1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ŞARTLI TAHLİYE TÜZÜĞÜ’NDE DEĞİŞİKLİK YOK
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ŞARTLI TAHLİYE TÜZÜĞÜ’NDE DEĞİŞİKLİK YOK

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ŞARTLI TAHLİYE TÜZÜĞÜ’NDE DEĞİŞİKLİK YOK

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik çalışması yapıldığını iddia etti.

A+A-

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik çalışması yapıldığını iddia etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bakanlık ve Merkezi Cezaevi Müdürlüğü’nün, yasalara bağlı kalarak, “uzun yıllar sonra sağladığı” cezaevindeki çalışma barışı ve huzur ortamının devamı için çalışmaların aynı hassasiyet ve özveriyle devam edeceği vurgulandı.
Bakanlık açıklamasında şöyle denildi:
“Kamuoyunda, Bakanlığımıza bağlı Merkezi Cezaevi ile ilgili, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik çalışmaları yapıldığına yönelik yer alan bazı asılsız iddialara karşın, açıklama yapma ihtiyacımız doğmuştur.
Merkezi Cezaevi’nde bulunan hükümlülerin, topluma kazandırılması amacıyla Fasıl 286 Disiplin Yasası’nın 4’üncü ve 10’uncu maddelerinin verdiği yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu’nca Resmi Gazete’de yayımlanarak, 5 Şubat 2009 tarihinde yürürlüğe giren Şartlı Tahliye Tüzüğü’ne uygun olarak oluşturulan Şartlı Tahliye Kurulu, her ay Merkezi Cezaevi’nde toplanarak çalışmalarını rutin bir şekilde sürdürmektedir.
İddia edildiği gibi, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde henüz Bakanlığımızca herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. İleriki dönemde böyle bir çalışma ihtiyaç duyulması halinde olabilir.
Öte yandan, böylesi bir çalışmanın olduğu yönünde kamuoyunda söylemlerde bulunmakta, bu, Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkumların ruhsal yapılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun için böylesi hassas bir konu üzerinde verilen demeçler ya da söylemlerin daha sağlıklı düşünülerek yapılması gerekir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 472 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler