1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İki Ahmet arasındaki ikibin fark
İki Ahmet arasındaki ikibin fark

İki Ahmet arasındaki ikibin fark

İktidar partisi içinde cereyan eden ‘güç paylaşımı’ kavgasını farklı bir formatta topluma sunmaya çalışanlar var. Adı lazım değil, bir gazete son günlerde Eroğlu ile Küçük arasında yaşanan kavgada ‘Eroğlu’nun adayı’ olarak b

A+A-

 

 

İktidar partisi içinde cereyan eden ‘güç paylaşımı’ kavgasını farklı bir formatta topluma sunmaya çalışanlar var.

Adı lazım değil, bir gazete son günlerde Eroğlu ile Küçük arasında yaşanan kavgada ‘Eroğlu’nun adayı’ olarak bilinen Ahmet Kaşif’in ismini, CTP’nin Kurucu Genel Başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu ile benzeştirmeye çalışıyor.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Ahmet Kaşif’e de ‘çekil’ demiş de, bu durum 1973’teki Cumhurbaşkanlığı Muavini seçiminde Berberoğlu’nun başına gelenlere benziyormuş.

Yok daha neler!

**

Ahmet Kaşif ile Ahmet Mithat Berberoğlu isimlerini yan yana getirerek ‘benzerlikler’ aramak, kamuoyuna ‘iki Ahmet arasında parallelik var’ mesajı vermek, elmalar ile armutları toplayıp çıkarmaktan çok daha vahim bir hatadır.

Ya bir hatadır ya da bilerek-isteyerek toplumu yanlış yönlendirme çabasıdır.

Zira Ahmet Mithat Berberoğlu ile Ahmet Kaşif arasında isimleri dışında en küçük bir siyasi benzerlik bulmak mümkün değildir.

**

Ahmet Mithat Berberoğlu, CTP hareketinin kuruluşuna öncülük ederken de, Genel Başkan olduğu altı yıllık dönemde de hep BEY Yönetimi ile çatışmış, hayatı pahasına ilkelerinden geri adım atmamış, elçilik binasında ‘ölüm tehdidi’ almasına rağmen elçiye ve bayraktara diklenmiştir.

Berberoğlu bununla da kalmamış, “Adaylıktan çekil” baskısını gidip Ankara’da basın toplantısıyla dile getirmiştir.

Ahmet Mithat Berberoğlu, evinde göz hapsinde tutulduğu dönemde bile BBC vasıtasıyla dünyaya “burada baskı var, tehdit var” mesajı iletebilecek kadar gözüpek bir liderdi.

Lider!..

**

TC’yi yöneten askeri ve sivil yönetimler, 1950’li yıllardan itibaren Kıbrıs’ta her olup biteni kontrol etmek istemiş, çoğu zaman da bunu başarmıştır.

Bunun birinci nedeni TC’nin burada kontrolü elinde tutmak istemesiyse,ikinci nedeni de buradaki işbirlikçilerinin ve yalakalarının varlığı ve müdahaleyi davet etmeleri olmuştur.

Seçimlere doğrudan ya da dolaylı yığınla müdahale yapılmış, çoğu zaman nüfus yapısıyla da oynanarak seçmen iradesinde ayar yapılmıştır.

1995’teki ve çok daha açığı 2000’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Denktaş-Eroğlu arasında yaşanan kavgada olup bitenler hala sırdır. Müdahaleyle ilgili konuşması gereken 1 numaralı isim, yani Eroğlu aradan geçen 12 yıla rağmen suskundur.

Berberoğlu’nun, üstelik BEY Yönetimi döneminde gösterdiği cesareti Eroğlu şimdi Cumhurbaşkanlığı makamında otururken bile gösterememektedir.

Ahmet Kaşif de, eğer cesursa Elçi ya da TC’nin hangi makamı tarafından tehdit edildiğini, çekilmeye çağrıldığını açıklamalıdır.

Ama açıklamayacaktır. Bunun çok sayıda bilinen nedeni vardır.

**

Ahmet Kaşif ile İrsen Küçük arasındaki kurultay yarışı, UBP içinde ve özünde Eroğlu ile Küçük’ün güç ve kontrol yarışından öteye bir anlam taşımamaktadır.

Kaşif’in ya da onun yerine Eroğlu adına yarışacak herhangi bir başka ismin toplumun genelinin hayrına dokunacak bir öngörüsü, diğer adaydan farklı bir siyaseti, bir tek demeci yoktur.

Demokrasiyi geliştirmekmiş, sosyal adaleti sağlamakmış, toplumu dünyaya entegre etmekmiş, şeffaflıkmış, adaletmiş… Bunların hiçbiri UBP Genel Başkan adaylarının gündeminde yoktur.

Bütün mesele, iktidar olunduğu dönemlerde maddi ve manevi kontrolü kimin sağlayacağı, irili-ufaklı menfaatleri kimin dağıtacağıdır.

Yoksa birinin veya ötekinin ne rejimle, ne de Ankara’nın istedikleri ve/veya dayattıklarıyla çelişkisi vardır.

Özetle, ‘iki Ahmet’ arasında isim benzerliği dışında tek bir benzerlik yoktur ve bunu topluma bu şekilde göstermek, Ahmet Necati Özkan’a, Ahmet Mithat Berberoğlu’na, Ziya Rızkı’ya, Özker Özgür’e ve rejime karşı mücadele veren diğer ‘lider’lere saygısızlıktır.

 

 


Not: Bu yazının kaleme alındığı saatlerden çok sonra, kalp rahatsızlığı geçiren Sayın Ahmet Kaşif’e acil şifalar dilerim.  

 

 

 

 

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler