1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İfade özgürlüğü ve din konferansına saldırı
 İfade özgürlüğü ve din konferansına saldırı

İfade özgürlüğü ve din konferansına saldırı

Danimark Emniyeti saldırıda bir kişinin öldüğünü, üç polis memurunun yaralandığını söyledi.

A+A-

Danimarka'nın Kopenhag kentinde daha önce Muhammed Peygamber karikatürü çizerek tartışma yaratan ve tehditler alan İsveçli karikatürist Lars Vilks'in de katıldığı din ve ifade özgürlüğü konferansının yapıldığı mekana ateş açıldı.

Reuters İsveç'in TT haber ajansına dayanarak duyurduğu haberinde Vilks'in 2007 yılında Muhammed Peygamber'i köpek şeklinde çizdiğini ve ardından ölüm tehditleri almaya başladığını, o dönemden bu yana güvenlik altında yaşadığını yazdı. Vilks saldırıda yara almadı.

Danimark Emniyeti saldırıda bir kişinin öldüğünü, üç polis memurunun yaralandığını söyledi. BBC yayınına bağlanan TV2 muhabiri Magnus Bjerg ölen kişinin 40 yaşında bir sivil olduğunu söyledi.

Saldırganların iki kişi olduğu ve ateş açtıktan sonra kaçtığı bildirildi.

Polis ve istihbarat birimleri de ateş açarken, saldırganları yakalamak için operasyon başlattı. Muhabir Bjerg, polisin saldırganların kaçmak için kullandığı siyah aracın bulunduğunu söyledi.

Toplantıda Fransa Büyükelçisi François Zimeray'da bulunuyordu. Zimeray, Twitter hesabından 1 saat önce attığı tweette, "Odadayım hala sağım" yazmış.

Basında yer alan haberlere göre mekanın dışında 40'a yakın el ateş açılırken, saldırganlar binaya giremedi.

TV2 televizyon kanalı konferansın Krudttoenden isimli bir kafede yapıldığını ve kafenin camında 30'a yakın kurşun deliği olduğunu söyledi

(BBCTÜRKÇE)

Bu haber toplam 871 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler