1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İLAÇ KALINTISI'
İLAÇ KALINTISI

'İLAÇ KALINTISI'

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye girişi engellenen yaklaşık 100 ton Grayfurt’un ülkeye neden geri gönderildiğini açıkladı

A+A-

 

 

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ihraç edilen ancak Kuzey Kıbrıs’a geri gönderilen tonlarca Greyfurt’ta ilaç kalıntısı tepsi edildiğini söyledi. Amcaoğlu, geri dönen ürünlerden numune alındığını ve konu ile araştırmaların, tahminine göre, bugün tamamlanmasının ardından gerekli resmi açıklamanın yapılacağını aktardı.

Amcaoğlu, yaşanan sorunun, Türkiye’deki zirai ilaçlarla ilgili mevzuatta yapılan değişiklik nedeniyle kaynaklandığını ifade etti.

“Bizde yapılan tahlillerin ardından TIR’lar çıkıp gitti. Ancak Türkiye’de yakın dönemde yapılan değişiklik nedeniyle Mersin Limanı’nda daha geniş bir şekilde tahlil yapıldı. Bizim Devlet Laboratuar’ında bu tahliller yapılmıyor,” diyen Amcaoğlu, Türkiye’den geri dönen ürünün miktarını bilmediğini ancak söz konusu Grayfurt’un hangi üreticinin bahçesinden çıktığının ve hangi TIR’larda yüklü olduğunun belli olduğunu ifade etti.

Bundan sonraki dönemde bu konuyla ilgili ülkedeki sistemin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Amcaoğlu, yapılan tahlillerin ardından söz konusu Greyfurtlarda insan sağlığı açısından sakıncalı bir kalıntı bulunması halinde, ürünün derhal imha edileceğini söyledi.

 

 “YENİ LİSTE TALEP EDİLDİ”

“Son yapılan değişiklik ile daha önceki uygulamalara göre ortaya çıkan bu yeni uygulamada, Türkiye’ye ihraç edilen ürünlerde hangi tahlillerin yapıldığı ile ilgili bir liste talep ettik. Bu liste yarın (bugün) bize ulaşır,” diyen Amcaoğlu, ortaya atılan Neoron marka zirai ilacın ithalinin Nisan 2010’dan itibaren yasaklandığını ancak yasanın, stokların tüketilmesi için bu tür ilaçların kullanımını serbest bıraktığını ifade etti.

 

“YASA, STOK TÜKETİMİ İÇİN NEORON KULLANIMINI SERBEST BIRAKIYOR”

Hangi zirai ilaçların kullanılıp kullanılmayacağına zirai ilaçlarla ilgili mevzuatı belirleyen kurumun karar verdiğini söyleyen Amcaoğlu, kendisinin bakan olarak insan sağlığını göz önüne alıp bu konu ile ilgili bir inisiyatif almasının, konun teknik olması nedeniyle, doğru olmayacağını söyledi.

İhraç edilecek ürünlerde, Neoron türü zirai ilaç ile ilgili bu güne kadar ülkede herhangi bir test yapılmadığını söyleyen Amcaoğlu, bu tür ilaçların sakıncalarının belli araştırmalar sonrası fark edildiğini, teknik açıdan bunları bilmesinin ve takip etmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Amcaoğlu, “Ülkedeki eczanelerde stoku bulunan bir hap, sağlık açısından sakıncalı olması nedeniyle bir günde yasaklanamaz. Bu konu ile ilgili ilaç denetim mekanizması olan kurum esası yürütür,” dedi.

Tarım ürünleri üzerinde yapılan testlerde 2-3 yıl öncesine kadar 50 unsur üzerinde araştırma yapıldığını, şu anda ise 100 farklı maddenin araştırıldığını söyleyen Amcaoğlu, belli bir dönem sonra bu sayının 200’e ulaşabileceğini, yapılan tüzük değişikliği ile mevzuatın AB ile uyumlaştırıldığını belirtti.

 

İHRACATÇILAT ACİL ÖNLEM TALEP ETTİ

Kıbrıs Türk Narenciye İhracatçılar Birliği ve Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği, Yenidüzen’de konu ile ilgili haberin yayınlanmasının ardından gazetemize bir açıklama göndererek, aynı mağduriyetin tekrar yaşanmaması için gerekli laboratuvar sistemin kurulması, kurulma aşamasında da ihracatın tıkanmaması için gerekli tedbirlerin süratle alınması gerektiğini vurguladı.

Birliklerin ortak açıklamasında elde ettikleri bilgilere göre Türkiye’de istenen laboratuar analizlerinin ülkemizdeki laboratuarlarda yapılması halinde bu belgelerin kabul göreceğinin belirtildiğini ifade ettiler.

Açıklamada, “Bu durumda ihracatımıza yeni bir ivme kazandırmak için Tarım Bakanlığı ve hükümetin bu doğrultuda ihracatın hızını, kabiliyetini ve maliyetlerini sıkıntıya sokmadan gerekli tedbirleri süratle alması çok önemli bir sürecin başlangıcını oluşturacaktır. Şu anda kesimi yapılan greyfurt ve yafa portakal ürünlerine ilaveten ülke ihracatımız hasadı yeni başlayan mandora ile hız kazanacak, yaklaşık 15 gün sonra da devreye girecek olan valencia portakal ile iyice yoğunlacaktır. Yeni narenciye sezonu bütün hızıyla başlamıştır. İhracatın kesinlikle beklemeye tahammülü yoktur Konunun ivedilikle gündeme taşınması, gerekli çözümlerin ilgili makamlarca koordine edilmesi zaruridir. Bunların olmaması halinde büyük bir kriz ortamına doğru gidileceğinin bilinmesi gerekmektedir,” denildi.

 

NARENCİYE ÜRETİCİLERİ RESMİ AÇIKLAMA BEKLİYOR

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Yenidüzen’e yaptığı açıklamada, sektörde bulunan tüm kesimlerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için bakanlığın bu konu ile ilgili derhal resmi bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Bakanlık yetkililerinin telefonlarına cevap vermediğini söyleyen Alioğlu, ülkeye geri gönderilen greyfurtların imha edilmesi gerektiğini, üç sene önce benzer bir olayın yaşanmasının ardından tepkilerini ortaya koyduklarını belirtti.

Cypfruvex genel müdürüne de konu ile ilgili herhangi bir bilgi ulaşmadığını söyleyen Alioğlu, ihraca tabi tarım ürünlerinde neoron testinin, nasıl olsa ithali yasak diye yapılmadığını tahmin ettiğini belirtti.  

Geçtiğimiz günlerde 100 TIR dolusu Greyfurt, Türkiye’ye komposto yapımı için ihraç edilmiş, ancak farklı kaynaklardan alınan bilgiye göre, miktarı 4 ile 8 TIR arasından değişen ürün miktarının, üç yıl önce yasaklanan “Neoron” marka Akarisitler türü tarımsal ilaç içermesinden dolayı KKTC’ye geri gönderildiği tahmini yürütülmiştü.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler