1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İKİ İLERİ, BİR GERİ (!)
İKİ İLERİ, BİR GERİ (!)

İKİ İLERİ, BİR GERİ (!)

BU MU İSTİKRAR? Hukuğun hiçe sayıldığı, kuralların ayaklar altına alındığı UBP hükümeti döneminde birçok karar yargıdan geri döndü, kimisi ise toplumun tepkisi nedeniyle yürürlükten kaldırıldı, bir bölümünden de hükümet vazgeçti. Neler yargıdan dö

A+A-

 

 

İşte UBP hükümetinin niyetlendiği, ancak gerçekleştiremediği icraatları:

  

 

BU MU İSTİKRAR?

 

Hukuğun hiçe sayıldığı, kuralların ayaklar altına alındığı UBP hükümeti döneminde birçok karar yargıdan geri döndü, kimisi ise toplumun tepkisi nedeniyle yürürlükten kaldırıldı, bir bölümünden de hükümet vazgeçti.

 

Neler yargıdan döndü:

·        Emekli maaşlarından vergi kesilmesi

·        Vakıflar Bankası müdürünün görevden alınması

·        Dome Hotel’de işçi davası

·        Dome Hotel’de yönetim davası

·        SÜTEK atama yöneticinin görevden alınması

 

Nelerden hükümet vazgeçti:

·        Yedikonuk’a petrol tesisi

·        Yeni havayolu

 

Mert ÖZDAĞ  

 

Hukuğun hiçe sayıldığı, kuralların ayaklar altına alındığı UBP hükümeti döneminde birçok karar yargıdan geri döndü, kimisi ise toplumun tepkisi nedeniyle yürürlükten kaldırıldı, bir bölümünden de hükümet vazgeçti.

Örneğin; daha önce emekliler, Vakıflar Bankası, Dome Hotel, SÜTEK ile ilgili hükümetin bazı icraatlarını “yasalara aykırı” bulan yargı bunlara ek olarak görevlerine hiçbir gerekçe gösterilmeden son verilen 11 polis ve 10 Toprak Ürünleri Kurumu çalışanı konularında ara emri alarak yürütmeyi durdurmuştu.

Yüksek İdare Mahkemesi Yargıçları 13 Ocak 2011 tarihinde emeklilerin hükümet aleyhine açtığı davayı sonuçlandırmış, kamu görevlilerinin vergi muafiyetlerini düşüren “Gelir Vergisi” ve emeklilerden vergi almayı düzenleyen Emeklilik” yasalarını hukuka aykırı bularak iptaline karar vermişti.

Yine aynı mahkeme, Dome Hotel’de çalışan bir işçinin açtığı davayı sonuçlandırmış, Vakıflar İdaresi’nin, dava masrafları ve faizleriyle birlikte işçi alacağının ödenmesini karara bağlamıştı.

Mart ayında hükümetin hukuk dışı icraatları aleyhinde kararlar üretmeye devam eden yargı, görevlerinden alınan Vakıflar Bankası Müdürü Aytaç Sönmez ve Süt Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Aygen Enin’in görevine geri dönmesine karar vermişti.

Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin yasa dışı icraatlarına yargının “dur” demesine son olarak Toprak Ürünleri Kurumu’ndan işten durdurulan 10 çalışan konusunda şahit olunmuştu.  Görevlerine hiçbir gerekçe göstermeden son verilen 10 çalışan, için Lefkoşa Kaza Mahkemesi ara emri kararı vermişti.

 

DOME OTEL’DE ZAFER İŞÇİNİN

Haziran 2012’de, Vakıflar İdaresi ile Dome Hotel çalışanları arasında 2009 yılından beri süren davayı, Dome Hotel çalışanları kazandı.

Vakıflar İdaresi, Dome Hotel çalışanları ile yaptığı ortak sözleşmeyi tek taraflı fes ederek, otelin tahliye edilmesi için Dome Hotel yönetimine açtığı davayı kaybetti.

Vakıflar İdaresi’nin, otel yönetiminin çalışanlara kalmasının “haksız ve usulsüzce” olduğunu iddia ederek, 3 yıl önce açtığı dava dün “işletme mukavelesinin Vakıflar İdaresi tarafından haksız olarak fes edildiği ve mukavelenin canlı ve bağlayıcı olduğu” şeklinde sonuçlandı.

 

YASADIŞI LTB KARARI DA MAHKEMELİK OLUYOR

Son olarak hükümetin Bakanlar Kurulu kararıyla kanun hükmünde kararname çıkararak Lefkoşa Belediye Başkanı ile belediye meclis üyelerini “90 gün süreyle izne” yollaması da hukuk çevreleri tarafından “hukuk dışı ve Anayasa’ya aykırı” bulunmuştu. Önümüzdeki günlerde CTP’nin Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlandığı bu kararın da yargı tarafından iptal edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu yönde basına konuşan eski Başsavcı Akın Sait de kararın Anayasa’ya aykırı olduğunu söylemişti. Başsavcı Yardımcısı Ölçter de savcılıktan görevli bir savcının Bakanlar Kurulu toplantısına katılarak kararın Anayasa’ya aykırı olabileceğini kabine üyelerine iletmişti.

 

LTB’DEKİ YASADIŞI KARARLAR SAYIŞTAY RAPORUNDA

Öte yandan hükümetin ve Lefkoşa Belediye Başkanı’nın yasadışı icraatları da Sayıştay raporlarına yansıdı. Lefkoşa Belediyesi’ndeki mali kriz ve belediyenin alınan kararlarla zarar uğratıldığı gerçeği Sayıştay raporuna yansıdı.

2011 ve 2012 yıllarında alınan borçlanma kararlarıyla bizzat Başkan Cemal Bulutoğluları’nın “suç işlediği” raporda yer aldı.

Lefkoşa Belediyesi ile ilgili dün ele geçirilen son Sayıştay raporunda Sayıştay Başkanı’nın belediye yönetimince işlenen suçları tek tek sıraladığı görülüyor.  

Raporda madde madde izah edilen yasadışı uygulamalar nedeniyle durumun Başsavcılık’a havale edilmesinin düşünüldüğü de kaydedilmişti. Raporda yer alan suçlamalar son olarak Başsavcılık’a, oradan da polise havale edilmişti. Bu günlerde LTB ile ilgili mahkemenin başlaması bekleniyor. 

 

YEDİKONUK’TAN VAZGEÇİLDİ

Toplumdan gelen yoğun tepkiler nedeniyle Başbakan İrsen Küçük daha önce ısrarla savunduğu

Petrol dolum tesisinin Yedikonuk bölgesine kurulmasından vazgeçildiği açıklamıştı.

Bu kez yeniden Lefke bölgesine dönüldüğü yönündeki açıklamalar beraberinde yeni tartışmaları getirdi.
Çevre örgütleri ve vatandaşların karşı çıktığı tesislerin ülkenin herhangi bir yerine kurulmasına Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’da karşı duruş sergilerken, Başbakan İrsen Küçük, tesisin mutlaka kurulmasından yana görüş belirtiyor.  
Eroğlu’nun bu konuda kendisini ziyaret eden çevrecilere, “bu tür bir tesisin ülkeye getirisi olmaz” dediği biliniyor, ancak Başbakan Küçük ise her yaptığı konuşmada, “yeri tartışılabilir ama ada ekonomilerinde bu gibi yatırımlara ihtiyaç var” diyor.

 

YENİ HAVAYOLU “DONDU”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları Şirketi’nin şu an “donmuş bir proje” olduğunu belirterek, projenin yeniden toplumla paylaşılarak, yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini ve projeyi yeniden canlandırabileceklerini belirtti.

Saner, yeni yapılacak olan Ercan Havalimanı ihalesinin işlediğini ve şuana kadar 5 firmanın başvuru yaptığını ifade ederek, ihalenin yerel sermayeye de açık olduğunu kaydetti.

Saner daha önce yaptığı açıklamalarda “Mart’ta uçacak” demiş ve kamuoyu tarafından eleştirilmişti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler