1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. I.Dünya Savaşı ve 20. Yüzyıl
I.Dünya Savaşı ve 20. Yüzyıl

I.Dünya Savaşı ve 20. Yüzyıl

Bu hafta yine sıcak havalar devam etti. Ben bir hafta Çek Cumhuriyeti’ne Prag’a giderek biraz serinleme imkanı buldum. Prag, tarihin, kültürün ve Kafka’nın o müthiş kenti... Görülmeye değer doğrusu... Çok dinlenemesem de gezmek ve adad

A+A-

  Bu hafta yine sıcak havalar devam etti. Ben bir hafta Çek Cumhuriyeti’ne Prag’a giderek biraz serinleme imkanı buldum. Prag, tarihin, kültürün ve Kafka’nın o müthiş kenti... Görülmeye değer doğrusu... Çok dinlenemesem de gezmek ve adadan biraz uzaklaşıp tatil yapmak iyi oldu.

  Ben onun en çok Yıldızlı ve Yağmurlu Geceler kitabını sevmiştim... Aşk Mutfakta Pişer ve İtalyanca Aşk Başkadır kitapları ve okuduğum diğer kitapları da  kurgusu iyi, keyifle okunabilecek  kitaplardı. Birbiriyle bağlantılı olmayan ya da geçmişe dayanan bağları olan insanları biraraya getirir ve İrlandalı yorumu ile anlatırdı. İrlanda da hep romanın bir yerinde olurdu. Onun romanlarından dolayıdır ki İrlanda’yı da hep görmek isterim... Maeve Binchy... Geçtiğimiz günlerde sonsuzluğa uğurlandı... Marquez, Halid Hüseyni, Arundhatı Roy, Paul Auster gibi en sevdiklerimdendi... Okumadıysanız kitaplarından birini okumanızı öneririm...

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Türkiye’de Hükümetler

İhsan Güneş, İş Bankası Yayınları

 

Modern siyaset tarihimizin önemli bir parçası olan hükümetler ve programları, bu çalışmada ilk kez sistemli biçimde derlenmiş olarak okuyuculara ve araştırmacılara sunuluyor. II. Meşrutiyet'le başlayan ve Cumhuriyet'in ilanıyla biten 13 yıllık dönemde kurulan 21 hükümetin kabine listeleriyle parlamentoda okunarak basılan programları, Osmanlı Türkçesi nüshalarının yanı sıra günümüz yazısıyla da kitapta yer alıyor.

 

 

 

İlk İnsan Diyeti

Arthur De Vany, NTV Yayınları

 

Aşırı şekerli mısır şurupları, işlenmiş karbonhidratlar ve ofislerde harcanan saatlerden önce atalarımızın hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu yakıtlar otla beslenen hayvanların etleri, yaban hayatta avlanan balıklar ve taze sebze-meyvelerdi.
Hareket etmenin bir zorunluluk, yiyeceklerin ise kıt olduğu dönemde sadece güçlüler hayatta kalabiliyordu. O zamandan bu yana DNA'mız çok az değişti ama ifadesini bulduğu ortamın kökten değiştiğine şüphe yok. Spor salonlarında egzersiz yapmadığımız, yemeklerimizi kutulardan yemediğimiz günde 10 saat boyunca oturmadığımız bir dünyada var olmak üzere tasarlanmış vücutlarımız ve hayatlarımız çok daha farklı eziyetler çekiyor.

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

I.Dünya Savaşı ve 20. Yüzyıl

Geoffrey Parker, Jay Winter, Mary R. Habeck, İş Bankası Kültür Yayınları

 

“Tarihteki bu ilk topyekûn savaşa dair kültürel referanslar bugüne dek gücünden hiçbir şey yitirmedi. 1914 yılında fitili ateşlenen büyük ideolojik ve ulusal çatışmalar, savaşan devletlerde muazzam bir değişimi harekete geçirmişti. Etkileri 20. yüzyıla yayılan ve damgasını vuran bir değişimdi bu. Almanya'nın kıtanın hâkimiyetini ele geçirmesinin önüne geçmek için savaştan başka yol yok muydu? İtilaf Devletleri'nin pek yardım etmemesi sonucunda Rusya'nın 1917'de yenilmesi ve bu yenilginin Bolşevik Devrimi'nin önünü açması mı daha kötüydü? Yoksa olası bir Alman zaferi mi? Askerler teknolojik savaşın yeni gerçekliği karşısında nasıl tepki vermişti? Savaş sürüncemede kalırken, Almanya'daki sosyalistler nasıl bir saikle pasifizme yöneldiler?”

 


 

KİTAP DÜNYASI...

 

 

Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü, Hüseyin Yurttaş ve İsmail Uyaroğlu arasında paylaştırıldı.

Yaşar Kemal merakla beklenen son romanını tamamladı. Hürriyet'in haberine göre, ‘Bir Ada Hikayesi’nin dördüncü cildi olan ‘Çıplak Deniz Çıplak Ada’ sonbaharda yayımlanacak.

Fantastik/bilim kurgu edebiyatının yükselen genç sesi China Miéville’in bol ödüllü romanı 'Şehir ve Şehir' Türkçede.

DC Comics şirketi ‘Batman Inc#3’ adlı çizgi romanının çıkışını ileri tarihe erteledi. Yapılan ertelemenin sebebini ‘yanlış anlamaya açık’ olarak belirten DC Comics, Colorado’da yaşanan katliamdan sonra ''Çizgi romanın duyarsız olarak algılanabilecek bir içeriği var’’ açıklamasını yaptı.

Romanları tüm dünyada en çok satanlar arasında yer alan, 'Evening Class' (İtalyanca Aşk Başkadır) adlı kitabıyla uluslararası üne kavuşan İrlandalı yazar Maeve Binchy 72 yaşında hayatını kaybetti. Kitapları 37 dile çevrilen yazar yaşamı boyunca edebiyat ve sinema alanlarında bir çok ödül kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler