1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İFLAS' İKİNCİ YILINDA
İFLAS İKİNCİ YILINDA

'İFLAS' İKİNCİ YILINDA

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapatılmasının ikinci yılında Hava-Sen Başkanı Buran Atakan basın bildirisi yayımladı.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapatılmasının ikinci yılında Hava-Sen Başkanı Buran Atakan basın bildirisi yayımladı.

Açıklamanın tam metni şöyle;

      21 Haziran 2010, Kıbrıs Türkü’nün uzun yıllar unutamayacağı bir tarih olarak akıllarda kalacak.

Uzun süre kötü yönetilen, büyük zarara sokulan Kıbrıs Türk Hava Yolları, 21 Haziran 2010 tarihinde,mali gerekçeler  öne sürülerek  Operasyonları durduruldu. Aradan geçen 2 yılda ise, “hiçbir şey olmamış” gibi davranılmaya  devam ediliyor. Yüzlerce işçi sokağa atıldı. Aylarca bu insanlar aç kaldı. KTHY’nin etkilediği ve katkı sağladığı sektörlerde onlarca vatandaş sıkıntıya girdi. Çalışan, dört ana sorunla boğuştu. Sosyal Sigorta Yatırımları, İhtiyat Sandığı Yatırımları, Kıdem Tazminatları ve İstihdam.

Hava- Sen olarak, geride kalan bu iki yıllık sürede tamamen bu dört ana soruna odaklandık. İstihdam ve Sosyal Sigorta yatırımları konusunda somut adımlar atıldı. Ancak, halen daha İhtiyat Sandığı Yatırımı ve Kıdem Tazminatı konusunda sıkıntılar devam ediyor. Bu sürede, dağılan aileler, düzeni bozulan çocuklar ve hepimizi derinden üzen ölümler yaşadık.

Hava- Sen olarak mücadelemizi bitirmedik. Halen daha yatırımı yapılmayan İhtiyat sandığı ve  ödenmesi gereken kıdem tazminatlarımız var. Ve en az bunlar  kadar önemli,  sorulması gereken bir hesap var. Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapatılmasına, iflasına kadar olan süreçte sorumlu kim varsa, bu topluma hesap vermek zorundadır.

Hava- Sen, hesap sorulmasına yönelik yasal sürecin başlatılması için ısrarlı olacaktır. Eğer, devleti yönetenler, devletin en önemli, en stratejik kurumlarından birisinin “nasıl iflasa sürüklendiğini” merak edip, hesabını da sormuyorsa, bu Hava- Sen olarak bizlerin de sessiz kalacağı anlamına gelmez.

Bu hesap sorulacak… KTHY’yi iflasa, çalışanını da aylarca sefalete sürükleyenler yargı makamları önünde  hesap vereceklerdir.

Bu çağdaş bir hukuk devleti olmanın da gereğidir. “Hiçbir şey olmamış” gibi davranmak ve koskoca KTHY’nin bugün yok oluşunun hesabını sormamak, KKTC’nin çağdaş hukuk devleti olup olmadığını sorgular bir pozisyon yaratacaktır.Buna da izin vermeyeceğiz. Siyasi makamların, gerekli soruşturmayı tamamlayarak, adli ve hukuki makamları da harekete geçirmesini bekliyoruz.

Devleti yönetenler bunu yapmazsa, Hava- Sen gerekeni yapacaktır.

21 Haziran 2010, hesabı sorulmadığı müddetçe, KKTC tarihinde kara bir leke olarak anılmaya devam edecektir.

Hava- Sen, bu konuda hesap sorulana ve KTHY’yi Kıbrıs Türkü’nün tarihinden silinmesine neden olanların yargılanacağı güne kadar mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.

Bu vesile ile, bir kez daha, toplumsal tüm mücadelelerin içerisinde yer alacağımızı ve halka ait kurumların bir bir elden çıkarılmasına seyirci kalmayacağımızı kamuoyu ile bir kez daha paylaşır, Saygılar sunarız.

                                                                                                                   

 

                                                                                                                      

 

 

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler