1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜR-İŞ'TEN MÜDÜRE KINAMA
HÜR-İŞTEN MÜDÜRE KINAMA

HÜR-İŞ'TEN MÜDÜRE KINAMA

HÜR-İŞ Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tekakpınar’ın TAK’a verdiği röportajı kınadı: Yargıyı etkilemeye yönelik bir girişim

A+A-

 

 

HÜR-İŞ Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tekakpınar’ın TAK’a verdiği röportajı kınadı. HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu,  Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarının iptali için yasal süreç devam ederken, bu tür açıklamaları, “yargıyı etkilemeye yönelik bir girişim” olarak niteledi.

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

         “Halkın büyük tepkisine rağmen UBP oyları ile yasalaştırılan Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarının iptali için Anayasa Mahkemesinede Hür-İş Federasyonu tarafından iptal davası açılmıştır.

         Bugün (13 Şubat 2012) yerel basında yer alan ve Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürünün açıklamaları bizce devlet kurumu olan TAK aracılığı ile yargıyı etkilemeye yönelik bir girişimdir. Bunu şiddetle protesto ederiz.

         Yapılan açıklamalarda Sosyal Sigortanın yalnız emekli maaşı ödediği ve maaş ödemede yaşanan sıkıntıların ileride ortadan kalkacağının umut edildiği vurgulanırken sigortalar tarafından verilmesi gereken ve işveren tarafından primleri yatırılmadığı için çalışanlara verilmeyen hizmetlerin verilmesi için neden düzenleme yapılmadığı; yatırılmayan primlerin tahsili ve kayıt dışılığın önlenmesi için ne yapıldığına hiç değinilmemektedir.

         Esas yapılması gerekenler için yapılan açıklamada hiçbir ifade yer almazken konuyu abartmak için 22,000 olan emekli sayısı 28,500 olarak açıklanmıştır.

         1985 yılında yapılan yasa değişikliği ile %3 fazla prim ödeyerek 50 yaşında emekli çıkmak bugün suçmuş gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca  Aylık tutarı yedi milyon türk lirası olan ve siyasilerin 1992 yılında aldıkları popülist kararlar ile verilen haksız menfaatleri yaptıkları düzenleme ile yasalaştırdıklarını halktan gizlemektedirler.

         Anayasa ve ülkemizde yürürlükte olan uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak yapılmış olan yasalara karşı başlatılmış olan yargı sürecini etkilemeye yönelik bu tür girişimleri protesto ettiğimizi yeniden belirtir, bu tür hareketlerin bir daha tekrarlanmaması için Anayasa Mahkemesinin gerekli uyarıları yapmasını temenni ederiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler