1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İKİ TOPLUMLU AB SEMİNERLERİ BAŞLADI
İKİ TOPLUMLU AB SEMİNERLERİ BAŞLADI

İKİ TOPLUMLU AB SEMİNERLERİ BAŞLADI

Kıbrıs’taki AB Komisyon Temsilciliği’nin ortaklaşa düzenlediği Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcilerine yönelik tanıtım seminerleri dün Brüksel'de başladı

A+A-

 

 

AB Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Komisyona Seyahatler” bölümü ile Kıbrıs’taki AB Komisyon Temsilciliği’nin ortaklaşa düzenlediği Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcilerine yönelik tanıtım seminerleri dün Brüksel’in Rue Van Maerlant’taki AB Komisyonu binasında başladı.

Güneyden EDEK, Kıbrıs Yeşiller Partisi, DİSİ, DİKO, EDİ ve AKEL temsilcilerinin yer aldığı organizasyona kuzeyden TDP, DP, BKP, KSP ve YKP temsilcileri katıldı.

Programın birinci gününde katılımcılar AB Komisyonu’na bağlı genel müdürlüklerin yetkilileri tarafından değişik konularda bilgilendirildi.

İlk sunumda AB Komisyonu’nun İletişim Genel Müdürlüğü’nden Mark Corner, katılımcılara AB’nin kurumları hakkında bilgi verdi.

İkinci sunumda AB Komisyonu Genel Sekreterliği Direktörü Nymand Christensen ise, “Kıbrıs (Güney)’ın AB dönem başkanlığı sırasında karşılaşacağı zorluklar” konusunda konuşarak birliğin şu anda içinde bulunduğu ekonomik krizin Kıbrıs’ın (Güney) en büyük mücadelesi olacağını söyledi.

Kıbrıs’ın (Güney) başkanlığını yapacağı Bakanlar Konseyi toplantılarından ekonomi ve mali işler ile olanların en önemli toplantılar olacağını belirten Christensen, dönem başkanlığı sırasında en büyük görevin, birliğin 27 üyesini bu zor dönemde bir arada tutmak olacağını ifade etti.

AB Komisyonu Genel Sekreterliği’nden Bartek Giszczak, Avrupa Parlamentosu’nun, Lizbon Anlaşması sonrası AB’nin dış politikasındaki rolü ile ilgili bir sunum verdi. 

Bütçe Genel Müdürlüğü’nden Kıbrıslı Rum Yannos Asimakis 2014’te yürürlüğe girecek AB bütçe taslağı konusunda yaptığı sunumda, bütçe taslağının içinde AB üyelerini enerji, taşımacılık ve dijital iletişim yoluyla birbirine bağlayacak bir ağ sistemi için 40 milyar Euro ayrıldığını söyledi.

Toplamda 1.025 trilyon Euro olan taslak bütçenin yürürlüğe girmeden önce Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından onaylanması gerekeceğini söyledi.

Günün en son sunumunda ise Genişleme Genel Müdürlüğü’nden Michaela Di Bucci ise Kıbrıs Türk toplumu ve AB’nin sağladığı yardımlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Katılımcılar, bugün komisyon binasında ulusal parlamentoların AB yasaları ile ilgili karar alma sürecindeki rolü ve AB’nin enerji politikası ile ilgili sunumların ardından AP’yi ziyaret edecek. Organizasyon, AP’ye düzenlenecek gezinin ardından sona erecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler