgili değil sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel yaşam alanlarında da çok ciddi olumsuzluklar içermektedir. Eğitim sistemimiz, öz bakım becerisinden sosyal yaşam davranışlarına, sağlıklı yaşam alışkanlıklarından iletişim becerilerine kadar; estetik duyarlılık, dürüstlük, sorumluluk, etik kurallara bağlılık, farklılıklara saygı, aile içi iletişim, yardımlaşma, dayanışma, şiddete karşı duyarlılık, kültürel mirası koruma ve daha birçok açıdan sınıfta kalmış durumdadır…

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler