1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İÇİŞLERİ YALANLADI
İÇİŞLERİ YALANLADI

İÇİŞLERİ YALANLADI

İçişleri Bakanlığı,KTAMS Genel Sekreterliği imzasıyla vatandaşlık konusunda yapılan açıklamamaların yanlış ve kamuoyunu yanıltıcı olduğunu kaydetti

A+A-

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreterliği imzasıyla vatandaşlık konusunda yapılan açıklamamaların yanlış ve kamuoyunu yanıltıcı olduğunu kaydetti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, KTAMS’ın bakanlık ve hükümete yönelik açıklamasında, “UBP hükümeti, 2009’dan beridir aldığı talimatlar ile uyguladığı politikalarla Kıbrıslı Türkleri yok olma noktasına getirmiştir” denildiğine işaret edildi.

Bakanlık açıklamasında, bu açıklamayla KTAMS’ın vatandaşlık üzerinden siyaset yapmaya çalıştığı ifade edilerek, “Kamuoyunu yanlış bilgilendiren ve yanıltan bu açıklamada KTAMS da çok iyi bilmektedir ki iddia ettikleri gibi, Temmuz ayında 125 yeni vatandaşlık verilmemiş ve yeni KKTC vatandaşlığı alanlar da  eş durumundan dolayı vatandaşlığa kabul edilmiştir. KTAMS eş durumundan vatandaşlık yapılmasına karşı ise tüm dünya kamuoyuna da bunu açıkça ifade etmelidir” denildi.

Eş durumundan vatandaşlık hakkının tüm dünyada uygulandığı şekliyle uluslararası hukuk çerçevesinde KKTC’de de, evliliğin  paravan olmaması kaydıyla uygulanmaya devam edildiği belirtilen açıklamada,“KTAMS’ın yaptığı yazılı açıklamada özellikle hükümetimizi hedef alması ve ‘2009’dan beridir’ ifadesini kullanmasını da yadırgamaktayız” ifadesi kullanıldı.

“Kamuoyu da çok iyi bilmektedir ki 2009 öncesi CTP iktidarları döneminde yeni vatandaş yapılan 6 bin 388 kişi bugün uygulanmakta olan aynı yasalar çerçevesinde KKTC vatandaşlığına alınmıştı” denilen açıklamada,  KTAMS’ın 2009 öncesine özellikle değinmemesinin nedeninin merak edildiği kaydedildi.

KTAMS açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti hükümetleriyle ilişkinin “asimilasyon ve entegrasyon politikası” olarak ifade edilmesinin de çaptırma olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, şöyle denildi:

“Sendika yönetimi eğer KKTC devleti ile Anavatanı Türkiye Cumhuriyeti’nin işbirliği yapmasından ve iyi ilişkilerde bulunmasından rahatsız ise, bunu açıkça söylemelidir. Kaldı ki, KKTC’nin kurulmasında ve yaşatılmasında, bizi tanıyan tek ülke olan Anavatan Türkiye’ye karşı sendika yönetimi tarafından dile getirilen ‘asimilasyon, entegrasyon politikası’ söylemine ve iki ülkenin tarihe dayanan ilişkilerinin bu tarz söylemlerle yıpratılmaya çalışılmasına karşı olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Yazılı açıklamada, “KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı olarak, bu konularda karar üretip çözüm ararken, toplumsal hassasiyet ve beklentileri ortak alanda buluşturmak hedefinde olduğumuzu tekrar vurgular ve ilgili sendikayı da toplumsal konularda siyaseti bırakıp sağduyulu olmaya davet ederiz” ifadesi kullanıldı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler