1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İKİ TOPLUMLU GENÇLERDEN ANLAMLI ETKİNLİK
İKİ TOPLUMLU GENÇLERDEN ANLAMLI ETKİNLİK

İKİ TOPLUMLU GENÇLERDEN ANLAMLI ETKİNLİK

İki Toplumlu Gençlik Grubu, 17 Mart Cumartesi günü, İki toplumdan oluşan 100 genç ile etkinlik düzenliyor.

A+A-

 

İki Toplumlu Gençlik Grubu, 17 Mart Cumartesi günü, İki toplumdan oluşan 100 genç ile etkinlik düzenliyor.

Etkinlikte, adada yaşayan iki toplumun da acılar çektiğini, gençlerin el ele tutuşmasıyla oluşturacakları daire ile simgelenecek.

 

İki Toplumlu Gençlik Grubu’nun, (Cyprus Friendship Program) konu ile ilgili duyurusu şöyle;

 

 

100 Genç ile Ayrılık Duvarının Bir Köprüye Dönüştürülmesi için Kıbrıs’ın Merkezinde buluşması

 

Kıbrıs haritasının ortasına, doğudan batıya, kuzeyden güneye çizgiler çizersek bu çizgiler Dali köyünün hemen dışındaki  küçük bir tepe üzerinde kesişir. İşte bu tepeciğin üzerinde 17 Mart Cumartesi günü saat 15’te iki toplumdan 100 genç  el tutuşarak bir daire oluşturacak ve adada yaşayan iki toplumun da acılar çektiğini simgeleyen bir etkinlik düzenleyecektir.

·        İlk önce babalarını Kıbrıs çatışmalarında kaybeden bir Kıbrıslı Türk ve bir Kıbrıslı Rum, gençlerin oluşturacağı  dairenin ortasına babalarının anısına birlikte çiçek koyacaklar.

·        Daha sonra da dedelerini çatışmalarda kaybeden CFP üyesi biri Kıbrıslı Türk, biri de Kıbrıslı Rum iki genç aynı noktaya dedelerinin anısına çiçek bırakacaklardır.

·        Bunu, Kıbrıs çatışmalarında, sadece kendi toplumlarından değil, hayatlarını kaybeden  tüm insanlar için 1 dakikalık saygı duruşu takip edecektir.

·        Son olarak da etkinliğe katılanlara, daire içine girip ortaya çiçek bırakmaları için davet yapılacaktır.  Bu şahıslar ailelerinden kayıp verenler olabileceği gibi tüm Kıbrıslıların acılarını paylaşmak isteyenler de olabilecektir.

Bu bildiri, iki toplumdan tüm Kıbrıslılara açık davettir. Sizler de her iki tarafın yeterince acı çektiğini ve birbirimizin acılarını anlamanın, ülkedeki insanların  bir araya gelebilmesi  için gerekli olduğu düşüncesini  paylaşmakta iseniz, çiçeklerinizi alıp Kıbrıs’ın merkezinde yer alacak olan bu etkinlikte bizlere katılınız.

Aşağıdaki bağlantıda,  geçen sene yapılan benzer bir etkinlik hakkındaki haber yer almaktadır. Bu haber, Cyprus Friendship Program’a katılan 16 yaşındaki bir genç tarafından hazırlanmıştır.

http://ireport.cnn.com/docs/DOC-580337

Tepenin yerinin tarifi:  Lefkoşa Larnaka otoyolunda  Dali Endüstri Bölgesine çıkış yapınız. Çıkıştan sonraki ilk trafik ışıklarından sola dönünüz. Karşınıza çıkacak olan trafik ışıklarını geçip tepeye tırmanmaya başlayınız. İlk sola dönüş olan Ikarou Sokağında “White Hill” diye bir levha görülecektir.

Daha fazla bilgi için kuzeyde Sarper İnce ( sarper_ince@hotmail.com   05338409792) güneyde ise Nicos Anastasiou (nicosiew@spidernet.com.cy     99498531) ile temas kurulabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler