1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İHALEYİ BM ÜSTLENDİ'
İHALEYİ BM ÜSTLENDİ

'İHALEYİ BM ÜSTLENDİ'

Dipkarpaz’da bulunan Apostolos Andreas Manastırı’nın idame ettirilmesi için ihaleye çıkılması sürecini, Birleşmiş Milletler (BM)’nin üstlendiği ifade edildi

A+A-

 

 

Dipkarpaz’da bulunan Apostolos Andreas Manastırı’nın idame ettirilmesi için ihaleye çıkılması sürecini, Birleşmiş Milletler (BM)’nin üstlendiği ifade edildi.
Rum gazetelerinden Fileleftheros, “Apostolos Andreas İçin İhale... BM Dizginleri Eline Aldı, Gelişmeler Yaşanması Bekleniyor” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Dipkarpaz’da bulunan Apostolos Andreas Manastırı’nın idame ettirilmesi için ihaleye çıkılması sürecini BM’nin üstlendiğini ve her şey sorunsuz giderse, Patra Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin önerisinin hayata geçirileceğini yazdı.
Gazete, Patra Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin önerisinin, manastırın, son kuşak Kıbrıslıların 1974 yılından önce bildiği şekilde restore edilmesini öngörmekte olduğunu anımsattı.
İşlemleri BM adına UNDP’nin yürüteceğini yazan gazete, BM’den bir temsilcinin kısa zaman önce Kıbrıs’a geldiğini ve konuya müdahil tüm taraflarla temaslarda bulunduğunu belirtti.

“İZİN VERİLDİ”

Süreci Kıbrıslı Rum bir mimarın takip edeceğini yazan gazete, BM’nin Rum mimardan, planlamanın yapılması için, restorasyon için bir maliyet tahmini ve çalışmaların süresi için de bir değerlendirme hazırlamasını istediğini kaydetti.
İzlenmekte olan prosedür konusunda sözde “Karpaz Bölge Piskoposu” Hristoforos’un bilgilendirildiğini ifade eden gazete, Kültürel Mirasla ilgili Teknik Komite’de yer almakta olan Kıbrıslı Türklerin de Manastırın restore edilmesine izin verdiklerini savundu.
Meselenin ele alınması amacıyla, geçtiğimiz hafta konuya müdahil taraflar arasında yeni bir görüşme yapıldığını yazan gazete, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, müzakereler sona erse bile, Manastırın idame ettirilmesi programının bundan etkilenmemesi yönünde çaba harcamakta olduğunu kaydetti.
Gazete, “Karpaz Bölge Piskoposu” Hristoforos’un Karpaz’a gitmesine izin verilmemesi ve Limasol’daki camiye zarar verilmesinin olumsuz gelişmeler olarak addedildikleri de ifade etti.

KKTC’DEKİ İKİ KİLİSEDE DE BAKIM

Gazete, Apostolos Andreas Manastırı’nın idame ettirilmesine paralel olarak, Serhatköy’deki “Profiti İlia” ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Esentepe’deki “Melandrina” kiliselerine destek çıkılması için de bazı girişimler üstlenildiğini belirtti.
Serhatköy’de bulunan “Profiti İlia” kilisesi için sözde “Omorfo Metropolitliği’nin” izin verdiğini, “Melandrina” kilisesi içinde sözde “Girne Metropolitliği’nden” izin verilmesinin beklendiğini yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, anıt olarak ilan edilen Melandrina kilisesi için restorasyon planlarının şimdiden hazırlandığını ekledi.

 

 

 

 

 

 Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler