1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İHALE SONUÇLANDI
İHALE SONUÇLANDI

İHALE SONUÇLANDI

ERCAN DA GİTTİ! Başbakan’ın “7 firma katıldı” dediği, ancak 4 firmanın teklif verdiğinin ortaya çıktığı Ercan ihalesi dün sonuçlandı. Sabahın erken saatlerinde başlayan ve saatler süren değerlendirmenin ardından Ercan Havaalanı’

A+A-

 

ERCAN DA GİTTİ!

 

Başbakan’ın “7 firma katıldı” dediği, ancak 4 firmanın teklif verdiğinin ortaya çıktığı Ercan ihalesi dün sonuçlandı. Sabahın erken saatlerinde başlayan ve saatler süren değerlendirmenin ardından Ercan Havaalanı’nın işletmesi 25 yıllığına “Taşyapı İnşaat Taahüd Sanayi ve Ticaret A.Ş. Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti”  şirketine verildi.

 

Yüzde 47.80’lik ciro paylaşım oranı teklif eden Taşyapı ve Terminal Şirketi, ihale sözleşmesine göre 350 Milyon Euro’luk yatırım yapacağı Ercan’ın işletmesini 25 yıllığına üstlenecek

 

 Ercan Havalimanı’nın 25 yılığına işletme hakkının devredilmesi için açılan ihaleyi, yüzde 47.80 ciro paylaşım oranı teklifi sunan “Taşyapı İnşaat Taahüd Sanayi ve Ticaret A.Ş. Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti” kazandı.

Merkezi İhale Komisyonu’nun dün sabah saat 10.00’daki toplantısında sunulan 4 teklifin Teknik Alt Komite tarafından şartnameye uygunluk değerlendirmesi saat 20.30’da tamamlandı.

Saat 20.35’te Selim Gökbörü başkanlığında toplanan Merkezi İhale Komisyonu teknik değerlendirme raporlarını inceleyerek 4 firmanın da ihaleye devam edeceğini açıkladı.

Daha sonra tekliflerin üçe düşürülmesi için kapalı zarf usulüyle 5 dakikalık süre içinde yeni teklifler kabul edildi.

Buna göre ilk teklifi yüzde 47.75 olan “Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti.” teklifini yüzde 47.80’e; ilk teklifi 30.70 olan “Doğusan Demir Sanayi İnşaat ve Ticaret Şirketi ile Metağ İnş. Tic. Şti. Ortaklığı yüzde 37.70’e; ilk teklifi yüzde 26 olan Elron İnşaat Taahhüt Ticaret Ltd. Ştd. ile Elit Pro. Müşavirlik Taahhüt Tic. Ltd. Şti. ortak girişimi” yüzde 36’ya ve ilk teklifi yüzde 10 olan “Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik A.Ş. ile Zonguldak Özel Sivil Havacılık San. ve Tic. A.Ş.” de yüzde 38.5’e çıkardı.

 

ELRON-ELİT AÇIK ARTIRMA DIŞINDA KALDI

Böylece Elron-Elit açık artırma dışında kaldı ve diğer 3 firmadan üç tur yeni teklif alındı.

Son turda Doğusan-Metağ yüzde 38.90; Kaya-Zonguldak yüzde 39; Taşyapı-Terminal ise yüzde 47.80 ciro paylaşım oranı teklif edince ihale Taşyapı-Terminal’e kaldı.

 

REKABET KURULU VE BAKANLAR KURULU’NDA ONAYLANACAK

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Selim Gökbörü, komisyonun kararının önce Rekabet Kurulu’na, ardından Bakanlar Kurulu’na gideceğini ve onaylanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

 

TATAR VE SANER DE GELDİ

Merkezi İhale Komisyonu’nun ihaleyi sonuçlandırmasının ardından Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner toplantı salonuna gelerek sonucun hayırlı olmasını diledi.

Tatar, Merkezi İhale Komisyonu’na ve katılımcılara teşekkür ederek, çok başarılı bir gün geçirildiğini kaydetti. Kazanan firmayı ve tüm katılımcıları tebrik eden Maliye Bakanı Tatar, tümünün KKTC’nin gelişme sürecine katkıda bulunduğunu öne sürdü

Ersan Saner ise ihaleyi hazırlayan bakanlık personeline, Merkezi İhale Komisyonu’na ve katılımcılara teşekkür ederek, “Umuyorum bu sonuç KKTC için hayırlı olacaktır ve en büyük ihale olan Ercan Havalimanı ihalesi tarihteki ve KKTC’deki yerini alacaktır” dedi.

Maliye Bakanı Tatar ise, oranın yüksekliğinin KKTC’ye duyulan güveni gösterdiğini iddia ederek, “Zaten yaptığımız çalışmalarla, ortaya konulan bu güzelliklerle, bu ciddi hazırlıklarla bu bekleniyordu ama doğrusunu söylemek gerekirse verilen oran benim de beklentimin üzerinde. O yüzden ilgili şirkete bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Tatar, bir ay içinde sözleşme sürecinin başlayacağını, isteklerinin sözleşme gereklerinin zamanında yerine getirilerek işin bir an önce başlaması olduğunu söyledi. Tatar, “Çünkü KKTC’nin bu ciddiyete, bu yatırıma ihtiyacı vardır” dedi.

İhalenin sonuçlanmasının ardından Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Ercan Havalimanı’nın işletme hakkının 25 yıllığına devrini öngören ihale, 350 milyon Euroluk yatırımla havalimanının genişletilmesini de içeriyor

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler