1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İFLASIN RESMİ
İFLASIN RESMİ

İFLASIN RESMİ

‘BU YIL 2 BİN ŞİRKET KAPANACAK’ Esnaf Odası bir süredir ülke genelinde yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Henüz tamamlanmayan araştırmanın sonuçları ülke ekonomisinin geldiği durumu gözler önüne seriyor MAHKEMELERDE

A+A-

 

 

‘BU YIL 2 BİN ŞİRKET KAPANACAK’

 

 

Esnaf Odası  bir süredir ülke genelinde yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Henüz tamamlanmayan araştırmanın sonuçları ülke ekonomisinin geldiği durumu gözler önüne seriyor

 

MAHKEMELERDE DURUM

·        2011 yılında 17 bin 539 alacak verecek davası dosyalandı.

·        2012 yılında bu rakam 23 bin olacak.

·        Geçen yıldan aktarılan 10 bin dava ile birlikte toplamda bu yıl 33 bin civarında alacak-verecek davası ortaya çıkmış olacak.

·        Ceza davalarının da eklenmesiyle bu yılın sonunda mahkemelerde 97 bin civarında dava birikmiş olacak.

 

VERGİ VE ŞİRKETLER

·        Lefkoşa’da kayıtlı 7 bin 888 civarında iş yeri var.

·        Bu işyerlerinin sadece 3 bin 188’nin vergi beyanında bulundu.

·        Kâr beyan eden işyeri sayısı bin 883.

·        3 bin 204 kayıtlı şirketten sadece bin 568’inin beyanda bulundu.

·        “Kazanç” beyan eden şirket sayısı sadece % 25 oranında.

 

YENİDÜZEN Haber Merkezi

 

Esnaf Odası Başkanı  Hürrem Tulga, ekonominin çökme noktasına geldiğini, şu anda bitmiş ve tükenmiş bir yapı olduğunu belirterek, yılda 2 bin civarında işyerinin kapanma noktasına geleceğini belirtti.

Kanal Sim’de yayınlanan Öğlen Postası programında konuşan KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, oda olarak yaptıkları ve nerede ise tamamlanma aşamasına gelen araştırma sonuçlarını aktardı. Ülke ekonomisinin ne kadar kötü bir boyutta olduğunu bu araştırmanın rakamlarla ortaya koyduğunu söyleyen Tulga, sorunun büyük ölçüde “yönetim sorunu” olduğunu belirtti. Araştırma sonuçlarından örnekler anlatan Tulga, mahkemelerden aldıkları bilgiler doğrultusunda yaptığı açıklamada 2011 yılında 17 bin 539 alacak verecek davası olduğunu,  bu yılın sonuna kadar ise dava sayısının 23 bin rakamına çıkmasının öngörüldüğünü söyledi. 

Tulga, geçen yıldan aktarılan 10 bin dava ile birlikte ise toplamda bu rakamın 33 bin civarında olacağını söyledi. Ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşın huzursuzluğundan dolayı çeşitli suçlarında işlendiğini kaydeden Hürrem Tulga bu yılın sonunda mahkemelerde 97 bin civarında dava olması öngörüldüğünü söyledi. 

Vergi Dairesi üzerinden yaptıkları Lefkoşa odaklı çalışmada ise kayıtlı firmalara bakıldığında, kendi namına ve hesabına çalışan işyerlerinin toplamda 7 bin 888 civarında olduğunu, bu işyerlerinin sadece 3 bin 188’nin beyanda bulunduğunu belirten Tulga, kar beyan eden işyeri sayısının ise sadece bin 883 olduğunu vurguladı. Şirketler bazında yapılan araştırmada da 3 bin 204 kayıtlı şirketten sadece bin 568’inin beyanda bulunduğunu söyleyen Tulga, kazanç beyan eden şirket sayısının sadece % 25 oranında olduğunu anlattı. Tulga oda olarak yaptıkları çalışmaya bakıldığında ise yaşanan ekonomik krizden dolayı ülke genelinde yıllık 2 bin civarında işyerinin kapanma noktasına geleceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1357 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler