1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İKLİM BOZUKLUKLARI EN ÇOK KIBRIS'I ETKİLİYOR
İKLİM BOZUKLUKLARI EN ÇOK KIBRISI ETKİLİYOR

İKLİM BOZUKLUKLARI EN ÇOK KIBRIS'I ETKİLİYOR

KEMA, Kıbrıs’ın küresel iklim bozukluklarından en çok etkilenen bölgede bulunduğunu belirterek, orman açığının en geç beş yılda kapatılması gerektiğini vurguladı

A+A-Kıbrıs Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (KEMA), Kıbrıs’ın küresel iklim bozukluklarından en çok etkilenen bölgede bulunduğunu belirterek, orman açığının en geç beş yılda kapatılması gerektiğini vurguladı.

KEMA Vakfı Başkanı Dr. Orhan Aydeniz, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada “Bütün dünya için önemli olan ormanların, KKTC için önemi daha da büyüktür. Çünkü bilimsel göstergelere göre küresel iklim bozukluğundan en çok etkilenecek bölgede bulunuyoruz” dedi.

KKTC’nin küresel iklim değişikliğini durduracak durumda olmadığını belirten Aydeniz, “Yapabileceğimiz tek şey, orman varlığımızı artırarak küresel iklim bozukluğunun olumsuz etkilerini bir dereceye kadar azaltmaktır” dedi.

KKTC orman varlığının yeterli kabul edilebilmesi için, 66 bin hektar olan ormanların 100 bin hektara çıkarılması gerektiğini belirten Aydeniz, “Ülkemizde yaklaşık 34 hektar (340 kilometre kare) orman açığı vardır” şeklinde devam etti.

“ÖZEL ORMANCILIK TEŞVİK EDİLMELİ”


Orman açığının kapatılması yönünde önerilerde de bulunan Aydeniz, “özel ormancılık teşvik edilmeli ve ekonomik yetiştiricilik yapılamayan tarım arazilerinin, özendirici teşviklerle ağaçlandırılması sağlanmalı” dedi.

KKTC’de 122 bin dekar dolayında hali arazi ve 464 bin dekar dolayındaki kullanılmayan hazine arazisi bulunduğunu belirten Aydeniz, “34 bin hektarlık bir alan, orman dairesine tahsis edilerek, tapu kayıtlarına orman olarak kaydedilmeli ve bu araziler anavatanın yardımı ile, ağaçlandırılmalı” dedi.

Tarımda kullanılması riskli olan atık suların da korulukların oluşturulmasında değerlendirilebileceğini dile getiren Aydeniz, şunları kaydetti:

“KEMA Vakfı olarak, orman açığımızın, 5 yıl içinde kapatılması için, derhal harekete geçilmesi gerektiği inancındayız, Aksi halde, önümüzdeki yıllarda küresel ısınmanın şiddetinin ağırlaşması sonucu, yeni dikilecek fidanların yaşatılabilmesi için ek önlemler alınması gerekli olacağından, ağaçlandırma maliyeti altından kalkılamayacak derecede yükselecek.”

Aydeniz, yeşil alanların yetersizliğinin, toprak erozyonu, kuraklık, çölleşme, toz kirliliği, yeraltı sularının azalması, hava kirliliği, yaban yaşamın yok olması, doğal dengenin bozulması ve ülkenin peyzaj’ının görünümünün çirkinleşmesi gibi çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına yol açtığını da belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 747 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler