1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İHALE PERŞEMBE GÜNÜ
İHALE PERŞEMBE GÜNÜ

İHALE PERŞEMBE GÜNÜ

Başbakan İrsen Küçük ile Bakan Saner, Golden Tulip Otel’de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Bakan Saner’in görevde olduğu 2 yıllık süreçteki Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’yla ilgili icraatlar anlatıldı. Başbakan İrs

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük ile Bakan Saner, Golden Tulip Otel’de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Bakan Saner’in görevde olduğu 2 yıllık süreçteki Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’yla ilgili icraatlar anlatıldı.

Başbakan İrsen Küçük, geçen kısa süre içinde 4’ü Türkiye, 4 tanesini de KKTC’de olmak üzere toplam 8 yolun ihalesini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, Türkiye’de ihaleye çıkılan projelerin, Lefkoşa çevre yol projesi, Güzelyurt-Lefke duble yolu, Bafra-İskele yolu ve Alsancak-Güzelyalı yol projeleri olduğunu kaydetti.

Küçük, KKTC imkanlarıyla ihaleye çıkılanları ise Metehan-Gönyeli bağlantı yolu, Yeşilırmak yolu, Hamitköy-Ercan iyileştirme ve yapımı da tamamlanan Ergazi- Kilitkaya yolu olarak sıraladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise, Bakanlığı döneminde, sivil havacılık, karayolları, limanlar, posta, meteoroloji ve planlama inşaat alanında verilen hizmetlerin ülke standartlarının üzerinde olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın da katıldığı kahvaltılı basın toplantısında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratları ile ilgili daire müdürleri de hazır bulundu.

Ercan Havaalanı Projesiyle ilgili görsel sunumun da yapıldığı basın toplantısında, yeni havaalanıyla ilgili verilen bilgiler şöyle:

“Terminal Binası + Otel: 82.911 m2; Bodrum Otopark: 69.589 m2; Ticari alanlar:13.428 m2; 62 adet check in bankosu; 24 adet pasaport kontrol noktası; 756 adet oto park ve 76 adet otobüs park yeri; 8 körük ve hydrant sistemi; 2. yeni pist; Tünel alt geçit (3 gidiş, 3 geliş).”

Bakan Saner, bir soruya karşılık, en son teklif verme gününün Perşembe olduğunu ve aynı gün sonuçlanacak ihale için 8 firmanın ihale dosyaladığını, o gün şeffaf bir ortamda ve TV kanallarından da naklen yayınlanacak bir ortamda, 7 kişilik komisyon tarafından en yüksek 4 ve sonra da 3 teklifin değerlendirileceğini anlattı.ERCAN İHALESİ PERŞEMBE GÜNÜ

Basın toplantısının ardından Saner ile Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ercan Havaalanı ihalesiyle ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

Ercan Havaalanı ihalesi için bugüne kadar 8 firmanın bakanlıktan ihale şartnamesi aldığını belirten Saner, KKTC'de ölçek olarak bakıldığında Ercan Havaalanı ihalesinin en büyük ihale olduğunu ve bu rekorun da kolay kolay kırılamayacağını söyledi.

Ercan Havaalanı'nı 25 yıllığına işletme hakkı yöntemiyle devredeceklerini anlatan Saner, "350 milyon Euro değerinde olacak bu yatırımın KKTC ekonomisine çok ciddi katkıları olacağını düşünüyoruz" dedi.

Basında ihalenin Kıbrıs'ta açılıp açılmayacağının tartışıldığını, ihalenin Kıbrıs'ta açılmasını başardıklarını ve Perşembe günü de Merkezi İhale Komisyonu'nun teklifleri değerlendirip karara bağlayacağını kaydeden Saner, "Burada bekletimiz, devletin tespit etmiş olduğu bir alt rakam vardır, yüzdelik olarak; yüzdelik olarak belirlediğimiz alt rakamın üzerinde tüm tekliflerin gelmesini umut ediyoruz ve bunu bekliyoruz" diye konuştu.

"CİRODAN VERİLECEK PAYI YARIŞTIRIYORUZ"

Ercan'ın yolcu sayısının 10 yılda 758 binden 3 milyona ulaştığını ifade eden Saner, "Burada sabit bir kira geliri yerine, Ercan işletme hakkı ile devredildiğinde şirketin havalimanındaki cirosundan KKTC hesabına ne aktaracaktır biz onu yarıştırıyoruz. Yani, cirodan verilecek payı yarıştırıyoruz şirketler arasında" dedi.

Saner, ihalenin çok şeffaf yapılacağını ve canlı yayımlanacağını belirterek, en yüksek teklifi veren üç firmanın açık artırmaya davet edileceğini söyledi.

Saner, ihalenin, KKTC'nin menfaatlerini en doğru şekilde karşılayacak firmaya kalacağını umut ettiğini belirtti.

Ersan Saner, havaalanının yenilenmesinin 2 yılda tamamlanabileceğini ancak şartnamede yatırım süresi olarak 4 yıl verdiklerini ve bu sürenin 25 yıla dahil olduğunu kaydetti.

MALİYE BAKANI TATAR: "İHALE TEŞVİK KAPSAMI DIŞINDA"

Maliye Bakanı Ersin Tatar da Ercan Havaalanı ihalesinin teşvik kapsamında olmadığına işaret ederek, "Gerek gümrük gerek katma değer olaylarında birtakım vergi unsurları KKTC maliyesine yansıyacaktır" dedi. Tatar, 350 milyon Euroluk yatırımın KKTC ekonomisine doğrudan katkı sağlayacağını belirterek, "Ama uzun vadede böyle bir yatırımın ortaya çıkmasıyla buraya daha fazla yolcunun gelip gitmesiyle gerek turizme gerek yüksek öğrenime gerek KKTC ekonomisinin her boyutunda katma değer yaratacak olan büyük bir proje" ifadesini kullandı.

Projenin uluslararası nitelikte olduğuna işaret eden Tatar, bunun KKTC'de gerçekleşmesinin ülkenin marka değerinin ortaya çıkmasına da katkı sağlayacağını dile getirdi. Tatar, Türk hükümetiyle birlikte yürütülen ekonomik programın meyvelerini veremeye başladığını da söyledi.

2010-2012 ekonomik programının sona erdiğini, 2013-2015 ekonomik programıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Tatar, "Önemli olan anavatan Türkiyemizin KKTC devletinin arkasında olması, güven duyması ve istikrara kavuşulmasıyla buradaki yatırımların artması. Çünkü bizim programımızın ana hedefi devletin daha etkin bir hale getirilmesi, büyüyen KKTC ekonomisi içinde devletin nispi olarak küçülmesi, özel sektör odaklı yatırımların artması" diye konuştu.

Ercan Havaalanı ihalesi gibi taleplerin kendilerine moral verdiğini ifade eden Tatar, "Buradan Türkiye Cumhuriyeti'nin bize duyduğu güvene teşekkür etmek istiyoruz. Bütün dünyada ekonomik krize rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor. Türkiye'mizin güçlü olması, büyümesi olumlu olarak KKTC hükümeti ve devletine de yansımaktadır" dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler