1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘İkinci iş davası’ Ekim’de başlıyor
‘İkinci iş davası’ Ekim’de başlıyor

‘İkinci iş davası’ Ekim’de başlıyor

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin (KTSÇHB), açtığı ‘ikinci iş davası’ duruşmalar için 26 Ekim 2015 tarihine tehir edildi

A+A-

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin(KTSÇHB), Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 43’üncü maddesine uyulmadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na açtığı davada duruşmalara geçilmek üzere 26 Ekim 2015 tarihine ertelendi.  Yüksek İdare Mahkemesi’nde ‘Kamuda çalışan doktorların ikinci iş yapma yasağının’ Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından göz ardı edilerek, herhangi bir uygulama yapılmaması gerekçesiyle açılan davanın adli yıl tatili sonrası görüşülmesine karar verildi.

Hükümetin Hukuk Müşavirliğini yapan Başsavcılığın, davada her iki bakanlığı temsil etmeme kararı alarak davadan çekilmesi ardından, davaya iki bakanlığı da temsilen birer avukat dahil edildi. Sağlık Bakanlığı’nın hukuk danışmanlığını yapan avukatı yanında, ikinci ve ücretli bir avukatın davaya dahil edilmesi Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin tepkisene neden oldu. KTSÇHB, davada Sağlık Bakanlığı’nı savunacak olan ve ayrıca Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği hukukçusu olan Avukat Fevzi Hansel’in bu davadan geri çekilmesi aksi takdirde bundan sonra Tabipler Birliği’nin hukukçusu olarak yok hükmünde sayacaklarını açıkladı.


Duruşmalar başlayacak
Mahkeme, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nı temsil eden avukatın, davaya hazır olması ve itiraz dosyalaması için 5 Haziran’a verdiği sürenin dolmasıyla önceki gün davanın esasına geçilmek üzere duruşma gününü belirledi.
Davalı konumundaki Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bundan sonraki duruşmalarda kendi hukukçuları tarafından temsil edilmek ve duruşmalara başlamak üzere dava 26 Ekim 2015 tarihine ertelendi.
Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada  dava duruşmalarına başlamak üzere ertelenmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın bu davaya kendi bünyesinde bulunan hukukçusu yerine, ücretli olarak savunmasını yapmak üzere Avukat Fevzi Hansel’i atamasına tepki göstererek, Tabipler Birliği hukukçusu olan Hansel’in davadan çekilmesini istedi.

Gardiyanoğlu: “Etik değil”
Remzi Gardiyanoğlu, yazılı açıklamasında şunları aktardı: “Başsavcılığın savunma yapmayacağını resmi olarak bildirmesinden sonra çekildiği bu davada, hali hazırda, Sağlık Bakanlığı'nın bünyesinde çalışan bir avukat savunmakta iken, ikinci ve ücretli bir avukat olarak Av. Fevzi Hansel'in Sağlık Bakanlığı'nı savunmak üzere görevlendirilmesi ya da görevlendirilmesinin sağlanması, KTSÇHB yönetim kurulunun dikkatinden kaçmamıştır. Zira, Av. Fevzi Hansel, aynı zamanda Tabipleri Birliğinin  de avukatlığı ve hukuk danışmanlığı görevlerini yaklaşık 6 yıldır sürdürmektedir.

Görev ve sorumlulukları arasında, ülkemizdeki tüm hekimlerin haklarını korumak ve savunmak olan KTTB'nin üyelerinin aidatları ile tutulmuş olan hukukçusunun, aynı zamanda KTTB'ye de üye olan serbest çalışan hekimlerin, haklarını aramak amacıyla başlatmış oldukları hukuk mücadelesinin karşısında ve Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı hukuksuzluğu savunma pozisyonunda olması, en hafif tabirle mesleki ve etik çelişki olarak yorumlanabilir.

KTSÇHB yönetim kurulu olarak, ciddiyetle ve kararlılıkla sürdürdüğümüz bu hukuk mücadelesi sürecinde, Av. Fevzi Hansel'in mevcut tutumunu ve pozisyonunu değiştirerek, yeniden sadece KTTB'nin ve ona üye tüm doktorların haklarının savunucusu olmaya davet ediyor veya kendisinin bu çizgiye çektirilmesini konunun muhataplarından talep ediyoruz.
Aksi takdirde, Av. Fevzi Hansel'in KTTB'deki konumunu yok hükmünde sayacağımızı ve üyesi olduğumuz KTTB'nin hukukçusu olarak tanımayacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

(YD)

 

Bu haber toplam 1373 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler