1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İKİ ÖĞRENCİ VE GELECEK
İKİ ÖĞRENCİ VE GELECEK

İKİ ÖĞRENCİ VE GELECEK

Onlar iki yakın arkadaş… Birlikte denemeler, şiirler yazıyorlar. Yakın Doğu Üniversitesi’nde öğrenciler… Ufuk’un son senesi, Ceren’in bir yılı daha var

A+A-

 

Tayfun Çağra

Onlar iki yakın arkadaş… Birlikte denemeler, şiirler yazıyorlar. Yakın Doğu Üniversitesi’nde öğrenciler… Ufuk’un son senesi, Ceren’in bir yılı daha var.

Ufuk Beden Eğitimi okuyor, Ceren ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık.

Daha önce ADRES Kıbrıs’ta bir-iki deneme yazılarını yayınlamıştık. Son hafta ise bir yarışmaya da gönderdikleri bir şiirlerini… Yazılarıyla geldiklerinde “biz bu yazılara emek veriyoruz, birlikte çalışmanın keyfini yaşıyoruz, birileri de okursa seviniriz” demişlerdi. Biz de haftalık dergimizde üretimleri oranında yer vermiştik gençlere…

Geçtiğimiz hafta sohbetimiz sırasında Lefkoşa dışına Girne haricinde pek çıkmadıklarını söylediler. “Uygun bir günümde İskele-Karpaz tarafına gideriz” dedim. Birkaç saatlik bir gezi yaptık, hem gençlerin Lefkoşa dışında Kıbrıs’ı biraz daha tanımaları için, hem de benim açımdan Türkiye’den gelen öğrencilerin durumlarını, memnuniyetlerini veya aksini, gelecekten beklentilerini anlayabilmek için…

SINAV SONRASI

Lefkoşa’dan sonrası için biraz rehberlik yaptım olması gerektiği gibi… İskele’de deniz kenarında, Belediye parkında mola verdik. Kemal’ın Yeri’nde bir öğle yemeği yemeden önce balıkçı rıhtımında biraz kayaların üzerinde gezindi gençler… Özellikle Ceren, sanki kafesinden kaçan bir kuş gibiydi. Her yana koşuyor, denize taş atıyor, yerinde duramıyordu. Haklıydı, çünkü o günkü sınavlarından çıkar çıkmaz böyle bir geziye çıkmıştık. Başka türlü olamazdı herhalde!


 

ÖZGE CEREN TÜRKOĞLU

Ceren, okulu bittikten sonra Batman’a yerleşmeyi düşünüyor. Hatta rehabilitasyon merkezinin temellerini bile atmış. Nereli olduğu hakkında sağlıklı bilgi alamamıştım çünkü babasının görevi nedeniyle her yeri dolaşmışlardı ailece… Şimdi de yeni bir başlangıç için daha önce bulundukları Batman’ı seçiyordu Ceren. Bu seçimi yaparken ailenin tüm bireyleri için iyi olacağı düşüncesindeydiler. Sadece annesi için o kadar iyi değildi çünkü arkadaş ortamı daha çok İstanbul’da bulunuyordu.

Kuracağı rehabilitasyon merkezi için Ufuk’un da haftada bir Batman’a gelmesini, Merkez’de engelliler için çalışmalar yapmasını istiyordu. Ona ortaklık bile teklif ediyordu. Okulun bitmesini iple çekiyor Ceren, çünkü Kıbrıs’ı çok sevmemiş. Daha çok ailesini, annesini özlüyor. Dört yıl geçmiş ama bu özlem bitmemiş. Sınavlar biter bitmez, ailesinin yanına gidecek hemen…


 

UFUK DENİZ

Ufuk, beden eğitimi öğretmeni olacak. Aslında okumaya çok da niyeti yokmuş ama babasının ısrarıyla geldiği Yakın Doğu’da tiyatro çalışmalarına da katılıyor ve “iyi ki de okumuşum” diyor. Askerliği var önünde, masterlik falan derken bu durumu biraz erteletebilir ama bir an önce askere gitmek istiyor. Ufuk Kırklareli’nden… Aile Arnavut göçmeni. Trakyalı… Kendi memleketinde öğretmenlik onun düşüncesi… Özel bir okul veya bir spor merkezinde öğretmenlik, düşünceleri ve uğraşları arasında… Ceren de bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor.


Daha önce köşe yazımda iki cümle yazmış ve “onlar (Türkiye) mı uçuyor, biz mi çakıldık?” diye de sormuştum. Neden? Çünkü gençlerin anlattıklarına göre Ceren’in öğretmenlik yapması durumunda 4,000 TL, Ufuk’un öğretmenlik yapması durumunda da 3-3,500 TL maaş alırlarmış.

Hani diyorlar ya; “paradan deli oldunuz!” diye… Diyenlere duyurulur.

DAHA İYİ KOŞULLAR

Son olarak şiir yarışmasına gönderdikleri şiirle ilgili bilgileri Ufuk’tan saklıyor Ceren… Neden? Çok heyecanlıymış, sonuçları beklerken rahat edemezmiş, onun için de gelişmeleri es geçerek sonucu söyleyecekmiş sadece Ufuk’a… En azından o gün için ben son gelişmeyi biliyorum ama Ufuk öğrendi mi bilmiyorum.

Sonuç olarak ailelerinin yarattığı maddi olanakla Kıbrıs’a gelen, okuyan ve gelecekle ilgili planlar yapan gençlerin önlerinde büyük bir olasılıkla gerçekleşecek olan düşleri var. Bu düşleri doğrultusunda Kıbrıs’a geldiklerinde onları uğraştıracak (barlar-cafeler dışında) daha çok şeyler verebilsek çok daha iyi olacak.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler