1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İKİNCİ PETROL DOLUM TESİSİ Mİ?
İKİNCİ PETROL DOLUM TESİSİ Mİ?

İKİNCİ PETROL DOLUM TESİSİ Mİ?

Bakanlar Kurulu, Lefke Gemikonağı bölgesinde farklı bir şirketin Yükleme Limanı projesini onaylaması; ikinci bir petrol dolum tesisinin onaylandığı anlamıyla birlikte, Lefke halkını çileden çıkardı. Bakanlar Kurulu’nun Gemikonağı Limanı’

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu, Lefke Gemikonağı bölgesinde farklı bir şirketin Yükleme Limanı projesini onaylaması; ikinci bir petrol dolum tesisinin onaylandığı anlamıyla birlikte, Lefke halkını çileden çıkardı.

 

 

Bakanlar Kurulu’nun Gemikonağı Limanı’nı kirli bir yatırım amacı ile özele devretme kararı alması Lefke’de yeni bir huzursuzluk yarattı. Lefke sivil toplum temsilcileri, Lefke Çevre Derneği’nde gerçekleştirdikleri toplantı ile yeni bir huzursuzluk kaynağı olan Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi.

 

UBP hükümetinin 2002 yılında aldığı bir kararı yeniden canlandırarak, bu kez de özel bir yatırım şirketine petrol yükleme de dahil olmak üzere Gemikonağı Limanı’nı verme kararını onayladığı ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu kararının en ilginç yanlarından birisi ise ilgili özel şirkete limanı genişletme izni de vermiş olması.

 

Lefke Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Tamer Dayıoğlu: “Çevreyi daha da riske eden yükleme limanı projesine karşı, tam bir kararlılıkla savaşacağız.”

 

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekipzade: “Hali hazırda CMC sorunuyla uğraşırken, daha da kötü etkileri olacak bir tesisin, Bakanlar Kurulu tarafından uygun görülmesi kabul edilemez.”

 

Tanju Konuralp’ın haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler