1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “İki Toplumlu Futbolcular”ın Yunancası tanıtıldı
“İki Toplumlu Futbolcular”ın Yunancası tanıtıldı

“İki Toplumlu Futbolcular”ın Yunancası tanıtıldı

“İki Toplumlu Futbolcular” kitabının Yunancası “Topta Birlikte (Mazi Stin Mappa)” Kıbrıs Üniversitesi’nde tanıtıldı...

A+A-


Bir süre önce yayınlanan Dr.Okan Dağlı’nın “İki Toplumlu Futbolcular” kitabının Yunanca çevirisi Heterotopia Yayınları tarafından yapıldı.

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan kitabın ilk tanıtımı Kıbrıs Üniversitesi’nde (University of Cyprus) dün  akşamı yapıldı. Kıbrıs Üniversitesi İnsan Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’in girişimi ile yapılan gecede KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, KOP Başkanı Kostakis Kutsokomnis, 1950’li yıllarda Kıbrıs Karmasında beraber forma giyen APOEL’li Şandri, AEL’li Sevim ve PAEK ve Olimpiakos’da oynayan Zihni de konuşmaları ve katılımlarıyla geceye renk kattılar.

Kıbrıs futbol tarihi üzerine uzmanlığı olan Yorgos Meletiou, Kıbrıslı Türklerin tarihi konusunda uzmanlık yapan akademisyen Sotos Ktoris, kitabın yazarı Dr.Okan Dağlı’nın gerek Kıbrıs Futbol Tarihi gerekse adada futbolla beraber toplumların ayrı düştüğü yıllara yönelik konuşmaları salonda büyük ilgi uyandırdı. Kısa bir konuşma yapan KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu da Kıbrıs’ta futbolun birleştirilmesi yönünde her türlü katkıyı yapacaklarını, her şeyi göze aldıklarını ve adada birleşmenin futbolla başlayacağına dair inancını tekrarladı.

KOP Başkanı Kutsokomnis’in de adadaki futbolun birleşmesine katkı koyacaklarını söyleyip kitabın yazarını tebrik etti. Geceyi düzenleyen ve ayni zamanda Federal Kıbrıs İnisiyatifi aktivistlerinden de olan Niyazi Kızılyürek de böyle bir eylemin gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkese ve Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Constantinos Christofides’e teşekkür etti.

Geceye ayrıca AEL ve DTB’nin 1950’li yıllarda efsane futbolcusu Sevim Ebeoğlu ve PAEK ve YAK’ın acar forveti Zihni Kalmaz da geçmişteki anılarıyla katkı koydu.

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler