1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İHLAL VAR MI, YOK MU?
İHLAL VAR MI, YOK MU?

İHLAL VAR MI, YOK MU?

Özüner Acemoğlu adlı vatandaş, Çatalköy’de bir tatil köyünün, arazisini ihlal ettiğine dair Lefkoşa Tapu Dairesi’nden belge alırken, daha sonra “ihlal yok” belgesi alınca şok yaşadı

A+A-

 

 

 

 

 

 

Çatalköy’de sakin Özüner Acemoğlu adlı vatandaş ‘Lefkoşa Tapu Dairesi’nde farklı oyunlar döndüğünü iddia ederek, devlet ciddiyetine yakışmayan durumlar olduğunu dile getirdi. Özüner Acemoğlu, Çatalköy’de bir tatil köyünün, arazisini ihlal ettiğine dair Lefkoşa Tapu Dairesi’nden belge alırken, daha sonra “ihlal yok” belgesi alınca şaşkınlığa uğradı.

Arazisine sınır ihlali yapıldığı için uzun zamandır hakkını arayan Acemoğlu, Tapu Dairesi’nde “istismar ve kayırmacılık” yapıldığını ileri sürdü.

Acemoğlu, tatil köyü işletmecisi Halil Serenli’nin, “parsel 109/1’in parsel 108/2’yi” ihlal ettiğine dair Tapu Dairesi’nden belge aldığını belirterek, bunun üzerine mahkemeye başvurduğunu belirtti.

Tehir ve grevler nedeniyle mahkemenin çok uzun sürdüğünü aktaran Özüner Acemoğlu, Tapu Dairesi’nin kendisine verdiği ölçümde “parsel 109/1’in parsel 108/2’ye”  ‘sınır ihlali var’ demesine rağmen, Mahkeme’nin ‘sınır ihlali yok’ dediğini iddia etti.

 

“ÖLÇÜM İŞLEMLERİNE ÇAĞRILMADIM”

Özüner Acemoğlu, arazi komşusu Halil Serenli’nin, kendisine, tatil köyünün yanlışlıkla bir ayak kadar arazisini ihlal ettiğini ve bu durumdan şikâyetçi olmayacağına dair bir belge imzalamasını istediğini söyledi. İmzalamaması durumunda Serenli’nin koçan alamayacağını kendisine söylediğini belirten Acemoğlu, ihlalin boyutlarını tam olarak öğrenmeden bir şey yapamayacağını Serenli’ye söylediğini aktardı. Gerekli bilginin, kendisinin de hazır olacağı yeni bir ölçümle yapılmasını istediğini aktaran Acemoğlu, Lefkoşa Tapu Dairesi’nden kıdemli bir elemanın araziye giderek ölçüm yaptığını ancak kendisine söz verildiği halde yeni ölçüm işlemine de çağrılmadığını aktardı.

 

SU BASMANI ÜZERİNDE DEMİR KAZIK

Özüner Acemoğlu, aynı gün Halil Serenli’nin damadının kendisine yeni ölçüm detaylarını gösterdiğini söyleyerek, ölçümde kendisinde ilk gösterilen inşaatın su basmanı üzerinde çakılmamış halde duran bir demir kazık olduğunu ve bunun tapunun belirlediği işaret kazıklarından bir olduğunu iddia ediklerini söyledi. Acemoğlu, söz konusu bölgede biraz ilerledikten sonra da, işaret kazıklarından birisinin, kendi arazisine geçen inşaat balkonlarının, bir ayak mesafede olduğunu gördüğünü aktardı.  Ölçümlerin kendisine söz verildiği halde huzurunda yapılmadığını ve gördüklerinin inandırıcı olmadığını vurgulayan Özüner Acemoğlu, kendisinin Tapu Dairesi uzman ölçücülerine başvurarak yeni bir ölçüm talep ettiğini aktardı.

 

“MAHKEME İHLAL YOK KARARI VERDİ”

Acemoğlu şöyle devam etti: “Birkaç yıl süren inanılmaz ayak sürtmeleri ve engellemeler sonunda, Tapu Dairesi’nden mühendis hanım geldi. Üç değişik ölçüm hareket noktalarından başlayarak gerçekleştirilen ölçümler sonunda, Lefkoşa Tapu Dairesi Müdürlüğü tarafıma 27 Ağustos 2008 tarih TK.59/08-17-08/1135 sayılı bir belge göndererek, komşumun arazime iki ayrı bölgeden toplam 2200 ayak kare ihlali olduğunu ifade etti. Mecburen mahkemeye bu belgeyle başvurdum. Mahkeme 2 yıl sürdü. Karşı taraf tehir üstüne tehir istedi ve bunu başardı. Mahkeme son ölçümleri yapan Tapu Dairesi mühendisinin bilgisine başvurdu. Mühendis bana gönderilen belge ile mahkemeye geldi. Karşı taraf yine tehir istedi. Hâkim bunu da kabul etti. 3- 4 ay mahkemeler grev nedeniyle çalışmadı. Mahkeme yeniden davayı görüşmeye başlayınca hayret verici bir gelişme oldu. Mahkeme ‘iki arazi ihlalinden birinin, “109/1 Parselin 108/2’ ye” yani bana ihlal olmadığını açıkladı.”

 

“DEVLETTE İSTİSMAR VE KAYIRMACILIK VAR”

Tapu Dairesi Müdürlüğü ve uzmanlarının titizlikle üç değişik noktadan defalarca ölçüm yapmasına rağmen, kendisine verilen resmi belgenin yok farz edildiğini iddia eden Özüner Acemoğlu, “özel sektörün ölçümlerini geçerli gösteren tutumları hayret vericidir” dedi. Acemoğlu, bu tutarsızlığın nedenleri arasında istismar ve kayırmacılık gibi devlet ciddiyetine yakışmayan durumların da akıla geldiğini belirterek, yaşadıklarını halka duyurmak adına dikkatli olunmasını istedi.

 

Özüner Acemoğlu’nun Avukatı Derviş Akter, bahse konu araziyle ilgili 3 kez ölçüm yapıldığını ve üçünde de ayrı ayrı sonuçlar çıkarıldığını aktararak, bilgisayar ortamında yapılan işlemden dolayı farklı sonuçlar çıktığını söyledi. Tapu Dairesi’nin ‘Parsel 109/1 Parsel 108/2’ye 1500 ayak kare ve Parsel 109/1 Parsel 557’ye 700 ayak kare”ye 2008 yılında sınır ihlali var raporu verildiğini belirten Akter, Daire’nin  daha sonra “Parsel 109/1 Parsel 108/2’ye” sınır ihlali olmadığını açıkladığını belirtti. Tapu Dairesi’nin “Parsel 109/1 Parsel 108/2’ye” “sınır ihlali var” belgesini vermeyi ya unuttuğunu ya da vermek istemediğini vurgulayan Av. Akter, bunun üzerine davayı geri çektiklerini dile getirdi. Av. Derviş Akter, Tapu Dairesi’nden talimat beklediklerini, verilecek raporlarla müvekkilinin dava açabileceğini söyledi.

Konu hakkında görüşlerine başvurmak istediğimiz Tapu Dairesi yetkililerine ise ulaşılamadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 981 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler