1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hüseyin Kanatlı'yı kaybettik
Hüseyin Kanatlı'yı kaybettik

Hüseyin Kanatlı'yı kaybettik

Kıbrıslı Türklerin ilk sunucusu olarak bilinen duayen radyocu, yayıncı, gazeteci, Hüseyin Kanatlı hayatını kaybetti.

A+A-

Kıbrıs Türk radyo ve televizyonculuğunun önemli isimlerinden Hüseyin Kanatlı, hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’nde bu sabah yaşamını yitiren Kanatlı, 89 yaşındaydı.

Kıbrıs Türkünün ilk sunucularından biri olarak bilinen Hüseyin Kanatlı, 1959 yılında Kıbrıs Radyo Yayın Korporasyonu Türkçe Bölümü’nde başladığı radyoculuğu, bir röportajında, “bizim çocuğumuz, biz de onun çocuğu” dediği BRT’de sürdürmüş, uzun yıllar ağırlıkla müzik programları yapmıştı.

Hüseyin Kanatlı, geçtiğimiz yıllarda Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) yayımlanan, Nezire Gürkan’ın kendisiyle yaptığı röportajında mesleğe olan tutkusunu, “Mikrofon başında ölmek istiyorum. Bu iş tutku işi, aşk işi… Ben bu işe aşığım” diyerek ifade etmişti.

Asıl mesleği öğretmenlik olan Kanatlı’ya 2 yıl kadar önce, öğrencileri arasında olan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından  Kıbrıs Türk kültür ve sanat hayatı ile radyo, televizyon, gazete yayıncılığına verdiği eşsiz emeklerden ötürü anı plaketi takdim edilmiş; Akıncı, Hüseyin Kanatlı’nın basın, yayın ve televizyonculuk dünyasına ve topluma verdiği hizmetler ile her zaman hatırlanacak bir çınar olduğunu kaydetmişti.

Kanatlı da, 70 yıl boyunca kamu hizmeti verdiğini ve icra ettiği mesleği bir meslekten ziyade bir zevk olarak tanımladığını dile getirmiş, yapmış olduğu kamu hizmetlerinin, Akıncı tarafından anı plaketi ile onurlandırılmasının çok büyük bir manevi değeri olduğunun altını çizmişti.

Kanatlı için Perşembe günü sabah saat 10:00'da uzun yıllar emek verdiği Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda tören düzenlenecek. Kanatlı aynı gün öğlen namazının ardından Lefkoşa Mezarlığı'na defnedilecek.

Hüseyin Kanatlı kimdir

Kıbrıs Türk halkının ilk sunucularından biri olarak bilinen Hüseyin Kanatlı, uzun yıllar radyo ve televizyon yayıncılığı ile ilgilenmiş, “Plak Yarışı”, “Merhaba Dostlar”, ve “Askerin Saati” programları ile toplumsal bellekte yer etmiş bir edebiyat ve müzik tutkunu olarak biliniyor.

1931 yılında Baf’ta doğan Kanatlı, ilkokulu Baf’ta ve Lefke’de okudu.

1949 yılında ise Kıbrıs İslam Lisesi’nden mezun olan Hüseyin Kanatlı,  Güzelyurt’taki Öğretmen Koleji’ne girer ve 1951 yılında Binatlı’da öğretmen olarak meslek hayatına başlar. 1959 yılında radyoculuğa başlayan Kanatlı,  hazırladığı müzik programlarının yanı sıra yaptığı tarihi ve milli programlar ile de tanınır.

Hüseyin Kanatlı 30 yıllık hizmetin ardından 1990 yılında BRT’den emekli oldu. Kanatlı’nın 2 kızı bulunuyor.

"Güçlü sesi hep kulaklarımızda olacak"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk basın, yayın ve televizyonculuk dünyasının önemli ismi Hüseyin Kanatlı’nın yaşama gözlerini yumması nedeniyle sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, sosyal medya paylaşımında şunları kaydetti:

“Az önce sevgili hocam Hüseyin Kanatlı’nın vefat haberini büyük bir üzüntü ile öğrendim. Kıbrıs Türk basın, yayın ve televizyonculuk dünyası ulu bir çınarını kaybetti. Ülkemizin kültür ve sanat hayatı ile radyo, televizyon, gazete yayıncılığına verdiği emekleri asla unutulmayacak. Güzel Türkçesiyle bizlere ulaşan güçlü sesi hep kulaklarımızda olacak. Yayıncılık dünyası ve tüm halkımızın başı sağolsun.”

Uluçay: Medyadaki hizmetleri unutulmayacak

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, hayatını kaybeden Hüseyin Kanatlı için, sosyal medya hesabından mesaj yayımladı.

Uluçay mesajında "Kıbrıs Türk radyo ve televizyon dünyasının duayen isimlerinden Hüseyin Kanatlı abimizin aramızdan ayrılışını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum Kanatlı’nın, bugüne kadar medya dünyamıza yaptığı hizmetler asla unutulmayacaktır. Kıbrıs Türk toplumunun en önemli değerlerinden biri olan Sayın Kanatlı’nın anısı, her zaman yüreğimizde yaşayacaktır. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim. Ruhu şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

“Toplumda yer etmiş büyük bir değer”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, hayatını kaybeden Hüseyin Kanatlı’nın verdiği emekler ve öğrettikleri ile toplumda yer etmiş büyük bir değer olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu yayınladığı taziye mesajda, “Kıbrıslı Türklerin ilk sunucusu olarak bilinen ve Kıbrıs Türk tarihine damgasını vurmuş, duayen radyocu, yayıncı, gazeteci, öğretmen Hüseyin Kanatlı’nın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Verdiği emekler ve öğrettikleri ile toplumumuzda yer etmiş, büyük bir değerimizi kaybettik” dedi.

“Efsane isim”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, “Radyo ve Televizyon yayıncılığının tanınmış, önemli isimlerinden Hüseyin Kanatlı’nın ebediyete intikali tüm camiayı yasa boğmuştur. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun efsane isimlerinden Kanatlı’ya Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine de başsağlığı dileriz”.

“ Asla unutulmayacaktır”

Dış Basın Birliği, Kıbrıs Türk medyasının sembol olmuş en değerli isimlerinden biri olan, Hüseyin Kanatlı’nın vefatının derin bir üzüntü ile karşılandığını bildirdi.

DBB Başkanı Tahir Olcay Kıraç yayınladığı mesajda, “Sayın Kanatlı, mesleğinde ülkemizde duayen olmuş, kendisinden sonra gelen birçok radyo ve televizyoncuya ışık olmuştur. Dürüst kişiliği, hayata her zaman olumlu bakan yapısı ve toplumunu çok seven karakteri ile Sayın Kanatlı, tüm basın camiamızın yanı sıra toplumuzda da yer etmiş önemli bir değer olarak asla unutulmayacaktır. Tüm üyelerimiz adına kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı dileriz. Ruhu şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

YYK Başkanı Olgun Üstün: Hüseyin Kanatlı’nın vefatı dolayısıyle mesaj yayınladı 

Yayın Yüksek Kurulu Başkanı Olgun Üstün, yayıncılık hayatının duayen isimlerinden Hüseyin Kanatlı’nın vefatından duyduğu üzüntüyü bildirdi.
Üstün, yayınladığı mesajda, “1963-74 yılları arası toplumun kapalı döneminde halkımızın tek eğlencesi olan radyoyu bizlere sevdiren, dinleme zevki yaşatan, tok sesli usta isme, ne kadar övücü cümle kurarsak yetmez.” ifadelerini kullandı.
Üstün, BRTK’de çok değerli programlara imza atan Kanatlı’nın, 89 yaşına kadar program yapan/sunan kişi olma özelliği ile de nadir görülen bir özelliğe imza attığına dikkat çekerek, Lefke Sancak Radyosu’nun kuruluş aşamasında da bulunan Kanatlı’nın, bölge halkına haber ve eğlence programları sunarak, yayıncılık alanındaki kariyerinde iz bıraktığını belirtti.
Üstün, mesajında, “89 yıllık yaşamının her evresinde onun için yayıncılık hep öndeydi. Bu alanda birçok kişiye örnek oldu. Birçoğumuzun yayıncılık alanında, usta-çırak günleri yaşadığı Hüseyin ağabeyimize Allah’tan rahmet, yaslı ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz. Mekânı cennet olsun.” ifadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 4276 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler