1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İÇ VE DIŞ POLİTİKALAR BİRBİRİNDEN AYRILAMAZ'
İÇ VE DIŞ POLİTİKALAR BİRBİRİNDEN AYRILAMAZ

'İÇ VE DIŞ POLİTİKALAR BİRBİRİNDEN AYRILAMAZ'

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, iç ve dış politikaların, söz konusu Kıbrıs olunca birbirinden ayrılamayacağını söyledi.

A+A-CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, iç ve dış politikaların, söz konusu Kıbrıs olunca birbirinden ayrılamayacağını söyledi.

Ülkedeki sorunların temelinde Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğü olduğunu belirten Akansoy, “İç ve dış politikayı ayırabilecek lükse sahip değiliz” dedi.

Ülkedeki sorunların temelinde ekonominin olduğunu söyleyen CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, “İç ve dış politikalarımız Kıbrıs sorununun çözümüne endekslidir. Ekonomik çıkmaz ortadadır. Elimiz kolumuz bağlı bekleyelim demiyorum ama bütünlüklü çözüm kurtuluşumuzdur” dedi.

Meclis’in yenilenmesi gerektiğini söyleyen Akansoy, hükümeti eleştirerek erken seçimin şart olduğunu söyledi. Akansoy sözlerine şu şekilde devam etti: “Meclis’in açılacağı dönemin erken seçim süreci olması gerekir. Gidişat odur. CTP, bu sürdürülemez duruma noktayı koyacak yegane partidir.

CTP-BG Basın Bürosu açıklamasına göre, 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığı’nı tek taraflı üstlenen Rum yönetimi ile ilgili yorumları alınan Akansoy, “Gönül isterdi ki resmi bir şekilde Kıbrıslı Türk eş başkan da Hristofyas’ın yanında yer alsın ve bu seremoniye katılsın” dedi. Mevcut durumun acı bir gerçek olduğunu söyleyen Akansoy, AB üyesi olmadan, AB topraklarında AB vatandaşı olarak yaşamanın bir anomali olduğunu belirtti.

“Kıbrıs sorununa çözüm bulmak üzere kurulan müzakere masası şuan çökmüş durumdadır” diyen Akansoy, dönem başkanlığının da yarattığı soğukluğun altı ay daha süreceğini savundu. Kıbrıs sorununa çözüm bakımından gelişme olmadan tamamlanacağını ifade ettiği bu dönemde, BM yetkililerinin çantalarını kapatıp dönmemelerini olumlu ve önemli olduğunu ifade eden Akansoy, şöyle dedi:

“Şubat 2013’ten sonra girişmin olacağını düşünüyorum. Bu yönde pozitif bir hava olduğu kanısındayım. Dünya devletleri buradaki sorunu biliyorlar ve bunu çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlar. İki gün önce AB Komisyonu Başkanı Barroso, Kıbrıs işleri için özel temsilci atadı. Bu küçük ama önemli bir göstergedir. Tam da 1 Temmuz günü bunu yapması, ‘Evet, Rumlar dönem başkanı oldu ama Kıbrıs’taki sorunu unutmuş değiliz. Orada iki taraf olduğunu kabul ediyoruz’ demektir” dedi.

Petrol ve doğalgaz konusunda sürekli bir gerilimin mevcut olduğunu belirten Asım Akansoy, Türkiye’yi işin içine katmadan bu doğal kaynakların sağlıklı bir şekilde verimli değerlendirilmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşananları büyük bir yara olarak yorumlayan Akansoy, “Bir ülkenin başkentinin pislik içinde olması kabul edilemez. Temizlik ve istikrarı ile örnek olması gereken başkentimiz pislik içinde. LTB’nin ve ülkenin içinde olduğu durum aynıdır. İnsanlar 65 gündür maaş almıyor. İnsanın içi acıyor. Bir belediyenin çalışmaması ne demektir? Sorunları zamanında çözecek kapasiteye Kıbrıs’ın artık ulaşması lazım. Hükümet bunu beceremedi” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler