1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜR-İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET İÇİN 'RESMİ BAŞVURU'
HÜR-İŞTEN ASGARİ ÜCRET İÇİN RESMİ BAŞVURU

HÜR-İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET İÇİN 'RESMİ BAŞVURU'

Hür-İş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplantıya çağırması talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmi başvuruda bulundu

A+A-

 

 

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş), maaş ve ücretlerde yaşanan gerilemeyi dikkate alarak, asgari ücretin artması için, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplantıya çağırması talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmi başvuruda bulundu.

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Ö. Latifoğlu, yazılı açıklamasında, devletin yükünü bordro mahkumlarının çektiğinin, Maliye Bakanlığı’nın vergi beyanlarıyla ilgili açıklamasıyla teyit edildiğini belirterek, “Bir yandan bütçe açıklarından dem vurup, diğer taraftan devletin alacaklarının tahsili için hiçbir şey yapmayan hükümet kimin hükümetidir?” diye sordu.

“2011’de yüzde 14,72 hayat pahalılığı ve dövizde yaşanan yüzde 20’lik artışla açlık sınırının da altında bir alım gücüne gerileyen ücretlerde hiçbir iyileşme olmazken, zamlarla dar gelirli insanların cebindeki paranın eridiğini” kaydeden Latifoğlu, hayat pahalılığı oranının Türkiye’dekinin yarısı kadar çıkmasının da halkla alay etmek anlamına geldiğini ancak günü geldiğinde sorulmadık hesap kalmayacağının bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Latifoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye hitaben yazdığı yazıda, asgari ücretli çalışanların hayat pahalılığı ve zamlar karşısında ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğini belirterek, şöyle dedi:

“Bu nedenle 22/1975 sayılı Asgari Ücret Yasası’nın 8. maddesine göre çalışanları Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda temsil eden Hür-İş Federasyonu olarak, Asgari Ücretler Yasası’nın 9. maddesinin verdiği yetkiye dayanarak yeni asgari ücretin belirlenmesi için yasal süre içinde Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplantıya çağrılmasını talep ederiz.”

 

 

 

Bu haber toplam 508 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler