1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜKÜMETTEN YENİ DÜZENLEME
HÜKÜMETTEN YENİ DÜZENLEME

HÜKÜMETTEN YENİ DÜZENLEME

Hükümet’ten Belediye Meclisleri’ne yeni düzenleme hazırlığı… 4’TE 1’İ YETER İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, belediyelerin genel karar organı Belediye Meclisi’nin belde halkını ilgilendiren yerel konular

A+A-

 

 

 

Hükümet’ten Belediye Meclisleri’ne yeni düzenleme hazırlığı…

 

4’TE 1’İ YETER

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, belediyelerin genel karar organı Belediye Meclisi’nin belde halkını ilgilendiren yerel konuları karara bağlarken izleyeceği çalışma usulü ve toplantı yeter sayısı gibi konuları düzenlemek için bir Yasa Tasarısı hazırladı, Meclis Genel Kurulu’na gönderdi.

 

ÜYE SAYISINI 4’TE 1’İYLE TOPLANABİLECEK

Hazırlanan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na göre, belediye meclisi toplanmasında üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde, en geç üç gün içinde aynı gündemle toplanmak üzere tatil edilen meclis, üye sayısını dörtte birinden az olmayan üye sayısı ile toplanabilecek.

 

‘BELEDİYE MECLİSİ’NİN İŞLEVSELLİĞİNİN ARTIRILMASI AMACIYLA’

Belediye Meclisi’nin asli görevlerini yerine getirebilmesi için toplanabilmesi ve karar üretmesi gerektiği belirtilen Yasa Tasarısı’nın genel gerekçesinde, belediye meclisinin herhangi bir nedenle toplanamayarak karar üretememesinin, ihtiyaçların karşılanmasını geciktirdiği, toplantıların birden fazla kez yapılamamasının ise Belediye hizmetlerini etkilediği ifade edildi.

Yasa Tasarısı’nın genel gerekçesinde ayrıca, ‘Belediye Meclisi’nin işlevselliğinin artırılması’ amacıyla yapıldığı da kaydedildi.

 

ÜYELERE TOPLANTI TEBLİGATI YAPILAMAMASI, TOPLANTI YAPILMASIN ENGEL DEĞİL

Hazırlanan değişiklik yasa tasarısına göre, belediye meclisi her ay en az bir kere toplanacak, yılda bir ay tatil kararı alabilecek.

Gündem belediye başkanınca belirlenip en az 24 saat önceden üyelere bildirilecek. Üyelere toplantı ile ilgili tebligat yapılamaması, toplantı yapılmasına engel teşkil etmeyecek. Meclis toplantısında hazır bulunanların basit çoğunluğunun kararıyla gündem eklenmesine karar verilmesi hali hariç, yalnızca gündem maddeleri görüşülecek. Yasa tasarısında, bu kuralın ‘üyeliğin sonra ermesi toplantılarında da uygulanacağı’ kaydedildi.

 

ÇOĞUNLUK İSTERSE TOPLANTI KAPALI YAPILACAK

Halka açık olarak gerçekleştirilen toplantıların, toplantıda bulunan üyelerin ‘gerekçeli önerisi’ ile salt çoğunluk sağlanması durumunda ‘kapalı toplantı’ yapılmasına da karar verilebilinecek.

Belediye Meclisi, yasa tasarısında düzenlenen hükümlere aykırı olmamak kaydıyla çalışma usul ve esaslarıyla, toplantı düzenine ilişkin tüzük çıkarabilecek.

 

MAZARETİ KANITLAYICI BELGELERLE İZİN ALINACAK

Meclis üyeleri hastalıkları süresince ‘izinli’ sayılacak, hastalık bir yılda toplam 6 toplantıya katılmaya engel teşkil etmeyecek.

Mazereti olan üye, toplantı saatinden önce belediye müdürüne ‘kanıtlayıcı belgeleri içeren dilekçe ile’ izin talebinde bulunacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler