1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İFTAR YEMEKLERİ, DEVLET KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜ'
İFTAR YEMEKLERİ, DEVLET KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜ

'İFTAR YEMEKLERİ, DEVLET KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜ'

2. Cumhurbaşkanı Talat, hükümetin bazı icraatlarına yönelik eleştirilerde bulundu.

A+A-

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, seçim sistemi değiştirilerek, tek bölge sisteminin getirilmesinin iyi olacağını söyledi.

Bakanların milletvekili olmaması gerektiğini görüşünü yineleyen Talat, her ilçeden insanların, alışkanlık gereği, kendi bölgelerinden birinin bakan olmasını isteyebileceğini, ancak bunun milletvekili olmasının gerekmediğini kaydetti.

Katıldığı bir televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan 2. Cumhurbaşkanı Talat, hükümetin bazı icraatlarına yönelik eleştirilerde bulundu.

VAKIFLAR İDARESİ YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

Mehmet Ali Talat, Dome Otel ve Vakıflarla ilgili bir soruyu yanıtında, Dome Otel’in Girne’nin ilk otellerinden biri olduğuna dikkat çekerek, bu otelin şu anda çalışanlar tarafından işletildiğini ve çalışanların otel işletebileceğinin layıkıyla kanıtlandığını söyledi.

Vakıflar İdaresi’nin açtığı Dome Otel davasına da değinerek, Vakıflar İdaresi yönetim kurulunu “manipülasyon” yaparak davanın seyrini değiştirmeye çalışmakla suçlayan Talat, Vakıflar İdaresi’nin “ne olduğu belirsiz” bir vakfa 200 dönüm araziyi vermesini “pervasızlık” olarak niteleyip, eleştirdi.

Talat, barışı savunmak için bir vakıf kurulmak istendiğini, ancak Vakıflar İdaresi’nin bunu onaylamayıp, aylarca geciktirdiğini ileri sürerek, “Barış İçin Dayanışma Vakfı” tüzüğüne, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların eşitliğinden bahsedilmesinden dolayı itiraz edildiğini savundu.

“EĞİTİMİ BERBAT ETTİLER”

Hükümetin, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yardımdan başka bir amacı olmayan Eğitim Vakfı’na bile savaş açtığını ileri süren Talat, vakfın çalıştırdığı kantinlerin önemli bir kısmı vakfın elinden alındığını ve devlet yetkililerinin Eğitim Vakfı’na ait çelenkleri kullanmaktan vazgeçtiğini iddia etti.

Talat, ilkokul son sınıf öğrencilerinin seçici sınavlara girmelerinin bilimsel olarak yanlış olduğunun kanıtlanmış olmasına rağmen kaldırılmış sınavların yeniden gündeme getirildiğine işaret ederek, “Büyük günah işlediler... Bugün 23 Nisan törenlerinde son sınıf öğrencileri olmuyor çünkü sınavlara hazırlanıyorlar... Eğitimi berbat ettiler” dedi.

HALKA ELEŞTİRİ

2. Cumhurbaşkanı Talat, bir başka soruyu yanıtında, altı yedi yıllık çalışanları işten atan hükümetin seçim yaklaşınca topluca iş alımları yaptığını iddia etti.

Halkı da eleştirerek, doğru seçim yapması gerektiğini söyleyen Talat, Kıbrıs Türkü’nün, çözüm istemediğini bildiği halde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu cumhurbaşkanı seçtiğini savundu.

ORTADOĞU

Mehmet Ali Talat, Ortadoğu’daki gelişmeleri de değerlendirerek, Tunus’ta başlayıp, genişleyen hareketin Büyük Ortadoğu Projesini yeniden şekillendirdiğini söyledi.

Talat, çok parçalı bir devlet olan Suriye’nin parçalanmasının beklenebileceğini ve bunun endişe verici olduğunu kaydetti.

UBP KURULTAYI

Mehmet Ali Talat, başka bir soruyu yanıtında, UBP kurultayına dönük açıklamaları “ilkel demokrasi anlayışı” olarak niteledi.

Talat, “Yöneticileri delegeler seçmez mi? Doğru olan, adayların, örgütlerde delegelere ve üyelere görüşlerini anlatmaları, onların seçim yapmalarını kolaylaştırmalarıdır. Böylesine ilkel bir demokrasi anlayışına sahip iktidar partisi, elbette ülkeyi de ancak bu kadar yönetebilir” dedi.

KIZILAY’IN İFTAR ÇADIRLARI

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kızılay’ın iftar çadırı kurmasını da eleştirerek, doğal afetlerde, savaş durumunda halka yardım eden Kızılay’a doğal afetler ve felaketler için para yardımı yapıldığını söyledi.

Talat, “İftar çadırları işletmek, kesinlikle Kızılay’ın işi değildir. Burada savaş mı var yoksa doğal afet mi? Kızılay, felaketler için vardır. İftar çadırı faaliyeti Kızılay’ın evrensel amaçlarına yüzde yüz aykırıdır” dedi.

Talat, gerçekten ihtiyaçlı olanlara iftar yemekleri verilebileceğini, ancak bunu Kızılay’ın değil başkalarının yapması gerektiğini söyledi.

SİYASİLERİN İFTAR YEMEĞİ VERMESİ

Mehmet Ali Talat, iftar yemeklerinin, devlet kurumları tarafından büyük propagandalarla sürdürüldüğünü söyleyerek, bunun ayıp ve dinen de günah olduğu belirtti.

Talat, “Bu iş bir devlet kampanyasına dönüştü. Oruçlu olmayanların da oruçlu taklidi yapıyor. Bunu, devletin yöneticilerine hiç yakıştıramadım” dedi.

Kendi dönemlerinde de yoksul insanlara yardım yapıldığını kaydeden Talat, bunun reklam edilmediğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 447 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler