1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜKÜMETTEN GERİ ADIM MI?
HÜKÜMETTEN GERİ ADIM MI?

HÜKÜMETTEN GERİ ADIM MI?

Başbakan İrsen Küçük, hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden alınan ücretlerin gönüllülük esasına bağlı olduğunu, parası olmayandan para alınmadığını ve alınmayacağını açıkladı. Küçük, “Parası olmayan vatandaşın mağduriyeti söz konusu değildir”

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden alınan ücretlerin gönüllülük esasına bağlı olduğunu, parası olmayandan para alınmadığını ve alınmayacağını açıkladı. Küçük, “Parası olmayan vatandaşın mağduriyeti söz konusu değildir” dedi.

Başbakan Küçük, Meclis’ten dün gece geçen Askerlik (Değişiklik) Yasası’nı da “beklentilere büyük oranda yanıt veren bir af yasası” diye niteledi. Küçük, “Askerlik Yasası çok yönlü bir yasa. Bu konuda beklentisi olan halkımıza, vatandaşlarımıza büyük oranda yanıt verecek bir yasa kapsamında olduğunu söylemek isterim. Hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu, dün meclis toplantısı nedeniyle yapamadığı haftalık olağan toplantısı için bugün öğleden sonra toplandı.

Başbakan Küçük, toplantı öncesi basına yaptığı açıklamada, dün mecliste önemli bazı yasaların ivediliklerinin alınması ve görüşülerek onaylanması nedeniyle yoğun bir tempoda çalıştıklarını kaydederek, saat 23.00’ü geçen bir saate kadar da görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Özelleştirme Yasa Tasarısı’nı on gün önce meclise sevk ettiklerini, komitede erken görüşülmesi için de dün ivedilik alındığını anlatan Başbakan İrsen Küçük, bu yasanın KTHY’nin işsiz kalan personelinden 190’ının daha devlette istihdamının sağlanması açısından önem taşıdığını hatırlattı.

Başbakan Küçük dün ayrıca TÜK ve SÜTEK’in 2012 bütçelerinin geçtiğini, belediyelerin elektrik borçlarıyla ilgili KIB-TEK’le varılan bir mutabakatın yasalaştığını kaydederek, başta yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler olmak üzere tüm halkı ilgilendiren Askerlik (Değişiklik) Yasası’nın da dün onaylandığını söyledi.

“ASKERLİK YASASI AF İÇERİYOR”

Bu yasanın ilk kez affı içeren bir yasa olarak parlamento gündemine geldiğini ve hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığını bildiren Başbakan İrsen Küçük, hem çeşitli kademelerde çalışan gençleri, hem de askerlik sorunu yüzünden Kıbrıs’a uzun zamandır gelemeyen 49 yaş ve üstü erkeklerin sorunlarını çözdüğünü anlattı.

Başbakan Küçük, on ay kadar önce Londra’ya yaptığı ziyarette, orada yaşayan Kıbrıslı Türklerin askerlikle ilgili soruları ve kaygılarıyla karşılaştığını belirterek, o ziyarette de güvence verdiğini ve hükümetin çalışma yaptığını söylediğini kaydetti.

“49 YAŞ ÜSTÜNDEKİLER MUAF”

Askeri makamlarla da yaptıkları çalışmalar sonucunda, o zamanlar “49 yaşın üstündekilerin Kıbrıs’a gelişlerinde Sağlık Kurulu’na sevk edilerek askerlikten muafiyeti” şeklinde bir düşünceleri olduğunu ancak dün akşam meclisten geçen yasayla Sağlık Kurulu’na da gerek kalmadığını; 49 yaş ve üzerindeki vatandaşların askerlikten affının sağlandığını vurguladı.

GÜNEY KIBRIS’TA YAŞAYANLAR

Başbakan İrsen Küçük, Askerlik (Değişiklik) Yasası’yla, sayıları az da olsa 1974 sonrasında yaşamını Güney Kıbrıs’ta sürdüren Kıbrıslı Türklerin ve onların çocuklarının askerlik sorunu nedeniyle KKTC’ye gelememesini de dikkate alarak af kapsamına alındığını bildirdi.

“BEKLENTİLERE BÜYÜK ORANDA YANIT VEREN BİR YASA”

Küçük, “Askerlik Yasası çok yönlü bir yasa. Bu konuda beklentisi olan halkımıza, vatandaşlarımıza büyük oranda yanıt verecek bir yasa kapsamında olduğunu söylemek isterim. Hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

SAĞLIKTA ÜCRET

Başbakan Küçük, hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin ücretli olması konusundaki soruya karşılık ise, “Sağlık hizmetlerindeki ücret konusu basına eksik intikal ettirildi. ‘Vatandaş mağdur edildi’ diyorsunuz, öyle bir mağduriyet yoktur. Bu (ücret) gönüllülük esasına göredir. Yıllardan beridir Sağlık Fonu Yasası’yla birlikte az da olsa bazı ödenekler alınmaktadır ve bu tamamen gönüllülük esasına göredir. Parası olmayan vatandaştan zaten alınmıyordu, gene alınmayacak. Parası olmayan vatandaşın mağduriyeti söz konusu değildir” dedi.

LTB’DEKİ GREV

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde devam eden grevle ilgili soruya karşılık, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’yla bu sabah görüştüğünü ve İçişleri Bakanı ile görüşmesini önerdiğini söyledi.

Grevin, maaşların ödenememesi yüzünden başladığını kaydeden Başbakan Küçük, ödemelerin dünden itibaren başladığını, diğer gelişmeleri Bakanlar Kurulu toplantısında ele alacaklarını ifade etti.

Bu arada, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın, toplantı öncesi Başbakanlık’a geldiği ve toplantı başlamadan da ayrıldığı görüldü.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1275 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler