1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İKİ TESİS ARASINDA FARK VAR'
İKİ TESİS ARASINDA FARK VAR

'İKİ TESİS ARASINDA FARK VAR'

İskele Eski Kaymakamı Musaoğulları, Yedikonuk’a kurulması planlanan dolum tesisi ile Kalecik’e izin verilen tesisin aynı olmadığını söyledi

A+A-

 

 

İskele Eski Kaymakamı Musaoğulları, Yedikonuk’a kurulması planlanan dolum tesisi ile Kalecik’e izin verilen tesisin aynı olmadığını söyledi

“İKİ TESİS ARASINDA FARK VAR”

İskele eski kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğulları’na Kalecik bölgesine izin verilen petrol dolum tesisini sorduk. Musaoğulları, iki tesis arasında fark olduğunu, kendilerinin karaya yapılması için izin verdiklerini söyleyerek, Yedikonuk’a yapılması planlanan tesisin, denize de kurulacağını ve denizdeki tüm eko sistemin bozulacağını belirtti.  Musaoğulları, dolum tesisinin Akdeniz’deki gemilere petrol aktarmak için kurulacaksa Malta, İtalya ya da İskenderun’a kurulmasının neden düşünülmediğini sorguladı. Kurulması planlanan tesisin Güney’deki tesisten daha büyük olacağının altını çizen Cenk Musaoğulları, tesisin silahlı adamlarla korunacağını ifade etti. Musaoğulları, Kalecik bölgesindeki alanın fabrikalar ve petrol dolum tesisleri için yer ayrıldığını söyleyerek, sıvı tank terminali için izin verildiğini söyledi. 2006 yılında bir şirketin başvuru yaptığını anlatan Musaoğulları, Al-Pet ve K-Pet arası 22 dönüm bir arazinin üzerin depolama ve rafineri olarak izin verdiklerini tapudan ise hali taşınmaz mal olarak 15 dönümlük bir alana izin verildiğini belirtti.

“TÜM DAİRELERDEN İZİN ALMASI GEREKLİYDİ”

Ahmet Cenk Musaoğulları Kalecikte kurulmasına izin verilen tesisin, çevre dairesi onayı yanında diğer tüm devlet dairelerinden onay alınması ve inşaatla ilgi izinin ise bu izinler alınması halinde iskele belediyesinin izni doğrultusunda yapılmasına izin verildiğini açıkladı. Öncelikle iki yıllığına kiralanan alan, daha sonra 31 Ocak 2019 yılına kadar 10 yıllığına kiralandığını belirten Musaoğulları, 5389 sayılı hali araziler icarlama ve yönetim yasası gereğince, 1 yıl içinde projenin hazırlanıp İskele belediyesi sunulması gerekliliği olduğunu aksi takdirde iznin iptal edilebilir olduğunu söyledi.

“EKOSİSTEMİ BOZACAK”

Yedikonuk’a kurulması planlan petrol dolum tesisine karşı olduğunu belirten Musaoğulları, bu tesisin farklı olduğunu, denize kurulacak olması tüm eko sistemi bozacağını söyledi. Musaoğulları, “vicdanı olan herkesin bu tesise karşı çıkması gerekir” şeklinde konuştu. Güney’de Larnaka’da bulunan dolum tesisinin yerinin değiştirilmesinin gündemde olduğunu ifade eden Musaoğlları, Yedikonuk’a yapılması planlanan tesisin Güney’deki tesisten daha büyük olduğunu dile getirdi. Kalecik’in zaten bozulan bir yer olduğunu belirten Musaoğulları, eko turizmin olduğu bölgede bu tesisin yapılmasının geçerli bir gerekçesinin olamayacağını sözlerine ekledi. KKTC’nin bu tesise ihtiyacı olmadığının altını çizen Musaoğulları, işsizlik için başka alternatiflerin bulunabileceğini belirtti. Ahmet Cenk Musaoğulları, dolum tesisinin Akdeniz’de bulunan gemilere petrol aktarmak için kurulacaksa, Malta, İtalya ya da İskenderun’a niçin kurulmak istenmediğini sorguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler