1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMETİN MİADI DOLDU, İCRAATLARI SINIFTA KALDI'
HÜKÜMETİN MİADI DOLDU, İCRAATLARI SINIFTA KALDI

'HÜKÜMETİN MİADI DOLDU, İCRAATLARI SINIFTA KALDI'

Meclis Genel Kurulu’nda beşinci gündem dışı konuşmayı “hükümet icraatları” başlığıyla TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları yaptı.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda beşinci gündem dışı konuşmayı “hükümet icraatları” başlığıyla TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları yaptı.

Çevreye duyarlılığın sıfır olduğunu, ülke fiziki planı konusunda verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade eden Emiroğluları, Haspolat atık suları konusunda alınan tedbirlerin de geçici olduğunu söyledi.

“Toplu ve köklü bir çözüm yok” diyen Emiroğluları, sadece Mağusa’nın değil, adanın her yerinin çevre açısından tehdit altında olduğunu savundu.

Karpaz sahillerinden geçen bazı gemilerin atıklarını körfezden geçerken döktüğünü ve bunların sahilleri kirlettiğini kaydeden Emiroğluları, bu konuda tedbir alınmamasını eleştirdi.

Atık suların Köprü barajına kadar ulaştığını kaydeden Emiroğluları, günden güne artan Mağusa’nın sorunları yanında, Lefkoşa’nın atıkları ve dökülen vidanjör suları yüzünden sorunlar yaşandığını ifade ederek, “Lütfen kamuoyunu doyurucu bilgiler veriniz, insanların yaşam kalitesi ve sağlığını tehdit eden uygulamaların önünü kesiniz” dedi.

Emiroğluları, önlem alınmazsa bölgede her türlü bulaşıcı hastalığın yayılabileceği uyarısında bulundu.

Hükümetin, yerel yönetimlerle birlikte bir çalışma grubuyla birlikte 5-10 yıllık planlamayla bu sorunları çözmesini isteyen Emiroğluları, katı ve sıvı atıkları dökerek çevre sorunlarına yol açan kim ve hangi belediye varsa bunların deşifre edilmesini önerdi.

Mustafa Emiroğluları, ülkede bunca sorun varken Başbakan’ın Türkiye’yi ziyaret etmesini eleştirerek, Meclis’i kaale almayan bir hükümetin halkı kaale almasının beklenemeyeceğini savundu.

Seyrüsefer ruhsatlarının yarısının çıkarılmamasının nedeninin Maliye Bakanı Ersin Tatar olduğunu, çünkü çok yüksek rakamlar istendiğini de belirten Emiroğluları, bütçe açıklarının kapatılması için gerçekçi tedbirler alınıp piyasa rahatlatılmazsa insanların seyrüseferlerini çıkarmayacağını öne sürdü.

Emiroğluları, hükümetin kırsal kesim arsa dağıtım sistemini de eleştirerek, bunları yapan bir partiye toplumun değer ve oy vermesinin beklenemeyeceği görüşünü ifade etti.

“Ne yapsa hükümet yolcudur Abbas gidecek, bu duyarsızlığa devam ederseniz UBP gidecek” diyen Emiroğluları, hükümetin miadını doldurduğunu, icraatlarının sınıfta kaldığını kaydetti.

Kürdistan’la maç yapabilen KKTC’nin Türkiye’yle yapamadığını, maçın ardından da Futbol Federasyonu’nun kundaklandığını belirten Emiroğluları, “Federasyon bile sizden daha iradeli” dedi.

Konuşmaların ardından ek sunuş yapılarak İdari ve Sosyal İşler Komitesi gündemindeki Özel Güvenlik Hizmetleri Yasa Tasarısı’nın Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne gönderileceği milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Daha sonra sorular bölümüne geçildi.

Böylece Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını saat 15.00’te tamamladı. Bir sonraki toplantı pazartesi günü yasama işleviyle yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 482 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler