1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İÇİMİZDEKİ 'SILA' BİTSİN DİYE…
İÇİMİZDEKİ SILA BİTSİN DİYE…

İÇİMİZDEKİ 'SILA' BİTSİN DİYE…

Binbir gece masallarının en ünlülerinden biridir, Alaeddin’in Sihirli Lambası, bilirsiniz… Hani lambanın içinden çıkan cin, “Dile benden ne dilersen” der… Eğer öyle bir cin çıksaydı, ne deniz kenarında kocaman bir ev isterdim

A+A-

 

SILA 4 şarkıları kaç kuşağın dilinde bu ülkede, bilemiyorum. Ama en fazla da, kendi yurdumuzda, bize “SILA”yı yaşatmadığı için seviyorum. Öncelikle, bu insanlara gönül borcumuz var.
Çünkü SILA 4 şarkıları memleket demek… Çünkü SILA 4, en fazla da bize benziyor ritmiyle, ezgisiyle… Bir yudum kahveden fazlası ki, kırk yılı geçti, dinmiyor hatırı…


Bu insanlara gönül borcumuz var. Bize bizi yaşattıkları, kuşaktan kuşağa aktardıkları için… Bu nedenle de 28 Haziran Perşembe akşamı Sıla 4 konseri için Salamis Antik Tiyatro’da buluşmalıyız…Binbir gece masallarının en ünlülerinden biridir, Alaeddin’in Sihirli Lambası, bilirsiniz…
Hani lambanın içinden çıkan cin, “Dile benden ne dilersen” der…
Eğer öyle bir cin çıksaydı, ne deniz kenarında kocaman bir ev isterdim, ne kapının önünde en görkemlisinden bir araba…
Ne dünya turu, ne de para…
Her birinin yerine geçmek isterdim en fazla…
O stüdyonun içerisindeki gençlerden her biri olmak.
Ya da herhangi biri…
Ya viyolonselin önünde, ya elimde gitar…
Klavyenin başında, mikrofonun ardında, davulun ortasında…
Çok içten söylüyorum bunu…
Birincisi, bu gençler, bu ülkenin gururu…
İkincisi, bu SILA 4 var ya bu SILA 4, kim bilir kaç çocukluk, kaç gençlik, kaç ergenlik ve kaç ikinci bahar…

KONSER ÖNCESİ HEYECAN

SILA 4 şarkıları kaç kuşağın dilinde bu ülkede, bilemiyorum.
Ama en fazla da, kendi yurdumuzda, bize “SILA”yı yaşatmadığı için seviyorum.
Öncelikle, bu insanlara gönül borcumuz var.
Çünkü SILA 4 şarkıları memleket demek…
Bizim memleket…
Çünkü SILA 4, en fazla da bize benziyor ritmiyle, ezgisiyle, sözleriyle, tınısıyla, dokusuyla…
Çünkü SILA 4, hem mücadeleyi anlatıyor, hem umudu…
Bir yudum kahveden fazlası ki, kırk yılı geçti, dinmiyor hatırı…

SALAMİS’TE OLMALIYIZ

Evet, bu insanlara gönül borcumuz var.
Bu nedenle de 28 Haziran Perşembe akşamı Sıla 4 konseri için Salamis Antik Tiyatro’da buluşmalıyız…
Erdinç Gündüz, Aydın Kalfaoğlu, Ferazat Gürsoy…
4’ün 3’ü orada, bir diğer isim Raif Denktaş, izleyecektir mutlaka bir yerlerden….
Dahası, tümü bu ülkenin yeteneklerinden oluşan, çok sayıda genç müzisyen…
Gitar Erkan Erzurumlu, bas gitarda Cahit Kutrafalı… Davulda Fuat Kutrafalı, vurmalılarda Uğur Güçlü ve Yusuf Erhan Binici; klavyede Hüseyin Kırmızı, viyolenselde Gürhan Nuray… Bu kadar da değil, dahası var.. Kemanda Ertem Nalbantoğlu, yan flütte Mehmet Sakarya, vokallerde Simge Akdoğdu ve İnci Moreket…
Ve tabii ki Sıla 4….

ÇALIŞMAYI İZLERKEN

Organizasyonu, sevgili Kutay Alicik üstlenmiş, bu nedenle Sıla 4’ün konser öncesi çalışması da Re Chord Stüdyosu’nda…
Çalışmayı izliyoruz…
Sizi, bambaşka bir Sıla 4 bekliyor…
Hem geçmişin tadı var, samimiyeti; hem de müziğin çok daha coşkuyla, zenginlikle, içerikle geldiği nokta…
“...Yıllanmış şarap gibidir abi bunlar, her sene biraz daha dadlanırlar...” diyor Mehmet…
Erdinç Gündüz, bu yaşta, onca senenin ardından heyecanlı, “İlk kez bu kadar geniş bir orkestra ile böylesi bir konsere çıkacaklarını” anımsatıyor.
Aydın Kalfaoğlu, genç müzisyenlere bakıyor, “Çocuklarımız yaşında, hepsi de kalbur üst” diye hayranlığını anlatıyor.
Sonra başlıyor şarkılar…
“Halılar mı döşeseydim yoluna….”

50’nci sene

28 Haziran 2012 Salamis Açık Hava Tiyatrosu Konseri,  ‘ilkleri’ sayılmakla bitmeyecek  SILA 4’ün bir başka ‘ilk’i gerçekleştireceği bir konser olarak tasarlandı.Sıla 4 konserine “50’nci Yıl” konseri de diyebiliriz.
Çünkü, grubun öyküsü anlatılırken, “Aslında herşey 1962 yılında, ikisi Ermeni dört arkadaşın, Kıbrıs’ın ilk rock grubunu kurmasıyla başladı” deniyor.
Evet… Böyle başladı 62’de… Sonra...Aralık 1963 geldi. Silahların gölgesinde, kan ve barut kokusunun adanın dört bir yanında olduğu gibi Lefkoşa’da da kol gezdiği yeni bir dönem başladı.  Ama birkaç kişi, silahlardan arta kalan zamanlarında çalgılarını elinden bırakmadı. Zaman buldukça bir araya geldi, kendi aralarında şarkılar çaldı, söyledi. Ta ki Bayrak Radyosu onları keşfedene, himayesine alana, adını verene kadar...
1964 yılından başlayarak Bayrak Kuartet’in adı, Bayrak Radyosu’nda yayınlanan haftalık programlarıyla, radyonun ulaşabildiği her yerde anılmaya başladı.
 Üstüne düşeni yaptı Bayrak Kuartet ve müzikte bir ‘ilk’i denedi. “Kıbrısım” ve “Dolama” adlı şarkıları plak yaptı. 
Kıbrıslı Türk, taa yüreğinde kendi özünden çıkan bu şarkılara öylesine sarıldı ki, Bayrak Kuartet’e güç verdi. Türküler, maniler araştırıldı. Manilere türkü formunda şarkılar yazıldı, kayıtlar yapıldı. Tümü aynı coşkuyla ilgi gördü halktan.
Yıl 1970’di. Sırada Türkiye vardı. Plak teklifleri yağdı, anlaşmalar imzalandı, imzalar atılırken ise grubun adı SILA 4 olarak değiştirildi. Plaklar yapıldı, şarkılar listelere girdi, Türkiye gazeteleri SILA 4’ten bolca söz etmeye başladı. Sonra....
Sıla bitti. Grup elemanları, yüksek öğrenimlerinin de tamamlanmasıyla anayurtlarına döndüler. Yaşam kavgası müziğe ara vermelerine neden oldu. 1985 yılına kadar. 1985’de yeniden stüdyoya girdiler.  Ama tam bu sırada bir trafik kazası hayatlarını altüst etti. Sıla 4 artık üç kişi kalmıştı.  1987-1988 ve 1989 yıllarında Lefkoşa’da, kaybettikleri arkadaşlarının anısına üç “Anı Konseri” verdiler. İlgi olağanüstüydü.
2009’da 1968’lerdeki ilginin aynen devam ettiğini fark ettiler ve yeniden stüdyoya girdiler. SILA 4 – 2009 CD’sini yaptılar. CD rekor bir satış düzeyine ulaştı. Ardından 2010 CD’sini satışa sundular.  Şimdilerde ise “SILA 4- 2012” CD’si ile müzikseverlerin huzurundalar.
Mağusa Kültür ve Sanat Festivali SILA 4’ü çok heyecanlandırmıştı. Bu festival sayesinde grup yıllar yıllar sonra, müzikseverlerle yeniden yüz yüze gelecekti. Öyleyse bu konser ‘unutulmayacak’ bir konser olmalıydı. İstenirse neler yapılabileceğinin kanıtlanacağı bir yana, genç müzisyenlere örnek olabilecek nitelikte olmalıydı. 
28 Haziran 2012 Salamis Açık Hava Tiyatrosu Konseri,  ‘ilkleri’ sayılmakla bitmeyecek  SILA 4’ün bir başka ‘ilk’i gerçekleştireceği bir konser olarak tasarlandı.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1355 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler