1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İhale Tüzüğü değişiyor
İhale Tüzüğü değişiyor

İhale Tüzüğü değişiyor

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı. İLK AÇIKLAMALAR: Devlet İhale Tüzüğü, Müteahhitler Birliği'nin isteğine uygun olarak değiştirildi. Dövizdeki yükselmeye karşı kimi ürünlerde FON İNDİRİMİNE gidilecek. 60-70 grup üründe FON İNDİRİMİ yapılacağı açıkl

A+A-


Bakanlar Kurulu kararları açıklandı.

İLK AÇIKLAMALAR:

Devlet İhale Tüzüğü, Müteahhitler Birliği'nin isteğine uygun olarak değiştirildi.

Dövizdeki yükselmeye karşı kimi ürünlerde FON İNDİRİMİNE gidilecek.

60-70 grup üründe FON İNDİRİMİ yapılacağı açıklandı, uzmanlar, ürün gruplarıyla ilgili çalışacak.

BEYAZ ve YEŞİL KİMLİK kimlik ile KAÇAK AFFI konusunda BAŞSAVCILIK'tan henüz görüş gelmedi açıklandı.

Trafikte tehlike arzeden yaşlı araçların kaldırılması için karar alan Bakanlar Kurulu, değeri 3 bin TL’nin altında olan motorlu araçlarını 31 Ekim’e kadar Devlet Emlak Malzeme Dairesi’ne teslim edecek kişilerin, 30 Kasım’a kadar ithal edecekleri veya gümrükleyecekleri motorlu araçlarına 3 bin TL fiyat istikrar indirimi uygulamayı kararlaştırdı.


  • DÖVİZDEKİ ARTIŞIN PAHALILIK YARATMAMASI İÇİN İTHAL GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ FON ORANLARINDA İNDİRİME GİDİLİYOR
  • MÜTEAHHİTLERİN UZUN SÜREDİR DEVLET İHALELERİNİ BOYKOT ETMESİNE NEDEN OLAN TÜZÜK, TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA DEĞİŞTİRİLDİ
  • ESKİ ARAÇLARINI VERİP YENİ ARAÇ ALACAKLARA 3 BİN TL FİF İNDİRİMİ SAĞLANACAK

Bakanlar Kurulu, değeri 3 bin TL’nin altında olan motorlu araçlarını 31 Ekim’e kadar Devlet Emlak Malzeme Dairesi’ne teslim edecek kişilerin, 30 Kasım’a kadar ithal edecekleri veya gümrükleyecekleri motorlu araçlarına 3 bin TL Fiyat İstikrar Fonu indirimi uygulanmasını onayladı.

Bakanlar Kurulu, dövizdeki dalgalanmayı dikkate alarak 70 civarında gıda ürünündeki fon oranlarında indirim yapılması için çalışma başlatma kararı da aldı. Bir hafta içinde tamamlanması öngörülen çalışmanın ardından hükümet, gelecek haftaki toplantısında fonlarda indirim kararı almayı hedefliyor.

Müteahhitler Birliği’nin devlet ihalelerini boykotuna neden olan “Devlet İhale Tüzüğü” de, müteahhitlerin talepleri doğrultusunda değiştirildi.

5 SAATLİK TOPLANTI

Bakanlar Kurulu’nun saat 11.40’ta Başbakan İrsen Küçük başkanlığında başlayan toplantısı yaklaşık 5 saat sürdü ve saat 16.45’de tamamlandı. Toplantıda alınan kararları Kurul Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu açıkladı.

ESKİ ARAÇLAR

Rutin konular yanında kamuyu ilgilendiren üç konuyu görüşerek karar aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, yollarda, trafikte tehlike yaratan ve değeri 3 bin TL’nin altında olan motorlu taşıtların 31 Ekim 2011’e kadar Devlet Emlak Malzeme Dairesi’ne teslim edip belgelendirenlerin, 30 Kasım 2011’e dek ithal edecekleri veya adlarına gümrükleyecekleri bir motorlu araca 3 bin TL Fiyat İstikrar Fonu indirimi uygulama karar verdiklerini söyledi

Çavuşoğlu, bu düzenlemeyi, yol güvenliğinin artması, trafikte tehlike yaratan araçların yollardan çekilmesi, görsel ve çevresel kirliliği kaldırmak amacıyla yaptıklarını vurguladı.

GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ FONLAR DÜŞÜRÜLÜYOR

Toplantıda, dövizdeki dalgalanmalar konusunu geniş şekilde tartıştıklarını bildiren Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, 60 - 70 çeşit gıda ürününde uygulanan fonların dövizdeki artış da dikkate alınarak düzenlenmesi, yani fonlarda indirim yapılması için bazı bürokratların çağrıldığını ve bu çalışmanın süratle yapılarak en geç gelecek haftaki Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülüp onaylanmak üzere tamamlanmasının istendiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, fon oranlarında indirime gidilecek gıda maddelerine örnek vermesinin istenmesi üzerine, bürokratların bu konuda çalışacağını söyledi, örnek olarak peynir ve peynir çeşitlerini gösterdi. Çavuşoğlu, dövizin yükselmesinden etkilenen temel gıda maddelerinin, iç piyasaya pahalılık getirmemesi maksadıyla dövizdeki artış oranlarıyla ilişkili bir çalışma yapılacağını ve en geç gelecek haftaki bakanlar kurulunda onaylanarak hayata geçeceğini anlattı.

BOYKOTA NEDEN OLAN TÜZÜK DEĞİŞTİRİLDİ

Nazım Çavuşoğlu, Devlet İhale (Değişiklik) Tüzüğü’nü onayladıklarını belirterek, müteahhitlerin uzun zamandır devlet ihalelerine katılmama boykotu sürdürdüğünü hatırlattı. Çavuşoğlu, bu boykot nedeniyle ülkede ekonomik çarkların sıkıntılar yaşadığını; bazı ihtiyaçların karşılanmasının geciktiğini anlatarak, tüzükteki değişiklikle ilgili şu bilgileri verdi:

“İhale Komisyonumuzun müteahhitlerle yaptığı toplantılarda vardıkları mutabakata göre, bundan sonra ihalelerde, Planlama İnşaat Dairesi’nin belirleyeceği keşif bedelinin üzerinde verilecek teklifler diskalifiye edilecek. Keşif bedeli ve keşif bedelinin altındaki tekliflerin aritmetik ortalaması alınacak; bu ortalamanın altındaki birinci teklif ihaleyi kazanan firma olacak. Tüzük bu şekilde düzenlenmiştir. Bu şekilde eminim ki müteahhitlerimiz daha iyi bir motiveyle, 21. yüzyıla daha uygun bir ihale tüzüğüyle bu hizmetleri sürdüreceklerdir. Böylelikle şimdiye kadar geciken ve geciktirilen işlerimiz de yapılmaya başlanacak ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bir soru üzerine muhaceret affı ve beyaz - yeşil kimlik kartı uygulamaları konusunun toplantı gündeminde yer almadığını; bu konudaki çalışmaları kendi bakanlığının yürütüldüğünü kaydetti. Belli bir aşamaya gelince çalışmalarıyla ilgili Bakanlar Kurulu’na bilgi verip kamuoyuyla paylaşıldığını ifade eden Çavuşoğlu, henüz bakanlığındaki çalışmalar sürdüğü için bugün toplantıya bir şey getirmediğini belirtti.

“BAŞSAVCILIK GÖRÜŞÜ HENÜZ ULAŞMADI”

Çavuşoğlu, bir başka soruyu yanıtlarken de, bu konudaki tüzük ve kararnameyle ilgili Başsavcılık görüşünün henüz kendilerine ulaşmadığını açıkladı.

Bu haber toplam 1827 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler