1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMETİN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI ŞOV'
HÜKÜMETİN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI ŞOV

'HÜKÜMETİN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI ŞOV'

Kıbrıs AB Derneği, 4 Aralık’ta yapılacak nüfus sayımıyla ilgili açıklamada yayımladı

A+A-

 

 

Kıbrıs AB Derneği, “toplumun yerel otoritelere, birçok konuda olduğu gibi nüfus sayımı konusunda da güveni kalmadığını” ileri sürerek, “yöntemsel ve yapısal değişikliklerin yanında uluslararası örgütler tarafından belirlenen standartların talep edilmesinin, gözetmenlerin de bulunacağı daha güvenilir ve bilimsel bir nüfus sayımının şart olduğunu” kaydetti.

Nüfus sayımıyla ilgili sürecin şeffaf olmadığını savunan Dernek, son dakika BM gözlemcilerinin de sayıma katılacağının açıklanmasının, hem topluma, hem de uluslararası topluma karşı göstermelik ve manipülatif bir şov olduğunu iddia etti.

Kıbrıs AB Derneği Yönetim Kurulu imzasıyla 4 Aralık’ta yapılacak nüfus sayımıyla ilgili yayımlanan açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyindeki nüfus konusunun her zaman tartışmalı bir konu olduğu ve olmaya devam ettiği belirtilerek, 1996 ve 2006’da yapılan sayımların neticesinde açıklanan verilerin ciddi soru işaretleri ve tutarsızlıklar taşıdığı savunuldu.

Sağlıklı bir nüfus sayımının, etkili ve verimli sosyal ve ekonomik planlama açısından hayati önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Gerçek nüfusun bilinmesi ülkelerin kalkınmasında, tanıtılmasında, doğal kaynakların işletilmesinde, üretimi ve tüketimi üzerinde son derece etkilidir. Bir ülkenin nüfusunun niteliklerini bilmesi, kalkınma önceliklerini belirlemesi açısından önemlidir. Dolayısıyla, böylesi iddialar göz önünde bulundurulduğunda, hem daha önceki sayımların hem de var olan çelişkilerin detaylı ve güvenilir bilimsel bir nüfus sayımıyla test edilmesi gereklidir.”

Kıbrıs AB Derneği açıklamasında, daha önceki nüfus sayımlarında elde edilen verilere karşı güvensizliğin ciddi temellere dayandığı öne sürülerek, iki sayımın verilerinin örtüşmemesi, yöntemsel sorunlar örnek gösterildi ve “Bugün halen ilkel tek-günlük dışarı çıkma yasağıyla nüfus sayımı yöntemi kullanılmasının ön görülmesi durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. İstatistiki ve teknik bir çok engel ve eksiklik böylesi bir nüfus sayımını sağlıklı sonuçlar vermesine kesinlikle izin vermeyecektir” görüşü ifade edildi.

Nüfus sayımları ve hazırlıklarının detaylı ve bilimsel olmadığı savunulan açıklamada, sayım işleminin ciddiyetten uzak yapıldığının birçok kez rapor edildiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler