1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İki ‘kayıp’ daha toprağa veriliyor
İki ‘kayıp’ daha toprağa veriliyor

İki ‘kayıp’ daha toprağa veriliyor

Hüseyin Ahmet Kamber ve Şefika Hüseyin için cenaze töreni düzenleniyor

A+A-

Kazılarda bulunan iki ‘kayıp’ daha toprağa veriliyor

Hüseyin Ahmet Kamber ve Şefika Hüseyin için cenaze töreni düzenleniyor

 

Gazimağusa’dan köyü Bahçalar’a dönerken 11 Mayıs 1964’te kaybolan ve bir süre önce kayıplarla ilgili kazı çalışmalarında kalıntılarına ulaşılan şehit Hüseyin Ahmet Kamber ve eşi Şefika Hüseyin Ahmet için cenaze töreni düzenleneceği bildirildi.
  Şefika-Hüseyin Ahmet Kamber çiftinin kemikleri, 28 Temmuz Perşembe günü Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Cami’nde kılınacak öğle namazının ardından yapılacak askeri törenden sonra Canbulat Şehitliği’nde toprağa verilecek.
   Kamber çiftinin kızı Sevilay Berk, TAK’a yaptığı açıklamada, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin büyük bir titizlik içinde sürdürdüğü çalışmalar ve araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın okurlarının yönlendirmesiyle derinleşen araştırmalar sonucunda anne babasını bulmanın hazin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Berk, “Ölmeden önce anne babam için bunu yapmak benim için bir görevdi. Çok rahatladım... Herkese teşekkür ederim” dedi.
   Ailesinin kalıntılarının, Yeni İskele Topçuköy yakınlarında bir kuyu içinde bulunduğunu kaydeden Berk, yapılan DNA testleri sonucunda anne ve babası olduğu tespit edilen kişilerin kayıtlara 59. ve 60. Türk kayıp olarak geçtiğini belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler