1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hükümetin Bulutoğluları ile imtihanı
Hükümetin Bulutoğluları ile imtihanı

Hükümetin Bulutoğluları ile imtihanı

UBP ile Lefkoşa Belediyesi’nde yaşananlar aslında gündelik siyasetin bir özeti. Uzun zamandır Lefkoşa Belediyesi’nin mali yapısının sürdürülemezliği ya da çeşitli usulsüz kararları olduğu Sayıştay raporu dahil çeşitli tespitlerle gündeme gelm

A+A-

 

 

UBP ile Lefkoşa Belediyesi’nde yaşananlar aslında gündelik siyasetin bir özeti.

Uzun zamandır Lefkoşa Belediyesi’nin mali yapısının sürdürülemezliği ya da çeşitli usulsüz kararları olduğu Sayıştay raporu dahil çeşitli tespitlerle gündeme gelmişti.

Bunların hiçbirinde hükümet üzerine düşen sorumluluğu almadı. Denetim yapmadı, Belediye Başkanı’nın “raporu uyduruktur” dediği Sayıştaylık’ı bile savunmadı.

En sonunda Türkiye Büyükelçisi devreye girdi. Sayın Akça’nın görüşlerini sadece kamuoyuyla paylaşmanın ötesinde, bizzat hükümeti uyardığı da söyleniyor.

Dahası, görevden alın dediği!

Sendikanın da söylemlerinde alet olduğu görevden alma tartışmalarının biraz da bu söylentilerden beslendiği düşünülebilir. Zira Türkiye’de hali hazırda yasalar Bakanlara Belediye Başkanlarının görevden alma yetkisini veriyor.

Sendika da söylemleriyle parti içi hesaplaşmaya alet duruma düştü.

Üstelik son derece haklı bir eylem gerekçesi varken. Sonuçta demokrasi sadece kendiniz için değil, her hal ve şartta herkes için gerekli bir kavramdır.

Ne var ki hükümet de görevden alma tartışmalarına yeterince yüksek sesle yanıt vermedi. Dahası komite ataması ve denetçiyle mali polis gönderme açıklamalarıyla bunu neredeyse destekler göründü.

Cemal Bulutoğluları’nın seçimlerde aldığı oyun sadece kendisine değil, belediye meclis üyelerinin tamamına ait olduğunu ima ederek de bunu güçlendirdi.

Dahası sadece UBP’li meclis üyeleriyle yaptığı toplantıyla parti içi hesaplaşmanın fotoğrafını koydu ortaya.

Hükümet, maaş ödemesi konusunda Belediye’ye katkı sağlamakta göstermediği aceleyi, denetleme kurulu üyesi göndermekte gösterdi.

Üstelik yasal olarak aslında hiçbir fonksiyonu olmadığını bildiği halde...

Ne yazık ki, bu icraatıyla da sadece göstermelik bir oyalama manevrasıyla günü geçirmek niyetinde olduğu izlenimi veriyor.   

Bütün bunlara ek olarak şunun da altını çizelim;

Hükümet birilerini görevden alacaksa açıktır ki, Bulutoğluları’na gelen kadar bizzat kendisinin türlü icraatı vardır.

Bulutoğluları’na aba altından sopa gösterirken, Aslanbaba’ya arka çıkmak, usulsüzlüklere bizzat ortak olmak, İrsen Küçük hanesinde de sıralanan olumsuzluklardan.

Bulutoğluları çeşitli defalar, yaptığı istihdamları sadece kendi iradesiyle yapmadığını söyledi. Zira seçim süreçlerinde fazlasıyla istihdam sözü veren Bulutoğluları, bir taraftan bu sözleri yerine getirmeye çalışırken, bir taraftan da milletvekillerinin ve bakanların “yüksek” ricalarına uymak zorunda kaldı.

UBP hükümeti üyeleri yerleştiremediklerini belediyeye gönderdiler.

Cemal Bulutoğluları, siyasetimizin de geçerli bir yüzü.

 Zaman zaman küfre varan dobracılığı, yüksek perdeden vaatleri, yardımperverliği ve doğrudan seçmeninin içinde olması, siyasette O’na puan kazandırıyor.

Nev-i şahsına münhasır bir özelliği var.

Lerfkoşa’nın iyi yönetildiğini asla söyleyemem. Temizlik ve aydınlatma dahil en temel beledi hizmetlerde bile sorunlar gözle görülebilecek durumdadır. Ama bugün Bulutoğluları hükümete rest çekip, istifa etse, kendisinden fazla hükümeti zor durumda bırakır.

Zira Haziran’da bağımsız olarak seçime girse, hazırlıksız yakalanan partiler karşısında kazanma şansı olduğunu not etmek gerekiyor. Hele Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da desteğini alırsa, bu şans daha da katlanabilir.

Bundan sonra Lefkoşa Belediyesi’nin kaderini ne yazık ki, İrsen Küçük ve yandaşlarının parti içi hesapları belirleyecek.

Lefkoşalıyı düşünmek halka ya da adalete hizmet etmek gibi bir şiarı henüz duymuş değil, çünkü mevcut hükümet.

Sevgili Sami’nin de dün yazdığı gibi, Haziran’ı bekleyerek görevden alınması için düğmeye basabilir, Başbakan. Zira Cumhurbaşkanı’nın destekçisi olarak güçlü gördüğü Bulutoğluları’nı ayağının altından kaldırmak isteyebilir.

Ama Bulutoğluları da bu kadar vukuatlı bir kabineye bu kadar kolay yenilmeyebilir.

Ama yazık ki, filler tepişirken olan Lefkoşalıya oluyor.

Çöp içindeki sokaklar artık sağlığı tehdit eder noktaya gelmişken, bütün altyapı yatırımları ve başkentle ilgili ihaleler durdu.

Hükümet ise, en fazla Cemal’i nasıl alaşağı ederim derdinde.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1055 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler