1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'
HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

'HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

KT İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, sağlıklı ve sürdürülebilir sosyo ekonomik bir yapı için denk bütçenin oluşturulmasının şart olduğunu söyledi

A+A-

 

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, sağlıklı ve sürdürülebilir sosyo ekonomik bir yapı için denk bütçenin oluşturulmasının şart olduğunu, bir taraftan bunun çalışmasını sürdürürken diğer taraftan da reel sektörün geliştirilmesi için acil ve ivedi birtakım adımların eşzamanlı olarak atılması gerektiğini belirtti.

Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada, “Hükümet denk bütçenin oluşturulması hususunu asli görev olarak görmekte, bu çerçevede halkın alım gücünü sürekli düşürmekte ülkede gelir dağılımı hususundaki adaletsizlik her geçen gün artmaktadır” diyerek, ülkede orta sınıfın süratle yok olmakta olduğunu söyledi.

Hükümet tarafından ekonominin iyiye gittiği hususunda yapılan açıklamaları “istatistiki verilere dayanmayan, halkı yanıltma amaçlı ve gerçek durumla uzaktan yakından alakası olmayan açıklamalar” olarak değerlendiren Gürcafer, “Bizim elimizdeki veriler durumun tam tersi iyiye doğru değil kötüye doğru bir gidişin olduğunu göstermektedir. Bankalarda mevduatların artmış olmasını esas alarak ekonomi iyiye gidiyor diye açıklama yapmak doğru değildir” dedi.

Ekonomiyi düzeltebilmek için önce gerçekleri kabullenmek ve fotoğrafı doğru okumak gerektiğini belirten Gürcafer, “Halbuki hükümet gerçek fotoğrafı gizleyerek halkı yanıltmanın yanı sıra çözüm üretmekten de süratle uzaklaşmaktadır” ifadesini kullandı.

Gürcafer özetle şöyle dedi:

“Diğer yandan Hükümet reel sektörün gelişmesi hususunda kılını kıpırdatmamaktadır. Bırakın reel sektörün geliştirilmesini, ülke kapılarını sonuna kadar açtığı yabancı sermayenin faaliyetlerinde ülkeye katma değer sağlayacak düzenlemeler veya yerli sermayenin gelişimini sağlayacak düzenlemeler hususlarında ne bir çalışma ne bir niyet ortaya koymamaktadır. Yapılan eleştirileri ise hiç dikkate almamaktadır. Türkiye’deki mevzuata göre ve Türkiyeli iş insanları için Kıbrıs öncelikli ve teşvikli yatırım bölgesi olarak belirlenmiştir. Yani mevzuatta düzenlemeler yapılarak Kıbrıs’ta yatırım Türk İşadamlarına cazip hale getirilmiştir. Buna karşılık bizim hükümetimiz tarafından bizim iş insanlarımıza yönelik kendi ülkemizde yatırım yapmayı özendirecek hiçbir çalışma yapılmamaktadır. Hükümet kendi iş insanını gözden çıkarmış diğer yandan ülkeye herhangi bir dalda ne olursa olsun yatırımcı diye gelen işadamlarının önlerini açmak, sorunlarını çözmek için iş takipçiliği yapıyor görüntüsü vermektedir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler