1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İ.Küçük: Şeffaf ve açık bir sayım
İ.Küçük: Şeffaf ve açık bir sayım

İ.Küçük: Şeffaf ve açık bir sayım

Başbakan İrsen Küçük, ülkede gayet şeffaf ve açık bir nüfus sayımı yapıldığını belirterek, sonuçların, kalkınma ve yatırım planlarının hazırlanmasında kendilerine ışık tutacağını söyledi.

A+A-

BAŞBAKAN KÜÇÜK, SAYIMI AA'YA DEĞERLENDİRDİ: ''ÜLKEMİZDE GAYET ŞEFFAF VE AÇIK BİR NÜFUS SAYIMI GERÇEKLEŞMEKTEDİR''

''SONUÇLAR, KALKINMA VE YATIRIM PLANLARIMIZIN HAZIRLANMASINDA BİZE IŞIK TUTACAK''

Başbakan İrsen Küçük, ülkede gayet şeffaf ve açık bir nüfus sayımı yapıldığını belirterek, sonuçların, kalkınma ve yatırım planlarının hazırlanmasında kendilerine ışık tutacağını söyledi.

Başbakan Küçük, Lefkoşa'da Nurullah Ataç Sokak'ta bulunan evinde, eşi Gülin Küçük ile birlikte sayıldı.

Evinde, sayımı AA'ya değerlendiren Başbakan Küçük, KKTC'de üçünü kez nüfus sayımı yapıldığına işaret ederek, halkı evlere kapatarak yapılan nüfus sayımının ''bu kez son olacağını'' belirtti.

Eve kapanarak son sayım olması yönünde gerekli tedbirlerin alınması için, gerekli talimatın Devlet Planlama Örgütü'ne (DPÖ) verildiğini, bundan sonra yapılacak nüfus sayımının adrese dayalı olacağını ve halkın evlere kapatılmayacağını kaydeden İrsen Küçük, ''Aldığımız tedbirler ve yaptığımız çeşitli çağrılara uyan halkımız bugün ada genelinde sakin bir gün geçiriyor. Herkes evinde sayım memurlarını, görevlilerimizi bekliyor. Bu ana kadar aldığım bilgilere göre gayet sakin bir nüfus sayımı cereyan ediyor'' dedi.

DPÖ Müsteşarı Ali Korhan'ın kendisini ziyaret ederek, sayımın sakin geçtiği yönünde bilgi verdiğini aktaran Küçük, bundan memnun olduğunu belirtti.

Meclis'te yarın muhaceret affı yasa tasarısının görüşülerek yasalaşacağına işaret eden Başbakan Küçük, aftan yararlanmak isteyen kaçak duruma düşmüş insanların sayıma katılması gerektiğini söyledi. Nüfus sayımı kararı alındıktan sonra DPÖ'nün Birleşmiş Milletler (BM) ile yakından çalıştığını ve BM'nin hazırlıklarla ilgili olumlu bir rapor da hazırladığını anlatan Küçük, sayımı, 7 BM görevlisinin gözlemci olarak takip ettiğini, sabah saatlerinde kendi sokağında 2 BM görevlisi ile karşılaşarak sohbet ettiğini, BM görevlilerinin sayım memurları ile istedikleri konuta girerek, istediği soruyu sorabildiğini kaydetti.

Başbakan Küçük, ''Ülkemizde gayet şeffaf ve açık bir nüfusa sayımı gerçekleşmektedir'' dedi.

''BUNDAN SONRAKİ DEĞERLENDİRMELER ÖNEMLİ''

Nüfus sayımının bundan sonraki değerlendirmelerinin önemli olduğuna işaret eden Küçük, şöyle konuştu:

''Özellikle ülkenin ekonomik konuları, sağlık servislerinde alacağımız tedbirler, eğitimde alacağımız tedbirler, bunları hep etkileyecek ve bunlar bize büyük bir ışık tutacaktır. Özellikle kalkınma ve yatırım planlarımızın hazırlanmasında, bütçe çalışmalarında bize ışık tutacak. Bu konudaki veriler değerlendirilerek gerekli tedbirler alınmış olacaktır.''

Başbakan Küçük, halka, evinde sabırla beklediği için teşekkür etti ve sayım görevlilerine de ''kolay gelsin'' dileklerini sundu.

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler