1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Hz. İsa mısın, nesin?'
Hz. İsa mısın, nesin?

'Hz. İsa mısın, nesin?'

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın internet üzerinden başlattığı ‘toplanıyoruz’ hareketi eleştirilerin odağında… Dün Kanal Sim’de TV Gazetesi programında CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Özersay’a fena

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın internet üzerinden başlattığı ‘toplanıyoruz’ hareketi eleştirilerin odağında…

Dün Kanal Sim’de TV Gazetesi programında CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Özersay’a fena çattı.

 Özersay’ın ‘politik ve ideolojilerden uzak hareket başlattım’ söylemlerini eleştiren Soyer, “İdeolojisiz ve politikasız siyaset omurgasız bir sürüngene benzer. Yumuşakcalıktır bu. Sümüklüböcek gibi bir şeydir bu”  benzetmesini yaptı.

Soyer,  TV’de Özersay’a şu göndermeleri yaptı:

“Kudret Özersay ve diğer akademisyenlerin yaptığı en büyük hata şudur; fikir beyan etmeden ortaya proje ve iddia koymadan, memleketin herkesin bildiği sorunlarına bu anlamda, popülist anlamda slogansal düzeyde yaklaşım göstererek, özü ortaya koymadan, projesini ortaya koymadan, orta yere çıkmasıdır.

 

“MÜRİTLER YARAT, DÜŞSÜNLER PEŞİNE”

Liberal bir aydındır, liberalizim bir düşünce biçimidir, ben katılmam ama saygı duyduğum bir düşünce biçimidir. O zaman sen bir iddia sahibiysen kendi ideolojik, politik, felsefik yaklaşıla bir proje koyman lazımdır. Şu görüşü yanlıştır onun için tenkit ediyorum ben, ‘ideolojilerden ve politikalardan uzak hareket başlattım.’ Allah Allah!.. ideolojik, düşmanlık mı? siz akademisyensiniz. İdeoloji fikir yahu fikir, düşünce akımı… Düşünce akımından uzak düşünce üretmesi mi olur? Nesin yani sen? Sen şimdi insanlık tarihine gökyüzünden gelmiş yeni bir Hz. İsa mısın? Nesin yani? Yeni bir şey mi çıkaracan? O zaman onu söyle… müritler yarat düşsünler peşine… Benim tenkit ettiğim budur. Ve bu doğru bir tenkittir. Herkesin şikayet ettiği bir kısım konuları, genel doğruları arka arkaya sıralayıp, ‘toparlanalım, değiştirelim’ demek, yeni bozulmanın çünkü başlangıç noktası popilizimdir yeniden popilizmin içine girmek demektir. Böyle bir yapı olamaz.

 

“SÜMÜKLÜBÖCEK GİBİ BİR ŞEY”

Demesi lazım şu görüş doğrultusunda, ‘ülkemin somutunda, şu  şu düzenlemeleri yapmak için yola çıktık.’ O zaman saygı duyarım. Katıldığım görüşlere evet derim. Katılmadıklarımı tenkit ederim.

İdeolojisiz ve politikasız siyaset omurgasız bir sürüngene benzer. Yumuşakcalıktır bu. Sümüklüböcek gibi bir şeydir bu.

Siyasette Mevlanalık olmaz. Ne istersen ol gel. E nasıl değiştirecen sen? Ne istersan ol gel dersan. Nesin sen Nuh’un Gemisi’ni kuruyon. Her cinsten 12 kişi alıyon teşkilatın içine ve Nuh’un gemisi…Nuh’un gemileri gibi partiler, hareketler olmaz.”

 


 

Bizi kim kurtaracak?

 

“Bana dokunmayan yılan bir yaşasın” fikrinden kurtulun artık, bırakın ısırmayı yılan bizi yutmak üzere ama halen hareketlenmiyoruz.

Biri gelip de bizi kurtaracak değil, kurtarıcı beklemekle olmadığını anlamış olmamız lazım artık.

Sorunların gelip kapımıza dayanmasını, iğnenin kıçımıza batmasını beklemeden sıkıntı yaşayanların yanında olmalıyız, birbirimizi kıskanıp kuyumuzu kazacağımıza dayanışma içinde olmalıyız.

Sokağa hep birlikte çıkmalıyız, iktidardakilerin kendilerini “Tanrı” zannedeceği kadar onlara hak etmedikleri değeri vermemeliyiz.

 “Ben bu yazdıklarımın olacağına inanıyor muyum?” diye sorarsanız, pek umutlu olduğumu söyleyemem ama zorlamalıyız ve hep bunu anlatmalıyız.

Bizi kurtarırsak yine biz kurtaracağız, yani Kıbrıs Türk halkı, başka biri değil.

Yoksa kurtarıcıyı bekleye bekleye bir kişi bile kalmayacağız.” 

 

ALİ BATURAY

 


 

180 derece dönüşün belgesi

 

“KKTC adının ilelebet yaşatılması gerektiğini anlatanların şimdi devletin adını, anayasasını, yurttaşlık ismini, pasaportunu değiştirmek için de harekete geçtiklerini gözlerimle görsem inanmazdım.

Hem bu değişikliğin neyi değiştireceğini de çok merak ediyorum. Uluslararası alanda tanınmadıktan sonra, yepyeni bir isim imajıyla ortaya çıkmanın ne anlamı olacak ki…

Zaten kötü durumdaki ekonominin değişiklikler için yapılacak müdahaleler yüzünden daha da fazla harcama altına girileceğini de düşündükçe daha da şaşırıyorum.

Hoş şaşırmama aslında pek de gerek yok!”

 

ÇİĞDEM DÜRÜST

 

 


 

Örgütleniyor muyuz?

 

“Geçmişte bir çok oluşum, platform ve benzeri örgütlenme modeline şahit olduk. Kendi içinde boğulan örgütlerin tabelası bile kalmıyor süreç sonunda. Kavram karmaşalarını aşamamak, “ben en iyisini bilirim”, “en doğrusu benim söylediğim”, “10 yıl yurt dışında kaldım o yüzden ben daha entellektüelim”, “Virginia Woolf da okudum, Hegel’de” diyenler, farklılıkların zenginliğini görmezden gelip silmeye çalışanlar, “benimle aynı şeyleri düşünüp savunmalısınız”ı empoze edenler, yeni bir şey yaratacağım derken başkalarını yok etmeye çalışanlar, ahlak bekçileri, aynada kendi kendine fazla gelen ömür törpüsü egolar, “bir bakayım da usanırsam çıkarım” diye zaman öldürenler, en önemlisi de ırkçılıktan dem vurup ayırıp parçalamaya, ötekileştirmeye en yakınındakilerden başlayanların üstesinden gelmek, çoğu örgütlenmenin tam en verimli olması gereken aşamada sonunu getirebilmektedir.”

 

BARIŞ BAŞEL

 


 

 

"3 milyon lira ihtiyaç sandığı ve sosyal sigortalarda çıkmış dalgaya bak..."

 

Ahmet Fellahoğlu’nun profilinden

 

***

 

“Referandum ile değiştirilemeyen KKTC ismi bakanlar kurulu kararıyla nasıl değiştirilebilir? Kaldı ki o pasaportu kim tanıyacak ismini değiştirdiğinde.”

 

Emel Yılmaz’ın profilinden

 


 

 “Sosyal Sigorta prim borçlarına mahsuben işleme alınmış ve 3.000.000 TL’lik tahsilat yapılmıştır. Fakat bu durum ilgili bölüm çalışanları tarafından fark edilmemiş ve 21.5.2012 tarihinde Başkanlığınıza sehven eksik bilgi verilmiştir.”

 Osman KORHAN (Sayıştay Başkanı)

 


 

“Şimdi soruyoruz; Kurumlara atanan yöneticiler eğer ilgili kurumun başarısı için çalışmıyor ve tam tersine o kurumu batırmaya ve yok etmeye hizmet ediyorsa bu sorumsuzluğun cezasını niye halkımızla birlikte çalışanlar çeksin? Niye bu sorumsuz yöneticiler cezalandırılamasın?”

Tuluy KALYONCU (EL-SEN Başkanı)

 

 


FOTO YORUM

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler