1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İÇİŞLERİ'NDEN 'FELEK' AÇIKLAMASI
İÇİŞLERİNDEN FELEK  AÇIKLAMASI

İÇİŞLERİ'NDEN 'FELEK' AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı, İsmet Felek’in ihraç kararının kaldırılması ve adaya yeniden gelişi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle; “30 Aralık 2011 tarihli, Afrika Ga

A+A-

  

 

                                                          

İçişleri Bakanlığı, İsmet Felek’in ihraç kararının kaldırılması ve adaya yeniden gelişi ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

“30 Aralık 2011 tarihli, Afrika Gazetesinin Manşetinde yer alan “BAKAN VİZESİYLE FELEK  GELDİ”  haberi hakkında, kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması için sizlere ayrıntılı açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

 

Muhaceret Dairesi Müdürlüğümüzce yapılan incelemede, söz konusu şahıs İsmet Felek, 14 Mart 2004 tarihinde Larnaka Doğumlu Ayşe Balta ile evlenmiştir ve 3 Kasım 2004 doğumlu çocukları bulunmaktadır.

 

1999 yılında ihraç edilen İsmet Felek’in, KKTC vatandaşı bir şahış ile evli olması sebebiyle      S-1719-2005 sayı ve 14 Aralık 2005 tarihli Bakanlar kurulu kararı sonucu, KKTC’ye giriş yasağı kaldırılmıştı.

 

12 Temmuz 2010 tarihinde ise İsmet Felek, KKTC ile TC devleti arasında imzalanan 43-88 sayılı Hukuki,Ticari  ve  Cezai Konularda Adli Yardımlaşma, Tanıma ve Tenfiz, Suçluların Geri Verilmesi ve Hükümlülerin Nakli Sözleşmesine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teslim edilmiştir.

 

Türkiye Cumhumhuriyeti’ne yargılanmak üzere tutuklanıp, gönderilen yabancı uyruklu kişilere (KKTC vatandaşı ile evli olanlar hariç) ülkeye yeniden girişlerini engellemek amacıyla giriş yasağı konması, ülkemizde  genel bir uygulamadır. İsmet Felek’e 15 Temmuz 2010 tarihinde sehven konan ülkeye girişi yasağı, söz konusu şahsın 2004 yılından beri KKTC vatandaşı ile evli olmasının tespit edilmesi ile, 27 Aralık 2010 tarihinde kaldırılmıştır.

 

İsmet Felek ailesinin tamamının burada olması ve eşinin KKTC yurttaşı olması sebebiyle ülkeye serbestçe giriş yapmıştır.Bakanlığımız geçmişte yapılan bir hatayı böylelikle  düzeltmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1549 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler