1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İKİNCİ BİR KTHY VAKASI YAKIN'
İKİNCİ BİR KTHY VAKASI YAKIN

'İKİNCİ BİR KTHY VAKASI YAKIN'

Sayıştay raporlarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, konuşmasında gündemdeki konulara da değindi.

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite’nin çeşitli raporları görüşerek hazırladığı rapor ele alındı.

Sayıştay raporlarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, konuşmasında gündemdeki konulara da değindi.

Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara ve çalışanların eylemlerine işaret ederek, ilgisizlik nedeniyle istenmeyen olaylar yaşanabileceğini belirtti.

Hükümetin her şeyi iyi yaptığı iddiasıyla koltuklarda oturmaya devam ettiğini kaydeden Yorgancıoğlu, ikinci bir KTHY vakası yaşanmasının yakın olduğunu belirtti.

“SIRADAN BİR CİNAYET DEĞİL”

Mustafa Diker’in 7 gün aranmasının ardından katledilmiş ve yarı gömülmüş halde bulunduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, bunun sıradan bir cinayet olmadığını, ülkedeki denetimsizliğin ve hükümetin insanlara sahip çıkmamasının sonucu olduğunu söyledi.

Çocuğun velileri tarafından istenmemesine rağmen, öyle bir ortamda bırakılmasının kabul edilebilir olmadığını kaydeden Yorgancığlu, sırf bunlar yaşanmasın diye Muhaceret Yasası’nın değiştiğini ancak hâlâ kayıt dışı yaşayanların yol açtığı olaylara şahit olunduğunu belirtti.

“BU ÜLKE NEREYE GÖTÜRÜLÜYOR?”

“Bu ülke nereye gidiyor, nereye götürülüyor?” diye soran Yorgancıoğlu, “Çocuk Esirgeme Kurumu kendisine götürülen bu çocuğu niye kabul etmedi, cesedi bulununca Çalışma Bakanı sevgi ve şefkatlerini iletti ama zamanında nerdeydi?” dedi.

“BRT VATANDAŞIN FAZLA VERGİ VERMESİNE SEBEP OLUYOR”

KIBTEK Yönetim Kurulu’nun BRT’nin elektriğinin kesilmesine Sayıştay raporuna rağmen izin vermemesini de eleştiren Yorgancıoğlu, KIBTEK Yönetim Kurulu’nun başkalarının borcu yüzünden vatandaşın fazla vergi vermesine sebep olduğunu ifade etti.

BRT’nin ayrıcalığının hükümetin borazanlığını yapması olduğunu savunan Yorgancıoğlu, KIBTEK’in BRT’nin borcunu vatandaşa ödetmemesi için yasal işlem başlatacaklarını kaydetti.

Yorgancıoğlu, bir milletvekilinin seçildiği günden beri gümrüksüz arabasını kullanmaya devam ettiğini bunun vekille birlikte Maliye Bakanlığı ve hükümetin de suçu olduğunu söyleyerek, siyasetçilerin itibarının bu tür olaylarla bozulduğunu belirtti.

BAŞBAKAN KÜÇÜK ELEŞTİRİLERİ YANITLADI

Başbakan İrsen Küçük, 7 yaşındaki Mustafa Diker’in öldürülmesinin büyük bir canilik olduğunu vurguladı. Küçük, cinayeti işleyen baba Erol Diker’in 2007’de vatandaş yapıldığının belirlendiğini söyledi.

Elektrik Kurumu ve Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ilişkin eleştirileri yanıtlarken, 2 yıl boyunca kendisinde bu kurumlara bir tek istek gitmediğini vurgulayan Başbakan Küçük, bu konuda alnının açık olduğunu söyledi.

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu’nun “UBP koltukları işgal ediyor” şeklindeki iddialarını da yanıtlayan Başbakan Küçük, “Halktan aldığı yetkiyle bu koltuklarda oturmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Başbakan’ın konuşması sırasında muhalefet milletvekilleri ile zaman zaman tartışmalar yaşandı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler